Porcelanowe szachy – wyjątkowa kolekcja marki Ćmielów! (zdjęcie)

Najstarsza w Polsce fabryka porcelany w Ćmielowie szykuje wyjątkowy prezent na święta. To ekskluzywne porcelanowe szachy, idealne zarówno dla szachistów, jak i koneserów porcelany. Jak wyglądają ćmielowskie szachy oraz skąd wziął się fenomen tej królewskiej gry?

Krótka historia szachów

Zanim szachy przybrały formę, jaką znamy do dziś, przeszły kilka transformacji. Od czaturangi powstałej w Indiach za czasów dynastii Guptów – po szatrandż ? jej perską odmianę. W tej wersji szachy dotarły tzw. Jedwabnym Szlakiem do Europy, gdzie początkowo znane były przede wszystkim w Hiszpanii i Włoszech.

Ostateczny kształt współczesnej gry powstał pod koniec trzynastego wieku, a już dwa wieki później zaczęto tworzyć podręczniki do gry w szachy, rzecz jak na tamte czasy niebywała. Z kolei do Polski szachy dotarły szlakami handlowymi z Czech i Rusi Kijowskiej.

Szachy rozgościły się na dworach monarszych, stąd też ich nazwa ? królewska gra. Dziś, chociaż monarchii na świecie jest stosunkowo mało, szachy nadal biją rekordy popularności. Aktualnym mistrzem świata w tej grze jest Norweg Magnus Carlsen, natomiast zdobywcą Pucharu Świata w 2021 roku został Polak ? Jan Krzysztof Duda.

O trwającym od tysiącleci fenomenie szachów najlepiej świadczą współczesne produkcje filmowe i telewizyjne: serial ?Gambit Królowej? bił rekordy popularności, a film ?Ukryta gra? cieszył się nie mniejszym powodzeniem.

Tego nie wiedzieliście o szachach

  • Ponoć można wygrać partię szachów w dwóch ruchach, ale tylko pod warunkiem, że przeciwnik popełni kardynalne błędy i odsłoni króla.
  • Teoretycznie partia szachów może mieć nawet 5949 ruchów, ale najdłuższa znana rozgrywka miała ?tylko? 269 ruchów.
  • Nieprawdą jest, że o wygranej w szachy decyduje iloraz inteligencji. Tu potrzebne jest przede wszystkim doświadczenie.
  • Pierwotnie szachy nie były czarno-białe, jak się dziś myśli, ale brązowo-białe. Jednakże stosowany w szachach brąz był tak ciemny, że wiele osób brało go za czerń.

Szachy marki Ćmielów ? rzecz dla prawdziwych koneserów

Czy to, z czego zrobione są szachy, ma znaczenie? Z pewnością nie wpływa na wygraną, bo tu kluczowa jest umiejętność strategicznego myślenia i przewidywania ruchów przeciwnika, jednakże nie ma się co oszukiwać ? estetyczne i przyjemne w dotyku szachy wyraźnie podnoszą komfort gry. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na propozycję marki Ćmielów. Szachy, które tam powstają, to miniaturowe dzieła sztuki. Ich projekt został stworzony na początku XX wieku, a następnie odtworzony przez ćmielowskiego projektanta ? Macieja Stefańskiego w 1988 roku. W ten sposób udało się stworzyć szachy ponadczasowe ? dokładnie takie same, jakimi zachwycali się dawni szlachcice i monarchowie. W wielu polskich domach i dworach traktowano je nie tylko jako formę rozrywki, ale i nauki, doceniając edukacyjną wartość gry.

Porcelanowe figury i szachownica to rzecz rzadko spotykana ? współcześnie szachy najczęściej wykonuje się z drewna lub plastiku. Projekt marki Ćmielów robi wrażenie. Eleganckie pudełko, okrągłe przegródki na każdą figurę, obszerna szachownica ? to tylko skrót tego, co zobaczymy. Największą uwagę przykuwają same szachy ? o opływowych i zróżnicowanych kształtach. Kunsztowne i bogate zdobienia w tej brązowo-złotej propozycji sprawiają, że od szachów dosłownie trudno oderwać wzrok. Produkt niedługo trafi do sprzedaży, tę wyjątkową porcelaną będzie można kupić na stronie internetowej oraz w salonach firmowych producenta.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *