Przestępstwa gospodarcze. Nielegalne papierosy i alkohole

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zatrzymali 61?letnią mieszkankę miasta, trudniącą się handlem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy.
-Kobieta została zatrzymana na jednej z ulic Ostrowca ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. W swoim pojeździe posiadała 551 paczek różnego rodzaju papierosów oraz 3 kilogramy krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. Znaleziony asortyment został zabezpieczony przez policjantów do dalszego postępowania.
Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie na kwotę 15.000 złotych. Za przestępstwo skarbowe 61-latce grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.
Papierosy i krajanka 
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zatrzymali 30?latka, który w swoim samochodzie przewoził łącznie 260 sztuk papierosów i blisko 20 kilogramów krajanki tytoniowej bez polskich znaków akcyzy. 
-Nielegalne papierosy i tytoń zostały zabezpieczone, a 30-latek został przewieziony do komendy, gdzie wykonano z nim czynności procesowe -mówi aspirant Ewelina Wrzesień. Wstępnie oszacowano, że z tytułu niezapłaconego podatku mężczyzna naraził Skarb Państwa na uszczuplenie w kwocie 16.000 zł
Policjanci ustalają, w jaki sposób mężczyzna wszedł w posiadanie nielegalnego towaru. Za to przestępstwo grozi wysoka grzywna oraz kara pozbawienia wolności do 3 lat.

Nielegalna krajanka
Funkcjonariusze Wydziału do  Walki z Przestępczością Gospodarczą ostrowieckiej komendy zatrzymali 62- letniego mieszkańca miasta, u którego zabezpieczyli ponad 1,5 kg krajanki tytoniowej oraz 1.120 papierosów różnych marek ? wszystko bez polskich znaków akcyzy.
Jak podał Rafał Dobrowolski z KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim, Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie na kwotę dwa i pół tysiąca złotych. Za ten czyn ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę.
Kontrabanda
Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą z ostrowieckiej komendy zatrzymali 61-latkę, która posiadała papierosy różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz krajankę tytoniową. Łącznie zabezpieczono 32 paczki papierosów oraz ponad 3 kg tytoniu.
Jak podała aspirant Ewelina Wrzesień, wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie na kwotę ponad 4.000 złotych. Kobiecie grozi do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna. 


Mieszkanka gminy Kunów
Ostrowieccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali dwie osoby podejrzewane o handel wyrobami alkoholowymi i tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy.

-U 62?latki z terenu gminy Kunów, w trakcie przeszukania mundurowi zabezpieczyli 600 sztuk papierosów oraz ponad 3 litry wyrobów spirytusowych – wszystko bez polskich znaków akcyzy ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wstępne obliczenia wskazują, że Skarb Państwa został narażony na uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego na kwotę 900 zł. Za to wykroczenie skarbowe grozi kobiecie grzywna oraz przepadek nielegalnego towaru.
Kilka godzin później w ręce tych samych policjantów wpadł 40-letni ostrowczanin, u którego stróże prawa zabezpieczyli blisko 20 litrów wyrobów spirytusowych, ponad 19 kg krajanki tytoniowej i 669 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Policjanci wyliczyli, że ostrowczanin naraził Skarb Państwa na szkodę w kwocie blisko 37.000 zł z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego.
Znaleziony asortyment został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do postępowania. Za przestępstwo skarbowe 40-latkowi grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna.
Przestępczość karno skarbowa tak naprawdę nigdy nie wygasła. Najlepiej miała się w czasach kryzysu, a szczególnie w latach schyłkowych nieboszczki komuny. Niektórym się wydawało, że w czasach kapitalizmu na dobre odejdzie w niepamięć, ale nie chce odejść.
Mazowiecka kontrabanda
Funkcjonariusze ostrowieckiej komendy, zajmujący się przestępczością gospodarczą, zatrzymali 39-latka, którego podejrzewali o handlowanie kontrabandą.
-W jednym z pomieszczeń zajmowanych przez 39-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego znaleźli towary bez znaków akcyzowych ?mówi aspirant Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. 
Policjanci zabezpieczyli blisko 15 kg nielegalnego tytoniu, ponad 200 paczek papierosów różnych marek i 7 litrów alkoholu. Wstępne obliczenia wskazują, że skarb państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie na kwotę 19.000 złotych. Za ten czyn ustawodawca przewidział karę do 3 lat pozbawienia wolności oraz wysoką grzywnę.


Przestępstwa gospodarcze
Handlarze alkoholem i papierosami bez akcyzy mogą wyglądać całkiem sympatycznie, niestety okradają nas wszystkich. Ich postępowanie polegające na wyłudzaniu podatku VAT oraz unikaniu płacenia akcyzy i cła, stanowi jedną z najbardziej dochodowych działalności, na które decydują się drobni i wielcy przestępcy. W sumie to niemały problem dla państwa i niemałe straty dla budżetu. 
Zgodnie z art. 65 par. 1 Kodeksu karnego skarbowego, kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi wyroby akcyzowe stanowiące przedmiot czynu zabronionego, określonego w art. 63, art. 64 lub art. 73 lub pomaga w ich zbyciu albo te wyroby akcyzowe przyjmuje lub pomaga w ich ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.
Według par. 3 tego przepisu, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, to sprawca czynu zabronionego określonego w par. 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Zgodnie z art. 91 par. 1 K.k.s., kto nabywa, przechowuje, przewozi, przesyła lub przenosi towar stanowiący przedmiot czynu zabronionego, określonego w art. 86 -90 par. 1, lub pomaga w jego zbyciu albo ten towar przyjmuje lub pomaga w jego ukryciu, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie. 
Zgodnie z art. 91 par. 3 K.k.s., jeżeli kwota należności celnej lub wartość towaru w obrocie z zagranicą, co do którego istnieje reglamentacja pozataryfowa, jest małej wartości, to sprawca czynu zabronionego określonego w par. 1, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.
Warto dodać, że karalny jest także czyn, który polega m.in. na pośredniczeniu lub pomocy w zbyciu lub przechowaniu wyrobów akcyzowych objętych obowiązkiem oznaczania znakami akcyzy, które pochodzą z przestępstw lub wykroczeń skarbowych określonych w art. 63 i 64 K.k.s. W takim wypadku sprzedawcy grozi odpowiedzialność za umyślne bądź nieumyślne paserstwo akcyzowe, pod warunkiem, że rodzaj, ilość lub wartość wyrobów wskazuje na zamiar wprowadzenia ich do obrotu (art. 65 K.k.s.).
Kary grożą również za fałszowanie, czyli podrabianie lub przerabianie banderoli (art. 67 par. 1 K.k.s.). 

Print Friendly, PDF & Email