Żegnamy panią Jadzię

W licznym gronie znanych ostrowczanek i ostrowczan, którzy odeszli od nas w ubiegłym roku, znalazła się Jadwiga Kwiatkowska, wieloletnia kierownik Osiedlowego Domu Kultury przy ulicy Wspólnej.
Pożegnaliśmy ją w ubiegłym tygodniu, tuż przed Nowym Rokiem.
Jadwiga Kwiatkowska, rodowita ostrowczanka, była jedną z najbardziej znanych i lubianych osób- uczestników życia publicznego w naszym mieście. Uśmiechnięta, kulturalna, życzliwa ludziom, miała wielu przyjaciół. Z Ostrowiecką Spółdzielnią Mieszkaniową była związana przez lata. Kierowała ODK przy ulicy Wspólnej najdłużej i w okresie, gdy placówka ta była najbliżej ludzi. To za jej pracy organizowane były imprezy młodzieżowe, konkursy piosenki, wybory miss, które w spółdzielczych osiedlach cieszyły się ogromną popularnością i przyciągały do sali ODK tłumy. W tym czasie z młodzieżą pracował znany muzyk Janusz Wesołowski, zajęcia choreograficzne prowadziła Krystyna Górnisiewicz. Wizytówką placówki były solistki i zespoły artystyczne reprezentujące spółdzielnię na wielu koncertach i imprezach w mieście i w regionie.


Pani Jadzia ukończyła studium kulturalno-oświatowe, a następnie studia magisterskie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Współpracowała z ostrowieckimi szkołami. Co roku dom kultury organizował konkursy plastyczne,literackie i sportowe. W okresie wakacji i ferii sale tej placówki wypełniały się dziećmi ze świetlic środowiskowych. Mogły tu liczyć na opiekę, wsparcie psychologiczne i ciekawy program wypełniony zajęciami plastycznymi, muzycznymi, tanecznymi czy wycieczkami. Praca z dziećmi i z młodzieżą, działalność na rzecz środowiska została dostrzeżona. W 1999 roku Jadwiga Kwiatkowska odebrała w Warszawie z rąk Barbary Labudy, sekretarza stanu w kancelarii prezydenta RP, wyróżnienie za realizację przez Osiedlowy Dom Kultury
Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej programu profi laktycznego. Osiedlowy Dom Kultury był otwarty nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale również dla dorosłych mieszkańców. Popularnością cieszyły się wieczorki taneczne i poetyckie dla seniorów. Przy ulicy Wspólnej znaleźli gościnę słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP. Odbywały się tu zajęcia sekcji plastycznej i literackiej. Pani Jadzia często organizowała w swojej placówce wernisaże prac członków sekcji plastycznej UTW, a także wernisaże prac uzdolnionych artystycznie mieszkańców spółdzielczych osiedli. Z dumą prezentowała ich dorobek.
Nasi czytelnicy przypomnieli nam też liczne letnie festyny przygotowywane i prowadzone przez panią kierownik, adresowane dla wszystkich mieszkańców spółdzielczych osiedli. Nic więc dziwnego, że pamięć o pani Jadzi pozostała wśród kilku pokoleń ostrowczan i zawsze będzie wspominana w tym środowisku z sympatią. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.