?Samochodówka? – Szkołą z Życiem

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, dawna ?Samochodówka?, zostało uhonorowana certyfikatem ?Szkoły z Życiem? Fundacji DKMS. To nagroda podsumowująca trzyletnią współpracę szkoły z Fundacją.

Jak mówią uczniowie, to bardzo ważne dla nich wyróżnienie, gdyż zawiera też potwierdzenie, że dzięki podejmowanym przez szkołę akcjom udało się znaleźć niespokrewnionego dawcę szpiku i uratować życie panu Krzysztofowi. Współpraca z Fundacją DKMS trwa już trzy lata i jak mówi opiekun Szkolnego Koła Wolontariuszy pedagog Anna Gębura, uhonorowana dyplomem Pedagog z Życiem, w organizowane akcje z chęcią włącza się młodzież szkolna.

-Naszą współpracę z Fundacją DKMS rozpoczęliśmy trzy lata temu. Był to Tydzień Profilaktyki Zdrowotnej, który miał charakter edukacyjno ?informacyjny. Akcja, podczas której uczestnicy mogli zasięgać potrzebne informacje dotyczące tego, kto może zostać dawcą szpiku i w jaki sposób. W drugim roku Tygodnia Profilaktyki Zdrowotnej we współpracy z Fundacją zorganizowaliśmy akcję stacjonarną pozyskania dawców szpiku. Wzięło w niej udział około 100 osób. W ubiegłym roku, z uwagi na obostrzenia epidemiologiczne nie udało nam się zorganizować akcji stacjonarnie, ale zaprosiliśmy przedstawicieli różnych środowisk i instytucji po odbiór pakietów z instrukcją do samodzielnego pobrania próbek. Zgłosiło się do nas około 60 osób. Nie wszyscy nasi uczniowie mają ukończone 18 lat, co jest warunkiem bycia dawcą, jednak wszyscy chętnie włączają się w promowanie akcji Fundacji DKMS, a także w działania charytatywne służące pomocy innym, zachęcając też lokalne środowisko ? mówi pedagog Anna Gębura.

Certyfikat ?Szkoły z Życiem? Fundacji DKMS to podziękowanie za zaangażowanie, pracę i serce, jakie wolontariusze wkładają w promowanie działań służących edukacji oraz rejestracji potencjalnych dawców szpiku, a tym samym budowanie świadomości dotyczącej walki z nowotworami krwi i powiększanie bazy dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

-Lubimy pomagać innym. Tak naprawdę nic więcej nie potrzeba, wystarcza tylko chęci do tego, aby podzielić się sobą i swoim wolnym czasem z tymi, którzy oczekują pomocy. Włączamy się w różne akcje charytatywne i sami wybieramy, w jakich chcemy uczestniczyć i w których czujemy się dobrze. Czasem wystarczy dwie, czy trzy zgrane osoby, aby przeprowadzić fajne działanie na rzecz tych, którzy potrzebują pomocy ? mówią: Agata Łączkowska, Patrycja Kasprzyk i Amelia Połetek, wolontariuszki z CKZiU.

Jak zapewnia pedagog Anna Gębura, pomysłów jest wiele i już z wolontariuszami planuje kolejne akcje.

-Już w lutym, miesiącu depresji planujemy realizacje projektu ?Rozbiegać depresję?, w który także włączą się nauczyciele naszej szkoły. Uczniowie będą mogli wraz z nauczycielami, pobiegać, pochodzić z kijkami. W ramach akcji będą też spotkania z osobami, które przeszły depresję, które będą dzieliły się swoimi doświadczeniami. Jest to obecnie bardzo aktualny problem, który dotyka bardzo wielu młodych ludzi. Natomiast w marcu planujemy działania we współpracy z Fundacją DKMS ? pozyskiwanie dawców szpiku oraz Fundacją Rak and Roll ? obcinanie włosów, a następnie przekazanie je Fundacji na peruki dla pacjentek leczących się onkologicznie. Ta akcja będzie nosiła imię Dominiki Skalskiej, kobiety która mocno angażowała się, wspierając nasze działania i która sama stoczyła nierówną walkę, a której nie ma już wśród nas, stąd też chcemy jej dedykować naszą akcję ? mówi Anna Gębura.

Zachęcamy do śledzenia charytatywnego kalendarza szkoły i włączania się w działania dedykowane pomocy innym.

Print Friendly, PDF & Email