Opatów stanie się placem budowy. Burmistrza nie kręci samo przecinanie wstęgi

Jak podkreśla burmistrz Opatowa Grzegorz Gajewski, lata 2022 i 2023 będą latami, w których zostaną przeprowadzone największe inwestycje w historii miasta.
-Do tych inwestycji właściwie przygotowywaliśmy się przez pierwsze 3 lata tej kadencji – mówi burmistrz. To będą inwestycje, które w moim odczuciu zmienią wizerunek Opatowa. Nie mówię o obwodnicy, która również rusza w tym roku, ale nie jest to inwestycja finansowana przez samorząd gminy Opatów. Mówię tutaj generalnie o trzech rzeczach, które są bardzo istotne z punktu widzenia mieszkańców i samej gminy. Pierwsza rzecz najbardziej reprezentacyjna, to Centrum Templariuszy, które powstanie w budynku po dawnym więzieniu. Pieniądze na remont i przygotowanie tego budynku dla potrzeb muzeum mamy z środków, które zostały przeznaczone dla Opatowa w ramach rewitalizacji. W ramach tej rewitalizacji pod koniec lutego powinien ruszyć remont rynku, adaptacja skweru Gombrowicza oraz remont wspomnianego więzienia oraz basen. Czekamy na otwarcie przetargu na basen, które nastąpi 21 stycznia. Mam nadzieję, że pieniądze, które zaoferują firmy wykonawcze, będą adekwatne do tych środków przeznaczonych przez gminę na ten cel. Przeznaczyliśmy kwotę 8,5 miliona złotych. Ostatni kosztorys, który otrzymaliśmy, jest o 1,5 miliona wyższy. Czyli opiewa na kwotę 10,5 miliona złotych. Liczyłem, że się zmieścimy w tych 8,5 miliona złotych. Być może tak się stanie. Przetarg może różnie się potoczyć. Pozostałe 3 inwestycje związane z rewitalizacją, muzeum, rynek i skwer Gombrowicza mamy już po przetargach, po podpisania umowy. Czekamy na wejście wykonawców. Na skwer Gombrowicza to kwota ponad 400 tys. złotych. Na rynek 4,5 miliona złotych. Na remont więzienia mamy 2,9 miliona złotych. Łącznie na rewitalizację otrzymaliśmy początkowo 8 milionów złotych ze środków unijnych, 1 milion złotych mamy ze środków krajowych i 3 miliony złotych udało się uzyskać z funduszy covidowych z drugiego rozdania. Na te inwestycje mamy ze środków zewnętrznych 12,5 miliona złotych. Pozostałą kwotę będziemy musieli dołożyć ze środków własnych, czyli około 4 miliony złotych. 


Dotychczas w budynku dawnego więzienia były mieszkania komunalne, w których mieszkało 9 rodzin.
-Wysiedliliśmy 8 rodzin, została 1 rodzina, która czeka na przygotowanie jej mieszkania – mówi burmistrz. To kwestia kilku tygodniu, kiedy ta rodzina zostanie wysiedlona i będzie można wejść z pracami remontowymi. Myślę, że rok 2022 będzie rokiem olbrzymich budów na terenie Opatowa, bo oprócz wyżej wymienionych inwestycji będą budowane drogi. Jesteśmy na liście podstawowej jeżeli chodzi o budowę, przebudowę 8 dróg na terenie Opatowa i gminy. 26 stycznia otwieramy przetarg na oczyszczalnię ścieków. To jest też wyczekiwana od lat inwestycja, która będzie nas kosztowała około 18 milionów złotych. Mamy na ten cel zapewnione finansowanie w kwocie 7 milionów złotych. Mamy obiecane dodatkowo 5 milionów, które czekają na nas w Urzędzie Marszałkowskim. Więc kolejne 6-6,5 miliona musimy znaleźć w naszym budżecie. Rok 2023 zapowiada się dla burmistrza Opatowa przecinaniem wstęg na kolejnych zakończonych inwestycjach.
Choć jak sam przyznaje burmistrz, przecinanie wstęg tak bardzo go nie kręci.
-Kręci mnie wymyślanie nowych rzeczy i pozyskiwanie na nie pieniędzy -mówi. Mam już kolejne pomysły w głowie. Jest drugie rozdanie Polskiego Ładu. Mam już pomysły na kolejne inwestycje, które są potrzebne mieszkańcom. One nie zostaną zrealizowane na pewno wszystkie w 2023 roku. To zależy kiedy pieniądze zostaną nam przyznane. To będzie zabezpieczenie środków na kolejną kadencję czy moją czy mojego następcy, który tu ewentualnie przyjdzie. Jeżeli uda mi dobrze przeprowadzić te przetargi, uda mi się wykonać to co obiecałam ludziom w tej kadencji, to tak będę kandydował. Jeśli się nie uda to, uznam swoją porażkę.

Nie jest tajemnicą, że najbardziej zauważalną inwestycją z której mieszkańcy będą się cieszyć, będzie basen.
-Tym bardziej dziwi mnie postawa jednego z radnych, który zagłosował przeciw budżetowi argumentując to tym, że basen w Opatowie jest niepotrzebny – mówi burmistrz. Najbardziej dziwi mnie to, że jest to radny, który od urodzenia mieszka w Opatowie.

Basen prawdopodobnie przez pierwsze 5 lat funkcjonowania będzie bezpłatny. Dlatego, że do jego budowy zostaną wykorzystane środki unijne.

-Takie są wymogi -mówi burmistrz. To będzie tylko basen sezonowy, więc on będzie czynny około 3 miesiące w roku. Myślę, że gmina fi nansowo sobie z tym poradzi. Nie mam wątpliwości, że należy tę inwestycję zrobić i rocznie do niej dołożyć 100 -300 tys. złotych. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *