Ratują życie i mienie, przywracają bezpieczeństwo

Jednym z tragicznych zdarzeń z października minionego roku był wypadek przy ulicy Radwana w Ostrowcu Świętokrzyskim. Doszło wówczas do zderzenia pojazdu marki BMW z innym pojazdem osobowym.
-Mieliśmy wówczas aż osiem osób poszkodowanych, przy czym strażacy musieli przy pomocy urządzeń hydraulicznych uwalniać z pojazdu nieprzytomne osoby ?mówi młodszy brygadier Barbara Majdak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim, która w Straży Pożarnej pracuje od 2000 roku.
Na pierwszej linii
Ostrowieccy strażacy zawsze są na pierwszej linii walki o ludzkie zdrowie, życie i mienie. Ratując dobra zagrożone pożarami, wypadkami drogowymi, rozmaitymi zdarzeniami losowymi (wichury, powodzie) niosą pomoc i przywracają poczucie bezpieczeństwa. 
-W 2021 roku ostrowieccy strażacy interweniowali 1.378 razy, w tym przy 392 pożarach, 967 miejscowych zagrożeniach oraz 19 fałszywych alarmach ?informuje mł. bryg. Barbara Majdak. W porównaniu do ubiegłego roku strażacy odnotowali o 105 interwencji więcej. W 2020 roku odnotowaliśmy 1.273 zdarzeń, w tym 440 pożarów, 807 miejscowych zagrożeń oraz 26 fałszywych alarmów.


W grupie pożarów najwięcej interwencji dotyczyło: 104 obiektów mieszkalnych; 87 w uprawach i rolnictwie; 22 środków transportu; 12 lasów; 9 obiektów produkcyjnych i magazynowych;
obiekty użyteczności publicznej 6; inne obiekty 152.
W pożarach życie straciło 3 osoby, a 16 osób odniosło obrażenia. Najczęstsze przyczyny powstawania pożarów w 2021 r. to celowe podpalenia. Stanowią one 61% wszystkich pożarów. Pożary traw i śmietników stanowią blisko 50% wszystkich interwencji związanych z pożarami. Wartość uratowanego mienia w pożarach wyniosła około 22 mln zł.
Ponadto strażacy podejmowali interwencje: 3 razy do zdarzeń w związku z emisją tlenku węgla, w których 2 osoby uległy podtruciu; 112 o charakterze medycznym, m.in. wsparcie działań Pogotowia Ratunkowego; 89 przy wypadkach drogowych, w których 2 osoby straciły życie, a 46 zostało rannych; 49 w związku z silnym wiatrem; 43 na skutek opadów deszczu; 9 chemiczno ?ekologiczne; 7 budowlane;8 w związku z opadami śniegu; 11 razy na obszarach wodnych; budowlanych; 5 w związku z przyborem wody.
Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych wyjeżdżały do 548 zdarzeń.  Liczba ich, w rozbiciu na poszczególne jednostki OSP prezentuje się następująco: 1. OSP Kunów ? 102; 2. OSP Jędrzejowice ? 72; 3. Ochotnicza Straż Pożarna w Ćmielowie ? 59; 4. Ochotnicza Straż Pożarna w Bałtowie ? 54; 5. OSP Bodzechów ? 50; 6. OSP Waśniów ? 47; 7. OSP Nietulisko Duże – 35, 8. OSP Witosławice ? 26; 9. OSP Janik ? 22; 10. OSP Doły Biskupie ? 15; 11. OSP Boria ? 13; 12. OSP Chmielów, OSP Momina ? 9; 13. OSP Bukowie, OSP Garbacz ? 6; 14. OSP Jastków ? 5; 15. OSP Wólka Pętkowska ? 4; 16. OSP Wola Grójecka, OSP Grójec, OSP Antoniów ? 3; 17. OSP Nietulisko Małe ? 2; 18. OSP Buszkowice, OSP Gromadzice, OSP Kunów Agromet – 1.
Akcje ratownicze
Podczas wypadków i zdarzeń drogowych strażacy najpierw zabezpieczają teren działania. Chodzi o uniknięcie innych, dodatkowych negatywnych skutków.
-Tam, gdzie jest to potrzebne, strażacy udzielają kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej ofiarom wypadków ?mówi mł. bryg. Barbara Majdak. Jesteśmy do tego przygotowani, posiadamy certyfikaty. Każdy strażak musi co trzy lata zdać egzamin potwierdzający jego kwalifi kacje w tym zakresie.
Jeśli osoby poszkodowane znajdują się na zewnątrz pojazdów, taka pomoc udzielana jest od razu. Jeśli zaś poszkodowani znajdują się w pojazdach i ratownik może wejść do środka auta, to udziela pomocy w miejscu przebywania tej osoby. Jeśli natomiast trzeba najpierw osoby poszkodowane ewakuować, to używa się niekiedy do tego specjalistycznego sprzętu hydraulicznego. W zależności od sytuacji zakładany jest kołnierz, podawany tlen, opatrywane są rany, prowadzona jest resuscytacja.


Czynnik ludzki
Za większość pożarów są odpowiedzialni ludzie.
-Dotyczy to głównie podpaleń traw czy poszycia leśnego których szczególnie dużo odnotowujemy na przełomie wiosny i lata. 99 proc. tych pożarów powodują ludzie. Przy czym nie są to przypadkowe pożary, lecz głównie celowe podpalenia, co niejednokrotnie można stwierdzić nawet na pierwszy rzut oka. Jeśli chodzi o budynki mieszkalne i gospodarcze, przyczynami pożaru często bywają wady instalacji elektrycznych i wady urządzeń grzewczych mające swoje źródło w zaniedbaniach przeglądów technicznych ? mówi mł. bryg. Barbara Majdak.

Podpalenia zdarzają się także w tzw. pustostanach. Takie tragiczne w skutkach podpalenie w pustostanie miało miejsce w dniu 17 czerwca 2021 roku przy ulicy Czystej w Ostrowcu Świętokrzyskim.
-W akcji ratowniczo -gaśniczej uczestniczyły cztery zastępy strażackie (18 strażaków) ?mówi mł. bryg. Barbara Majdak. Na miejscu zdarzenia stwierdzono, że przez niedomknięte drewniane drzwi jednej z komórek budynku gospodarczego widocznebyły płomienie. Po ich otwarciu było jasne, że ogień objął ciało mężczyzny oraz leżące obok stare sienniki, szmaty, kartony.
Pustostan ten składał się z szeregu komórek oddzielonych murowanymi ścianami, a cała posesja, nas której został posadowiony, była zaśmiecona. Do obiektu nie była doprowadzona energia elektryczna. Strażacy ugasili pożar i zabezpieczyli miejsce.
-W tym przypadku nie podejmowaliśmy żadnych działań ratowniczych w stosunku do znalezionego w jednym z pomieszczeń mężczyzny, gdyż jego ciało uległo już częściowemu zwęgleniu ?dodaje mł. bryg. Barbara Majdak. Przybyły na miejsce lekarz pogotowia stwierdził zgon tego człowieka.
Coraz lepszy sprzet
Komenda Powiatowa PSP w Ostrowcu Świętokrzyskim dysponuje coraz lepszym i coraz bardziej kosztownym sprzętem.
-Do akcji na osiedlach z blokami mieszkaniowymi, w której mamy do czynienia z próbą samobójczą, używamy minimum jednego samochodu gaśniczego i wartej kilka milionów złotych drabiny mechanicznej ?mówi mł. bryg. Barbara Majdak. Wraz z drabiną jedzie tzw. skokochron, który w razie potrzeby jest rozstawiany. Obecnie nasza komenda posiada jeden taki skokochron, trwają więc starania o zakup kolejnego. To koszt rzędu ok. 22 tys. złotych.
Nasi strażacy dysponują ciężkim pojazdem technicznym, na którym znajdują się urządzenia m.in. hydrauliczne do cięcia metali i podnoszenia pojazdów, które z powodzeniem można zastosować także przy katastrofach kolejowych. W 2021 roku zakupiono ciężki samochód gaśniczy za kwotę 900 tys. złotych. Kolejny ciężki samochód za około milion złotych komenda otrzyma w pierwszym kwartale 2022 roku. W planach zakupowych jest lekki samochód rozpoznawczo ? ratowniczy za ok. 110 tys. zł oraz skokochron. Potrzebny jest także drugi quad oraz nowoczesna płaskodenna łódź do ewakuacji. Strażacy otrzymują w tych pomoc finansową z zewnątrz, co jest nawet wskazane. Powiat ostrowiecki wspomógł ich w zakupie skokochronu, a prezydent miasta przy zakupie quada. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *