Zerowy VAT na żywność, ale niezbędne zmiany w kasach fiskalnych z 31 stycznia na 1 lutego

-Od 1 lutego będzie obowiązeku zmian na kasach fiskalnych w związku z obniżeniem VAT z 5 % na 0% na niektóre produkty żywnościowe – mówi Joanna Kępa, zastępca rzecznika prasowego i Główny Specjalista ds. Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Kielcach. Będą obowiązywać do 31 lipca 2022. Nie ma okresu przejściowego, a to oznacza, że zmian należy dokonać w nocy z 31 stycznia na 1 lutego. Kasy podłączone komputerowo z systemami można przygotować wcześniej. Wcześniej można wprowadzić zmiany w bazach a tylko udostępnić 1 lutego, natomiast w małych sklepikach, gdzie brak podłączenia komputerowego zmiany trzeba będzie wprowadzić samodzielnie -ręcznie lub przez serwisanta.
Jak się dowiadujemy, jest to korzystna zmiana, ale wymaga dostosowania kas fiskalnych. Tarcza Antyinflacyjna 2.0 zakłada m.in. obniżkę VAT na żywność, nawozy i paliwa.
Podatnicy sprzedający detalicznie towary, dla których Tarcza 2.0 wprowadza obniżki stawek VAT (żywność, nawozy i paliwa) i prowadzący ewidencję sprzedaży tych towarów przy zastosowaniu kas rejestrujących, będą zobowiązani do zmiany przyporządkowania zmienianych stawek na te towary w kasach.
Zmiana stawki jest szczególnie istotna przy sprzedaży żywności, gdzie wprowadzono zerową stawkę VAT dla podstawowych produktów żywnościowych, objętych obecnie stawką 5%, tj. np.mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20% soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).
Jakie są więc wiążące informacje stawkowe (WIS)?
Zmiany w przepisach dotyczących VAT oznaczają wygaśnięcie 1 lutego 2022 r. WIS wydanych dla towarów, dla których Tarcza 2.0 obniża stawki VAT.
Zmiany w zakresie VAT objęte Tarczą 2.0 nie wpływają jednak na klasyfikację towarów będących przedmiotem WIS według Nomenklatury scalonej (CN) ? ta nie ulega zmianie.
Klasyfikacja według CN dla towarów objętych WIS, które wygasną 1 lutego 2022 r., pozostanie aktualna, pod warunkiem że opis, skład, charakter, zastosowanie tych towarów się nie zmienią.
Jeśli podatnik wystąpi o wydanie nowej decyzji WIS dla towarów, dla których decyzja wygasła w związku ze zmianami stawek VAT w Tarczy 2.0, Krajowa Informacja Skarbowa dołoży wszelkich starań, aby wnioski były załatwiane nie później niż w ciągu miesiąca od ich wpływu.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *