Remont drogi 754 poprawi warunki komunikacyjne w Ostrowcu Świętokrzyskim (zdjęcia, wideo)

Rozpoczęły się procedury przetargowe związane z długą wyczekiwaną inwestycją drogową ? rozbudową drogi wojewódzkiej nr 754 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Prace obejmą przebudowę alei 3 Maja, ulic: Okólnej, Denkowskiej, Radwana, a także rozbudowę mostu nad rzeką Kamienną.  Teren przyszłej inwestycji, która zdecydowanie poprawi warunki jazdy i bezpieczeństwo drogowe w Ostrowcu Świętokrzyskim, a także ułatwi transport w regionie, odwiedzili m.in. marszałek Andrzej Bętkowski, radna Sejmiku Województwa Magdalena Zieleń, poseł RP Andrzej Kryj, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Jerzy Wrona, a także zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Krzysztof Ołownia i radni Rady Miasta Ostrowiec Świętokrzyski: Renata Duda, Grażyna Maj, Dariusz Kaszuba.

W poniedziałek 24 stycznia wysłano do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o zamówieniu w trybie przetargu nieograniczonego, gdzie przedmiotem zamówienia jest ?Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Św. wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej?. Otwiera to drogę do rozpoczęcia postępowań przetargowych dotyczących zadania inwestycyjnego. Obejmie ono swym zakresem kompleksową przebudowę odcinka od mostu na alei 3 Maja, do skrzyżowania z aleją Jana Pawła II wraz z budową nowego mostu przez rzekę Kamienną, z nowymi funkcjonalnymi skrzyżowaniami z drogami powiatowymi i gminnymi.

? Jest to kolejny krok na drodze do poprawienia sytuacji komunikacyjnej w tej części województwa świętokrzyskiego ? podkreślił marszałek województwa Andrzej Bętkowski. ? Inwestycja ma 95 procent dofinansowania  z budżetu państwa, pozostałe 5 procent pochodzić będzie od samorządu województwa. Cieszymy się, że ciąg ulic ostrowieckich oraz most na Kamiennej zmieni swój wizerunek, że poprawi się bezpieczeństwo na drodze, przepustowość dla samochodów, komfort jazdy.

Jak przypomina nadzorujący obszar infrastruktury drogowej członek Zarządu Województwa  Tomasz Jamka ?  na rzece Kamiennej, samorząd województwa świętokrzyskiego przeprowadzi także inną, ważną inwestycję drogową: obwodnicę wschodnią Starachowic. Północna część województwa już niedługo zyska istotne połączenia drogowe i mostowe.

? Zadanie przebudowy drogi i mostu w Ostrowcu będzie sfinansowane z rządowego programu Polski Ład, uzyskało dofinansowanie w wysokości 87 mln zł ? stwierdziła radna Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Magdalena Zieleń, ostrowczanka. ? Dziś ukaże się, na stronie internetowej Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich ogłoszenie o przetargu na tę inwestycję i mam nadzieję, że uda się nam bez większych problemów wyłonić wykonawcę i że zostanie uzgodniony harmonogram prac budowlanych, a także wyznaczone właściwe objazdy dla uczestników ruchu drogowego ? dodała.

? Dziś ruszamy z przetargiem ? przypomniał dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Jerzy Wrona. ? Szacujemy, że kontrakt z wykonawcą będziemy mogli podpisać w maju lub w czerwcu br. Od połowy bieżącego roku mogą więc ruszyć same prace budowlane, trzeba będzie wcześniej wyznaczyć tymczasową organizację ruchu dla pojazdów. Mamy do przebudowania 7 skrzyżowań w mieście, w tym 2 ronda i 3 skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, 4 km chodników i 4 km ścieżek rowerowych ? powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

?Rozbudowa drogi wojewódzkiej Nr 754 na odcinku od km 0+000 do km 1+912 w Ostrowcu Świętokrzyskim wraz z rozbudową mostu na rzece Kamiennej? ma na celu poprawę stanu infrastruktury drogowej na terenie woj. świętokrzyskiego, wspomaganie wzrostu konkurencyjności regionów, budowanie spójności terytorialnej (z woj. lubelskim, mazowieckim) i przeciwdziałanie marginalizacji obszarów. Wpłynie pozytywnie na możliwość przyspieszenia wzrostu gospodarczego na obszarach o najniższym poziomie rozwoju społeczno-gospodarczego.

Ostrowiec Świętokrzyskji jest drugim miastem poza Kielcami, w którym mieszka powyżej 50 000,00 osób. Rozbudowa DW 754 wraz z budową mostu, w wyniku której poprawie ulegną parametry techniczne drogi, zwiększy przepustowość drogi, usprawni warunki komunikacyjne w tej części regionu, pozwoli na płynny przejazd drogi z jednolitą, optymalną prędkością. Inwestycja poprawi dostępność użytkowników drogi do sieci dróg krajowych i lokalnych i wpłynie na pobudzenie przedsiębiorczości w województwie.

Przewidywana wartość inwestycji to ponad 91 mln zł (bez kosztów związanych z wykupami gruntów).

Print Friendly, PDF & Email

3 thoughts on “Remont drogi 754 poprawi warunki komunikacyjne w Ostrowcu Świętokrzyskim (zdjęcia, wideo)

 • 29 stycznia 2022 at 07:48
  Permalink

  Remont Alei – oby nie trwał tyle co rewitalizacja ostrowieckiego Browaru Kultury , należy doliczyć czas od podjęcia decyzji o remoncie a więc już sporo lat.

  Reply
 • 29 stycznia 2022 at 09:11
  Permalink

  Kiedyś się pisało.. Ostrowiec jest drugim miastem w województwie powyżej 70 tys ludzi. A dziś 50

  Reply
 • 30 stycznia 2022 at 22:19
  Permalink

  Zastanawiam się, jak piesi zablokują rondo przy targowicy np. w sobotę. Bedzie tam jakaś kładka dla pieszych? Na rondzie 1 zablokowane przejście dla pieszych to całkowite wstrzymanie ruchu… Ale co tam… będziemy martwic się później.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *