?Ground & air control? – interdyscyplinarna wystawa w BWA. ?To prezentacja inna, niż dotychczasowe? (zdjęcia, wideo)

Wystawa totalna, wystawa interdyscyplinarna, tego jeszcze u nas nie było- tak mówi się o prezentowanej od piątku w Galerii Biura Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim  prezentacji ?Ground & air control? autorstwa Pauliny Ptaszyńskiej i Bartosza Posackiego. Chyba już dawano żadna prezentowana w tych wnętrzach wystawa nie zebrała tylu uczestników, ale przede wszystkim nie wywołała tylu komentarzy.

Czy stanowisko do badania składu chemicznego gleby, skał i powietrza, wilgotności, temperatury i dostępności światła, amplitudy zmian i częstotliwość występowania zjawisk pogodowych może wypełnić galerię sztuki? Okazuje się, że tak. Podobnie, jak wiatr wywołany przez zespół wentylatorów staje się projektem łączącym sztukę z nauką i doświadczeniem.

Prezentacja ?Ground & air control? to projekt łączący dwie wystawy indywidualne, artystki i artysty związanych z Opolem, Pauliny Ptaszyńskiej i Bartosza Posackiego, w różny sposób eksplorujących tematy związane z wzajemnym wpływem na siebie świata i jednostki.

– Pomimo tego, że opowiadamy o otaczającym świecie to robimy to z perspektywy naszej, ludzkiej percepcji- mówi Bartosz Posacki. Pokazujemy, że człowiek jest integralną częścią środowiska

– Odwołuję się w swoich pracach do zjawisk meteorologicznych- mówi Paulina Ptaszyńska. Sam temat pogody wydaje się być takim, który dotyka nas wszystkich. W Ostrowcu Świętokrzyskim prezentuje m.in. instalację ?689?, która z jednej strony odnosi się do postrzegania świata, zaś z drugiej strony do pandemicznej rzeczywistości, w której żyjemy.

DSCF6217
DSCF6218
DSCF6219
DSCF6220
DSCF6221
DSCF6222
DSCF6225
DSCF6227
DSCF6229
DSCF6232
DSCF6234
DSCF6237
DSCF6238
DSCF6241
DSCF6243
DSCF6249
DSCF6253
DSCF6262
DSCF6263
DSCF6268
DSCF6270
DSCF6271
DSCF6296
DSCF6302
DSCF6306
DSCF6314
DSCF6316
DSCF6328
previous arrow
next arrow
DSCF6217
DSCF6218
DSCF6219
DSCF6220
DSCF6221
DSCF6222
DSCF6225
DSCF6227
DSCF6229
DSCF6232
DSCF6234
DSCF6237
DSCF6238
DSCF6241
DSCF6243
DSCF6249
DSCF6253
DSCF6262
DSCF6263
DSCF6268
DSCF6270
DSCF6271
DSCF6296
DSCF6302
DSCF6306
DSCF6314
DSCF6316
DSCF6328
previous arrow
next arrow

– Te wernisaż wystawy jest wyjątkowy z wielu powodów- przyznała witając gości, dyrektor BWA, Justyna Łada. Dla mnie jest on pierwszy, jaki mogę zaproponować, a po drugie cieszę się, że mogłam zaprezentować na nim pracę wyjątkowych artystów. (?) To propozycja inna niż dotychczas, ponieważ mamy do czynienia z wystawą totalną, która do tego uczy nas innego spojrzenia na sztukę, a także uczy nas roli w środowisku. Stawia też wiele pytań. Mówi o tym, jak nas kształtuje natura i żywioły, woda, ziemia, powietrze.

Zdaniem dyrektor BWA Justyny Łady multimedialna prezentacja jest bardzo zaskakująca, ale równocześnie pokazująca, jak pracują współcześni artyści.  

– Ta wystawa powinna nam pomóc w odpowiedzi na odwieczne pytania: skąd przyszliśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy- uważa Justyna Łada. Z kolei tytuł wystawy ?Ground & air control? to nie teza, ale kolejne pytanie retoryczne i wstęp do dyskusji, czy jesteśmy w stanie ujarzmić żywioły.

 W gronie odwiedzających wystawę i dziękujących za jej realizację, nowej dyrektor BWA znaleźli się m.in. prezydent Jarosław Górczyński, wiceprezydent Piotr Dasios wiceprzewodnicząca Rady Miasta Marta Woźnicka Kuzdak, czy radna Danuta Barańska.

– Ta wystawa udowadnia, że często sztuka jest wokół nas, ale jej często nie dostrzegamy- akcentował prezydent Jarosław Górczyński.

?Ta wystawa może wydawać się inna i dziwna w tym sensie, że ma ona charakter intermedialny, przenikają się w niej różne media artystyczne ? mówił Bartosz Posacki podczas otwarcia ekspozycji. Nie znajdą państwa, ani jednej z prac zamykającej się w jednej tradycyjnie rozumianej dyscyplinie artystycznej. Charakterystyczne dla mnie i dla Pauliny jest to, że sięgamy po takie media i narzędzia, które służą nam do realizacji konkretnych celów, opowiedzenia jakiejś historii, wyrażenia jakichś treści. Nie jesteśmy przywiązani do jednego przekazu. Ta wystawa jest też dziwna, bo składa się z różnych elementów budujących kontekst, które same w sobie, pojedynczo nie wydają się czymś nadzwyczajnym, natomiast w szerszym rozumowaniu nabierają nowych znaczeń.

Świetnym dopełnieniem prezentacji był koncert zespołu Zwierzę Natchnione ze Skarżyska ? Kamiennej.

Przypomnijmy, że  Galeria BWA czynna jest: wtorek ? piątek w godz. 09 ? 17, niedziela w godz. 11 ? 17. Biuro galerii czynne także w poniedziałek w godz. 11 ? 17.

W soboty biuro i galeria BWA są nieczynne.

Paulina Ptaszyńska

Urodzona w 1986 r. w Ząbkowicach Śląskich. W 2011 r. uzyskała stopień magistra o specjalności projektowanie graficzne i nowe media w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Opolskim. W 2020 r. uzyskała stopień doktora na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów, instalacją multimedialną, fotografią i projektowaniem graficznym. Jej działania artystyczne w ostatnich latach koncentrują się wokół zagadnień związanych z obszarami granicznymi między sztuką a nauką. Wspólnym mianownikiem większości jej projektów są: fenomen światła i inspiracja światem fizycznym, a także refleksja nad ludzką percepcją i poznaniem rzeczywistości. Badanie potencjału percepcyjnego światła oraz oscylacja pomiędzy rzeczywistymi, a abstrakcyjnymi systemami zjawisk, stanowią klucz interpretacyjny jej prac. Brała udział w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą (Czechy, Holandia, Niemcy, Rumunia, Włochy, USA). Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień. Pełni funkcję zastępczyni dyrektorki Instytutu Sztuk Wizualnych a także współtworzy pracownię multimediów na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Opolskiego.

Bartosz Posacki

Urodzony w Opolu w 1976 roku. Jest absolwentem opolskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, na kierunku Projektowanie Architektury Wnętrz. Dyplom z zakresu projektowania architektury wnętrz oraz aneks z malarstwa obronił w 2001 roku. W 2007 roku uzyskał tytuł doktora na Wydziale Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (promotor prof. Andrzej P. Bator). W 2014 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Opolskiego gdzie obecnie pełni funkcję dziekana. Od 2001 roku brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą, między innymi w USA, Niemczech, Czechach, Holandii, Włoszech, Francji, Rumunii i Ukrainie. Zajmuje się działaniami z zakresu nowych mediów; w tym instalacją i obiektem multimedialnym, performansem audio-wizualnym, scenografią multimedialną, a także grafiką i projektowaniem graficznym.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *