Startuje rekrutacja do ostrowieckich szkół i przedszkoli. Do klas VII dwujęzycznych już trwa

Znamy daty, w których trzeba złożyć wnioski o przyjęcie do szkół i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Ostrowiec Świętokrzyski. W przypadku szkół podstawowych w terminie od 14 lutego do 18 marca br. należy złożyć wnioski o przyjęcie do szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym. W przypadku przedszkoli i oddziałów przedszkolnych wnioski należy składać od 1 do 31 marca br. Natomiast składanie deklaracji o kontynuacji wychowania przedszkolnego trwać będzie od 21 do 28 lutego br. Trwa już rekrutacja do klas VII dwujęzycznych, które w Ostrowcu Świętokrzyskim są zupełną nowością.

– Dla dzieci w wieku przedszkolnym przygotowujemy około 1 330 miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach, dla których organem prowadzącym jest gmina, z czego: przedszkola ? 1 180 miejsc, oddziały przedszkolne w szkołach ? 150 miejsc- mówi Jan Bernard Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. W przypadku klas pierwszych planujemy uruchomienie 19 oddziałów, dla około 470 dzieci. Jesteśmy przygotowani na większą liczbę dzieci, jeżeli zaszłaby taka potrzeba, szczególnie w klasach pierwszych i oddziałach przedszkolnych w szkołach. Będziemy reagować w zależności od sytuacji, ponieważ musimy pamiętać, że na terenie gminy funkcjonują inne placówki publiczne (szkoła i przedszkole katolickie, ul. Grabowiecka) i niepubliczne (przedszkola i szkoły podstawowe). Zatem ilość oddziałów będzie ostatecznie uzależniona od wyborów rodziców.

Natomiast już trwa rekrutacja do oddziałów dwujęzycznych, które po raz pierwszy zostaną uruchomione w dwóch ostrowieckich szkołach: Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej, ul. Polna 56, Zespole Szkół i Placówek Publicznych nr 3 ? Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 Stefana Żeromskiego, os. Ogrody 20. Tutaj do 18 marca br. oczekiwane jest złożenie wniosku o przyjęcie do klasy VII dwujęzycznej wraz z wymaganymi oświadczeniami i dokumentami.

Warto wiedzieć, że nauczanie dwujęzyczne zyskuje coraz większą rangę jako innowacyjne rozwiązanie w nauczaniu i uczeniu się języków obcych. Przynosi wymierne korzyści dla szkoły, zwiększając jej prestiż i konkurencyjność, a  przed uczniami otwiera lepsze perspektywy zawodowe i życiowe. Znaczenie znajomości języków obcych podkreśla również Unia Europejska, uznając zdolność komunikowania się w językach obcych za kompetencję kluczową niezbędną do funkcjonowania we współczesnym, wielojęzycznym świecie.

     Zgodnie z aktualnymi przepisami prawa oświatowego oddziały dwujęzyczne, w których nauczanie jest prowadzone w dwóch językach: polskim oraz obcym nowożytnym, będącym drugim językiem nauczania, mogą być tworzone w szkołach podstawowych, liceach ogólnokształcących i technikach.

I tak Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Partyzantów Ziemi Kieleckiej podjęła starania w celu utworzenia oddziału dwujęzycznego w nadchodzącym roku szkolnym 2022/2023. Od 1 lutego 2022 r. rozpoczął się pierwszy etap rekrutacji do klasy VII, gdzie w dwóch językach prowadzone będą przedmioty: biologia oraz informatyka, w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Podczas  zajęć  lekcyjnych opartych  na dwujęzyczności, elementy podstawy programowej z danego przedmiotu przekazywane są w języku polskim oraz angielskim. Oznacza to, że uczniowie podczas takiej lekcji mają okazję doświadczyć zjawiska immersji językowej, czyli otoczenia materiałem leksykalnym w obcym języku oraz użycia go w odpowiednim kontekście sytuacyjnym, co jest istotnym warunkiem procesu nauczania. Nie należy jednak obawiać się, że w trakcie takiej lekcji, uczeń zostanie przytłoczony nadmiarem wiedzy przekazywanej w obcym języku.  

W Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 Stefana Żeromskiego w klasie dwujęzycznej zajęcia z geografii i historii (poza geografią i historią Polski) odbywać się w dwóch językach ? angielskim i polskim, a poziom języka dostosowany jest do możliwości uczniów. Częściowo realizowane w języku angielskim będą również wybrane treści z przedmiotów takich jak: matematyka, chemia, biologia. Drugi językiem będzie francuski uczony od podstaw. Liczba godzin języka angielskiego w siatce klasy VII to 3 w PSP Nr 5 w klasie dwujęzycznej dodana będzie jedna godzina w ramach godzin z JST, a także jedna w ramach zajęć rozwijających kreatywność. Będzie więc razem 5 godzin j. angielskiego w tygodniu, zgodnie z przepisami. Ponadto za zgodą rodziców jedną godzinę stanowić będą konwersacje z native speaker?em finansowane przez Stowarzyszenie Razem dla Piątki. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *