Moje spojrzenie na sztukę

Dzieło sztuki nowatorskiej pod względem treści i formy jest dla odbiorcy wychowanego na sztuce tradycyjnej dziełem niezrozumiałym, wobec którego nie posiada on kryteriów oceny.
W wypadku dzieła sztuki sama wiedza nie wystarcza. Kultury osobistej nie można nauczyć się tylko z książek. Nabywa się ją w wychowaniu i w obcowaniu z jej dziełami sztuki.
Sztuka jest najgłębszym wyrazem dramatu ludzkiego, zawierającym elementy percepcyjne, intelektualne, a przede wszystkim uczuciowe i moralne. Sztuka jest drogą do rozumienia siebie i innych, do zastanawiania się nad sobą i innnymi. ?Tedy zadaniem artysty nie jest tylko naśladowanie czy interpretacja natury, ale działanie jak natura.?
Poznanie świata poprzez ruch myśli i przeżyć przetłumaczony na ruch narzędzia. Nauka i filozofia poznają świat za pomoca pojęć. Mówimy, że sztuka jest poznaniem świata przeżyć, myśli i marzeń artysty, jego ducha. Stąd oddajemy hołd tym twórcom, którzy obrali własną drogę. Otóż sztuka i piękno wiążą się ze sobą. A tymczasem sztuka nie jest powołana jako całość do osładzania,  przyjemniania naszego życia pod względem psychicznym czy fizycznym. Sztuka nie powinna wprawiać nas w stan kołysania. 
Obrazy mogą być brzydkie, a jednak interesujące. Nie powinna być skrępowana kanonami piękna i być jedynie wytwórczością przedmiotów estetycznych. Sztuka to wizja zawierająca w sobie ogromny ładunek bólu, tragedii, namiętności, oburzania, trwogi. Malarstwo, poezja, czy muzyka, to w gruncie rzeczy narzędzia fascynacji. I dzieła sztuki, które zawierają w sobie ogromną siłę pomimo swojej brzydoty na pozór ? stają się piękne. Sztuka to nie tylko możliwie prezentacja czyichś argumentów ? sztuka jest samym argumentem, usprawiedliwieniem żywotności i ciągłości kultur, prądów umysłowych, dowodem prawdziwości ludzkich uczuć. To, czego szukamy w sztuce, nie mieści się dokładnie w płaszczyźnie idei, poglądów, pomysłów, ani płaszczyźnie zestawień barwnych linii, kształtu, lecz gdzieś na przecięciu tych dwóch światów.
A. Salij
Fot. Seria rąk, które wykonałem w latach 1974 ? 84 w dziedzinie fotografii.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *