Ostrowczanie zebrali 41 paczek żywności dla Rodaków na Kresach

Już po raz szósty w Ostrowcu Świętokrzyskim Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci organizowało zbiórkę żywności dla Polaków na Kresach. Akcja pod nazwą ?Rodacy Bohaterom? prowadzona jest przez Stowarzyszenie Odra Niemen z Wrocławia. Inicjatywę zbiórki darów świątecznych kilka lat temu podjęło również stowarzyszenie ostrowieckie. Jak co roku jego członkowie dzięki uprzejmości ks. Jana Sarwy pełnili dyżury w Domu Parafialnym Michael. Dziś przedstawiciele Stowarzyszenia Odra Niemen odebrali 41 paczek, zebranych w darze przez mieszkańców Ostrowca Świętokrzyskiego.

Rodacy Bohaterom to program stworzony w 2010 roku przez Stowarzyszenie Odra-Niemen, dzięki spotkaniu z płk. Weroniką Sebastianowicz, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi. Członkowie stowarzyszenia zaczynali od zbiórki darów na święta pod nazwą ?Paczka dla polskiego kombatanta na Kresach?. Obecnie ?Rodacy Bohaterom? to obok zbiórki darów dla weteranów, także szeroki obszar edukacji historycznej, dbanie o polskie kwatery na Kresach, współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami. Od 2020 roku stałym partnerem projektu jest Federacja Patriotyczna. Przez 10 lat działalności udało się zebrać 32827 paczek pamięci, w których znalazło się 410247 kilogramów zebranych darów. Opieką zostało wspartych 1120 bohaterów.

Ostrowieccy Patrioci serdecznie dziękują za współpracę wszystkim ostrowieckim szkołom, instytucjom, mieszkańcom Ostrowca Świętokrzyskiego i okolic. Zebrane przez nich dary zostały posegregowane do wzorcowych paczek. Każda z nich ważyła 11 kg i znalazły się w nich: kakao, kawa sypana lub rozpuszczalna, herbata, owoce w puszce, konserwy mięsne lub rybne, kasza, ryż, olej, warzywa w puszce, czekolada, ciastka, słodycze.

Wraz z paczkami do Kresowian pojechały także kartki świąteczne. Zbiórka jest niezwykle ważnym wydarzeniem, gdyż prowadzona jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia i pozwala pokazać rodakom na Kresach, że pomimo zmiany granic naszego kraju, Polacy cały czas o nich pamiętają.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *