Uczniowie będą mogli zwiedzić Paryż i zajrzeć do wnętrza serca

Szkoła Podstawowa Nr 14 im. Orląt Lwowskich usytuowana na osiedlu Stawki w Ostrowcu Świętokrzyski już niejednokrotnie dała się poznać jako najnowocześniejsza, a zarazem najwygodniejsza baza szkolna w naszym mieście. Większość sal w szkole wyposażone zostały w nowoczesne tablice interaktywne. Uczniowie mają do dyspozycji 3 sale komputerowe oraz 3 mobilne szafy z laptopami.

W tym roku do ?Czternastki? wkracza wirtualna rzeczywistość dzięki projektowi ?Laboratoria Przyszłości?. Gogle ClassVR, które służyły kiedyś do zabawy, teraz pomogą uczniom rozwijać kreatywność, swoje zainteresowania i ułatwią przyswajanie oraz poszerzanie wiedzy podczas zajęć. Wyposażenie pracowni laboratoryjnej to 24 gogle z oprogramowaniem do 14 przedmiotów. Nauczyciele będą mogli ?zabrać? swych wychowanków w wirtualną podróż, np. do paryskiego Luwru czy do wnętrza egipskich piramid. Dzięki nowej technologii uda się zajrzeć w zakamarki ludzkiego organizmu m.in. do serca czy żył.

-Dzięki projektowi zostały także zakupione klocki do zajęć z robotyki dla wszystkich grup wiekowych, a do zajęć z programowania roboty- podkreśla dyrektor szkoły Katarzyna Goworek. Szkoła pozyskała także dodatkowy sprzęt i pomoce z projektu ?Aktywna Tablica?. Monitor dotykowy służy najmłodszym, natomiast specjalistyczne oprogramowanie doposażyło gabinet logopedyczny oraz salę terapii autyzmu i integracji sensorycznej.

Ogromną atrakcją dla dzieci jest ?Magiczny Dywan?, który pozwala na relaks oraz naukę przez zabawę.

-Potrzebą ostatnich czasów stały się klasy o przedłużonym pobycie dziecka w szkole- mówi dyrektor PSP Nr 14 K. Goworek. W takiej klasie oferujemy zajęcia rozwijające, np. zajęcia z kreatywnego myślenia, sportowo ? rekreacyjne, taneczne, ćwiczenia jogi, szachy oraz zajęcia z zakresu terapii ręki.

Pracownie na miarę XXI wieku

Sale edukacji wczesnoszkolnej oraz wszystkie pracownie przedmiotowe szkoły wyposażone są w komputery, rzutniki i wiele innych pomocy naukowych niezbędnych do przyswajania wiedzy w ciekawej formie.

-Uczniowie mają komfortowe warunki, oglądając uroczystości i przedstawienia szkolne w sali teatralnej. Do nauki tańca lub ćwiczeń aerobiku służy sala lustrzana – słyszę. Na zewnątrz, do codziennej dyspozycji dzieci, jest pełnowymiarowe, nowoczesne boisko wielofunkcyjne do uprawiania różnych dyscyplin sportowych, takich jak: piłka ręczna, nożna, siatkowa czy koszykówka. Służy temu również piękna, przestronna hala sportowa. Uczniowie klas młodszych uczą się pływać i mają możliwość rozwijania swych umiejętności w klasach pływackich na kolejnym etapie edukacji.

Do dyspozycji uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych jest odpowiednio wyposażona Sala Integracji Sensorycznej oraz Sala Doświadczania Świata, gdzie również są zajęcia z terapii autyzmu.

Wszechstronny rozwój uczniów

W ofercie szkolnej obok kół naukowych, są także koła zainteresowań: polonistyczne, matematyczne, matematyczno ? przyrodnicze, informatyczne, fizyczne. Rozwojowi różnorodnych talentów służą pozalekcyjne zajęcia taneczne, teatralne, sportowe, muzyczne.

Szkoła od lat wychodzi naprzeciw uczniom z różnymi niepełnosprawnościami, tworząc klasy integracyjne.

Biblioteka PSP Nr 14 jest azylem dla wielu uczniów, którzy bardziej niż gwar na korytarzach cenią sobie spokój i ciszę. W bibliotece prowadzone jest Koło Przyjaciół Biblioteki, organizowane są kiermasze książek oraz akcje charytatywne. Biblioteka pełni również funkcję rekreacyjną.

Świetlica szkolna zapewnia zajęcia opiekuńczo-wychowawcze do późnych godzin popołudniowych dla najmłodszych dzieci z klas 0-3. Dysponuje trzema salami. Jedna wyposażona w wygodne kanapy, pufy, rzutnik multimedialny, ekran oraz gry i zabawki dydaktyczne służy do relaksu maluchom. Druga sala przeznaczona jest do zajęć z dziećmi starszymi. Znajduje się tam dziewięć stanowisk komputerowych oraz wiele gier planszowych i zabawek odpowiednich do wieku. W trzeciej sali zwanej bawialnią odbywają się gry i zabawy integracyjne. W czasie zajęć dzieci korzystają z placu zabaw oraz obiektów sportowych na zewnątrz.

Kadra z pasją

W PSP Nr 14 w Ostrowcu Św. nad wszechstronnym rozwojem każdego ucznia czuwa doświadczona i wykwalifikowana, nieustannie poszerzająca wiedzę kadra pedagogiczna. Wśród nauczycieli i wychowawców dużą grupę stanowią terapeuci. W ,,Czternastce? wsparcie znajdą dzieci z zaburzeniami wymowy, wzroku i słuchu; jak również te, którym trudno budować relacje z rówieśnikami. Także na duże wsparcie mogą liczyć uczniowie podczas zajęć z zakresu usprawniania technik szkolnych, terapii ręki, terapii autyzmu oraz korekcji wad postawy.

W pracę wychowawczą, dydaktyczną i opiekuńczą zaangażowanych jest dwóch wykwalifikowanych pedagogów.

Stawia na bezpieczeństwo

Do budynku prowadzi kilka wejść, dzięki którym zachowane są wszystkie zasady bezpieczeństwa wymagane w czasie pandemii. Uczniowie mają do dyspozycji cztery przestronne pawilony, w których znajdują się świetnie wyposażone pracownie, obecnie na każdym holu mogą przebywać po dwie klasy edukacji wczesnoszkolnej. Jest to sytuacja niezwykle komfortowa, sprzyjająca bezpieczeństwu uczniów. Przestronne klatki schodowe wyposażone w windy -schodołazy dają poczucie bezpieczeństwa również dzieciom poruszającym się na wózkach. W okresie pandemii wiele sal wyremontowano, wyposażono w nowe pomoce dydaktyczne. W łączniku między pawilonami powstał kącik rekreacyjny z kanapami i stolikami, gdzie uczniowie mogą porozmawiać, poczytać lub po prostu odpocząć.

Wszystkie wydarzenia z życia ?Czternastki? dokumentowane są w Kronice Szkoły prowadzonej od 2000 r., jak również na stronie internetowej i Facebooku szkoły.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *