Będą nowoczesne, bezpieczne przejścia dla pieszych w granicach miasta

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim radni podjęli uchwałę na mocy, której miasto wesprze powiat kwotą 115 913 zł, na realizację zadań polegających na przebudowie czterech przejść dla pieszych na drogach powiatowych.

Będą to przejścia w następujących lokalizacjach: ul. 11 Listopada (na wysokości E. Leclerc), ul. Iłżecka  (przed skrzyżowaniem z ul. Kopernika, na wysokości sklepu TopMarket), ul. Jana Samsonowicza (u zbiegu z ul. Rudzką) oraz al. Jana Pawła II ( na wysokości bazy MZK i pasażu na os. Słonecznym).

Nowe, bezpieczne przejścia dla pieszych zostaną wyposażone w pulsujące lampy ostrzegawcze ze znakiem informującym o przejściu dla pieszych, aktywne punktowe elementy świetlne, dodatkowe oświetlenie przejścia, powierzchnia zostanie oznakowana poziomo kolorem pomarańczowym.

– To kolejne wspólne przedsięwzięcie obu samorządów potwierdzające, że razem można więcej- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Stawiamy na bezpieczeństwo naszych mieszkańców, stąd też obok realizacji na drogach powiatowych w granicach miasta wkrótce też powstaną przejścia dla pieszych na ulicach gminnych.

Podjęta uchwała te realizacja wniosku z jakim do Gminy Ostrowiec Świętokrzyski zwrócił się Powiat Ostrowiecki prosząc o dofinansowanie w wysokości 115 913,25 zł, co stanowi 50% wkładu własnego Powiatu.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały wzorem innych samorządów powiatu ostrowieckiego, które partycypują finansowo w realizacji zadań na drogach powiatowych znajdujących się w granicach administracyjnych ich miejscowości, proponuje się udzielić dotacji celowej we wnioskowanej wysokości. Wszystkie przejścia dla pieszych wskazane w powyższych zadaniach zlokalizowane są na terenie miasta w miejscach, gdzie natężenie ruchu kołowego jest bardzo duże. Realizacja tych zadań pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo pieszych i zapewni komfort mieszkańcom.

Zgodnie ze złożonym przez Powiat Ostrowiecki wnioskiem zadania zostały ujęte do realizacji w ramach rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, w ramach którego powiat otrzyma dofinansowanie w wysokości 80% wartości zadań. Całkowita wartość zadań wynosi łącznie 925.123,52.

– Dziękuję panu prezydentowi Jarosławowi Górczyńskiemu i państwu radnym za przychylność w realizacji tak wielu wspólnych remontów i inwestycji- mówiła obecna na sesji starosta Marzena Dębniak. Po raz kolejny głosujecie państwo uchwałę  w sprawie pomocy finansowej, a tym razem na bezpieczne przejścia dla pieszych. Na czternaście złożonych wniosków uzyskaliśmy czternaście pozytywnych odpowiedzi, a pięć z nich dotyczyło Ostrowca Świętokrzyskiego. Przetargi spowodowały, że dwa przejścia nie zostaną zrealizowane, m.in. w sąsiedztwie PSP Nr 10, bowiem oferty przekroczyły zaplanowane środki.

Dotychczas na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego funkcjonują cztery przejścia aktywne: ul. Nowe Piaski, ul. Miodowa, ul. H. Sienkiewicza, ul. Ostrowiecka

Jak zapowiada prezydent Jarosław Górczyński w pierwszej połowie tego roku są planowane do realizacji trzy kolejne aktywne przejścia w ciągu dróg gminnych na terenie miasta na ulicach: ul. L. Chrzanowskiego (na wysokości sklepu A-Z), ul. Wspólna (na wysokości Osiedlowego Domu Kultury), ul. Okólna (na wysokości ?wąskiej uliczki”).

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *