Wstydliwy problem. Co z toaletami w parku?

Kiedy już aura będzie coraz bardziej zachęcała do spacerów, warto odnieść się do interpelacji radnego Marcina Marca, dotyczącej Parku Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, nomem omen, wizytówki naszego miasta.
– Park Miejski jako przestrzeń publiczna naszego miasta jest stałym miejscem rekreacji – akcentuje w swej interpelacji radny Marcin Marzec. Szczególnie wzmożony ruch ma miejsce w sezonie letnim. Park cieszy się zarówno obecnością seniorów, jak i rodzin z dziećmi, które korzystają z infrastruktury placu zabaw. Park oblegany jest również przez młodzież, która korzysta z infrastruktury ?skateparku?. Pojawia się jednak pytanie- gdzie załatwiane są potrzeby fizjologiczne tak dużego grona osób? Co prawda w parku ustawiona jest kabina tzw. ?toi-toi?, jednakże trudno uwierzyć w to, że jest to rozwiązanie wystarczające. Co więcej, należy zwrócić uwagę na fakt, iż rozwiązanie to nie zapewnia odpowiedniego poziomu higieny, co jest niezwykle ważne w dobie pandemii Covid-19. Z moich rozmów z mieszkańcami, którzy często przebywają w parku miejskim wynika, że znaczna część osób załatwia potrzeby fizjologiczne korzystając z przysłowiowego ?łona natury?.
Radny proponuje otwarcie toalety w obiekcie amfiteatru lub też postawić na nowe rozwiązanie – usytuowanie na terenie parku nowoczesnych szaletów miejskich (systemy trwałego związania z gruntem, systemy kabinowe 2 lub trzystanowiskowe).
W odpowiedzi Urzędu Miasta czytamy, że w parku czynna jest całodobowo jedna kabina sanitarna oraz w pobliżu na terenie parkingu przy Kinie Etiuda czynny jest szalet miejski w dniach od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 18 i w soboty od 7 do 15. (?) W wyniku negocjacji koszt obsługi jednego szaletu kontenerowego w 2022 r. wyniesie miesięcznie 2.970,00 zł (brutto).
Jak czytamy dalej, toalety zlokalizowane w budynku Muszli Koncertowej zostały przekazane do użytkowania Miejskiego Centrum Kultury i ewentualne ich udostępnienie osobom przebywającymw Parku Miejskim wymaga uzgodnień z zarządcą obiektu. 
Problem więc istnieje, a rozwiązania, jak nie było, tak nie ma. Najwięcej mieszkańców odwiedza Park Miejski w niedzielę i co wtedy? 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *