Czy posiada pan odłożone pieniądze na pogrzeb?

W dniu 21 lutego 2022 r., po godz. 13, w Ostrowcu Świętokrzyskim na ul. Iłżeckiej, 85-latek w rejonie swojego bloku został zaczepiony przez mężczyznę, który przedstawił się za urzędnika. Następnie zaoferował seniorowi pomoc przy załatwieniu pieniędzy z dotacji unijnych.

-Tak się złożyło, że 85-latek opiekuje się chorą żoną, dał więc wiarę oszustowi i nawet zaprosił go do swego mieszkania ?mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień, oficer prasowy KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po drodze oszust wypytywał 85-latka o zgromadzone przez niego oszczędności. Kilkukrotnie zadał mu pytanie, czy posiada odłożone pieniądze na pogrzeb? Będąc już w mieszkaniu poprosił najpierw o okazanie dokumentów przez domowników, a następnie odłożonej przez nich gotówki. Zmanipulowany senior pokazał zgromadzone oszczędności, po czym odłożył je na stoliku w sąsiednim pokoju. Po chwili oszust pod pretekstem zobaczenia widoku z okna wszedł do tego pokoju, zabrał leżące na stoliku pieniądze i oddalił się w nieznanym kierunku. Łącznie senior wspólnie z żoną stracili pieniądze w kwocie 34.000 złotych.

Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą lub są zapraszani do mieszkania, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych.

-Nie wpuszczajmy nieznanej osoby do swojego domu ?mówi podkomisarz Ewelina Wrzesień. Nigdy nie pokazujmy zawartości swojego portfela osobie nieznanej. Sprawdzajmy tożsamość rzekomych urzędników lub pracowników ekip spółdzielczych lub gazowników. Nigdy nie pokazujmy swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujemy wartościowe rzeczy. Jeśli przez telefon rozmawiamy z osobą podającą się za krewnego sprawdźmy, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem 112.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *