Dieta na włosy? Czy coś takiego istnieje?

Nie ma wątpliwości, że dieta wpływa na praktycznie każdy aspekt naszego życia. Nie od dziś znane jest powiedzenie, że jesteś tym, co jesz. Dlatego, jeśli nasza dieta nie dostarcza nam niezbędnych składników odżywczych i minerałów, a także witamin, może okazać się, że będzie to widoczne w naszym wyglądzie. Włosy to symbol kobiecości, ale również mężczyźni coraz częściej przykładają dużą wagę do ich wyglądu. Warto więc wiedzieć, co należy spożywać podczas posiłków, aby cieszyć się pięknymi i zadbanymi włosami.

Dlaczego włosy są suche i łamliwe?

Włosy suche i zniszczone to efekt nie tylko złej i nieświadomej pielęgnacji, ale również różnych chorób i nieodpowiedniej diety. Jeśli zatem połączymy właściwą pielęgnację, sprawdzimy, czy przypadkiem nie jest to wina zaburzeń zdrowotnych oraz włączymy odpowiednią dietę, to w dość krótkim czasie mogą pojawić się oczekiwane efekty. Pod względem diety, kondycja naszych włosów jest niszczone przez takie produkty jak: kawa, alkohol, mocna herbata, białe pieczywo, nadmierne spożywanie cukru i soli. Również zły wpływ ma żywność wysoko przetworzona i zawarte w niej konserwanty. Warto wspomnieć, że dieta, która nie dostarcza niezbędnych składników mineralnych oraz witamin, ma znaczący wpływ na osłabienie cebulek włosów, a w efekcie ich wypadanie.

Jakie produkty wpływają na kondycję włosów?

Jeśli szukamy skutecznej diety na włosy, to należy pamiętać, że musi być ona zbilansowana z odpowiednią podażą witamin i minerałów. W przypadku włosów niezwykle ważne jest, aby dostarczać do organizmu dobrej jakości białka, które jest ich budulcem. Doskonałymi produktami w tym przypadku są mięso drobiowe oraz ryby, szczególnie łosoś czy sardynki. Kolejny istotny element, który powinien znaleźć się w naszej diecie to antyoksydanty, które pomogą oczyścić organizm ze szkodliwych substancji. Warto sięgać w swoim menu po takie produkty jak aronia, kakao, borówki amerykańskie, żurawina czy czarna porzeczka. Pamiętajmy również o wszelkiego rodzaju ziarnach, takich jak len czy pestki. W diece na włosy powinny znaleźć się również warzywa, głównie z tych zielonych, które zawierają dużo żelaza. Szukajmy zatem brokułów, jarmużu, szpinaku, ale również marchewka, dynia. Warto sprawdzać poszczególne mikro i makroskładniki w spożywanych posiłkach. Pomocny w tym może okazać się catering dietetyczny Toruń https://afterfit-catering.pl/torun/, który zadba o zbilansowaną dietę, a dodatkowo sprawi, że nasze posiłki będą zróżnicowane.

Co warto suplementować?

Aby wzmocnić strukturę włosa, niezbędne jest, aby dostarczać do naszego organizmu takie mikroelementy jak cynk, miedź i żelazo, a także witaminy A, C oraz E. Brak cynku prowadzi do hiperkeratozy skóry, a także powoduje nadmierne wypadanie włosów. Niedobór miedzi skutkuje trwałymi zmianami w strukturze włosów, a brak odpowiedniej ilości żelaza powoduje łysienie, głównie u kobiet. Jeśli chodzi o brak witamin, to niedobór witaminy A powoduje, że włosy są suche i łamliwe. Sama witamina A stymuluje wzrost mieszków włosowych. Z kolei witamina C odpowiada za ogólną kondycję włosów, jej braki powodują, że szybciej stają się łamliwe a końcówki rozdwojone. Istotna jest również witamina E, która przyspiesza wzrost włosów. Warto zatem pamiętać o tych składnikach w codziennej diecie, a najlepiej suplementować. Pamiętajmy także, aby wybierając odpowiednie suplementy, aby wybierać w miarę możliwości leki, a nie suplementy diety.

Tryb życia ? o co zadbać?

Przede wszystkim pamiętajmy o przestrzeganiu zdrowej diety oraz zadbajmy o relaks, odpowiednie nawilżenie organizmu oraz o aktywność fizyczną. Warto również zwrócić uwagę na dobrej jakości sen. Wszystko to pomoże zadbać o włosy od wewnątrz. Jeśli dołączymy do tego produkty pielęgnacyjne przeznaczone do naszego rodzaju włosów, regularnie będziemy wykonywać peeling skóry głowy, to z pewnością będziemy cieszyć się poprawą kondycji włosów. Również regularne badania i wykonywanie podstawowych wyników krwi pomoże w ewentualnym wyeliminowaniu chorób, które negatywnie wpływają na strukturę włosów.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *