Ostrowiecka uczelnia na pomoc Ukrainie

Wspólny los i koszmar z przeszłości

Co roku wzrasta poziom współpracy Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości z innymi uczelniami, także zagranicznymi, wśród których ważne miejsce zajmują te ukraińskie. Wystarczy tylko wspomnieć, że na inauguracji jubileuszowego, 25 roku akademickiego nie zabrakło rektora Lwowskiej Akademii Medycznej prof. Jurija Krywko, dziekana Wydziału Medycznego Lwowskiego Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. Daniela Halickiego prof. Wiktorii Serhijenko, czy prof. Jurija Makara z Czerniowieckiego Uniwersytetu Narodowego im. Jurija Fedkowycza.

Nic więc dziwnego, że agresję rosyjską na Ukrainę na uczelni przyjęto z wielkim przejęciem i jednocześnie wymiarem solidarności.

-Ukraińcy to nie tylko obywatele sąsiedniego kraju walczący z najazdem. To nasi współpracownicy i partnerzy, to także nasi wykładowcy, studenci i słuchacze, to przedstawiciele środowisk akademickich, którzy niejednokrotnie gościli w murach WSBiP, a prywatnie dla wielu z nas – przyjaciele i koledzy ? mówi rektor ostrowieckiej uczelni, dr Paweł Gotowiecki. -Dziś wszystkich ich połączył ten sam los, który dla nas Polaków wydaje się koszmarem z przeszłości – konieczność walki z bronią w ręku o własną niepodległość i wolność. Oby to była zwycięska walka i oby już nigdy więcej zachodni świat nie umył rąk w złudnym poczuciu własnego bezpieczeństwa. Solidarność z Ukrainą, to dziś solidarność z ludźmi walczącymi o najbardziej podstawowe prawo każdego narodu do własnego suwerennego bytu i swobodnego rozwoju.

Ostrowiecka WSBiP zaprasza uchodźców – studentów z Ukrainy

Od kilku dni jesteśmy świadkami, w związku z eskalacją działań zbrojnych podejmowanych przez Federację Rosyjską i destabilizacją sytuacji na Ukrainie, napływu ukraińskich uchodźców, w tym studentów uczelni ukraińskich, którzy w wyniku wojennych działań zmuszeni zostali do przerwania rozpoczętych studiów. Zapewne wielu z nich, po przyjeździe do Polski, będzie ubiegać się o przyjęcie na polskie uczelnie.

Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim deklaruje pomoc studentom z Ukrainy, którzy chcieliby ubiegać się o ukończenie studiów na ostrowieckiej uczelni. Pomoc ma polegać na możliwości nieodpłatnego kontynuowania w WSBiP kształcenia przerwanego na ukraińskich uczelniach, a także doraźnej pomocy finansowej w postaci zapomogi, a w przyszłości realizacja ministerialnego programu stypendialnego przeznaczonego dla obywateli Ukrainy.

WSBiP uchodźcom-studentom z Ukrainy oferuje możliwości zakwaterowania w domu studenta VlSBiP, bezpłatną pomoc psychologiczną, udzielenia innych form pomocy materialnej przez społeczność akademicką WSBiP oraz pomoc w tłumaczeniu dokumentów na język polski.

Ostrowiecki Akademicki Komitet Pomocy Ukrainie

WSBiP powołała Ostrowiecki Akademicki Komitet Pomocy Ukrainie. Apeluje o konkretne formy wsparcia, m.in. o środki materialne, leki i środki opatrunkowe, zapewnienie dachu nad głową i utrzymania uchodźcom. W przyszłości uczelnia planuje ufundowanie wakacyjnego pobytu dzieci z Ukrainy po zakończeniu działań zbrojnych, a także pomoc służącą odbudowie życia kulturalnego na Ukrainie.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *