Skrawek domu w ?Michaelu?

W dniu 14 marca o godz. 16, w Domu Parafialnym ?Michael? przy ul. Okólnej 19, odbędzie się spotkanie rodzin ukraińskich, a także  goszczących je rodzin ostrowieckich. To inicjatywa proboszcza parafii księdza dziekana Jana Sarwy, który odwiedził obywateli ukraińskich w hotelu Accademia? znajdującego się na terenie parafii. Szybko włączyli się w nią wolontariusze tworząc zgrany komitet wsparcia.

Jest to już drugie spotkanie, a celem inicjatywy jest stworzenie rodzinom ukraińskim, które uciekają przed okrucieństwem wojny, bezpiecznego miejsca, służącego integracji, aktywnemu spędzaniu wolnego czasu, ale też zajęciom edukacyjnym, w tym poznawaniu topografii naszego miasta oraz warsztatom komunikatywnego języka polskiego.

W Domu ?Michael? emerytowane nauczycielki zapewnią profesjonalną opiekę i zajęcia dla najmłodszych.

-Chcemy wzajemnie się poznać, aby stworzyć warunki by rodziny ukraińskie czuły  się u nas i z nami bezpiecznie i dobrze. Aby było to możliwe musimy się spędzać ze sobą wolny czas, wzajemnie się na siebie otworzyć, obdarzać serdecznością ? mówi Beata Kubasińska.

W ?Michaelu? zajęcia będą organizowane w zależności od potrzeb rodzin ukraińskich. Jak mówi ks. proboszcz Jan Sarwa, na początku trzeba te potrzeby poznać. Jest to także forma odciążenia  rodzin ostrowieckich, które udzieliły schronienia ukraińskim rodzinom.

-Wszystkich dotknęła wojna z Ukrainą. Jednak trudno sobie wyobrazić co przeżywały kobiety i dzieci, które musiały uciekać ze swoich domów, pod obstrzałem, pozostawiając swoich mężów, ojców i barci walczących o wolność swojego kraju. Stąd też nasza inicjatywa spotkań, aby choć na chwilę rodziny ukraińskie mogły porzucić okrutne wspomnienia. Na początku w przypływie entuzjazmu rodziny otwierały swoje domy dla uchodźców,  co jest bardzo piękne, jednak nie wiemy, ile potrwa wojna, a rodziny także chcą wieść swoje życie, więc chcemy, aby ta forma spotkań pozwoliła na odciążenie w pewnym stopniu ostrowieckich rodzin  ? przyznaje ks. Jan Sarwa.

Spotkania będą odbywały się cyklicznie. Jeśli pozwolą na to warunki pogodowe, zajęcia  dla dzieci i młodzieży będą organizowane na parafialnym boisku. Pierwszemu spotkaniu towarzyszył występ 12-letniej Weroniki, laureatki ukraińskiej edycji The Voice of Kids, która wraz z mamą przybyła tu z Białej Cerkwi i oczarowała wszystkich swoim pięknym głosem.

-Chcemy poprzez inicjatywy spotkań w Domu Parafialnym ?Michael? stworzyć rodzinom ukraińskim choć skrawek domu, który musieli opuścić, a jednocześnie nieco pomóc także rodzinom ostrowieckim, które udzieliły im schronienia. Chcemy stworzyć profesjonalną ofertę odpowiadającą potrzebom ukraińskich rodzin. Nie zastąpimy im ojczyzny ani domu, ale na ile możemy, to powinniśmy je wspierać, aby wnieść w ich życie odrobinę życzliwości poprzez takie inicjatywy ? mówi ks. J. Sarwa.       

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *