Waśniowskie błonia strefą rekreacji

Już niebawem cały teren wraz z pobliskim stawem, tzw. waśniowskie błonia, gdzie odbywają się obecnie imprezy integracyjne, zamieni się w piękną strefę rekreacyjną dla mieszkańców.
Jest to atrakcyjna część Waśniowa, jednak do tej pory nie było szansy na jej rewitalizację. Zbiornik był odmulany na przełomie lat 50. i 60. W latach 70. wykonana została opaska odwodnieniowa. Przez ten czas cały teren był jedynie porządkowany na bieżąco.
Na sesji Rady Gminy wójt Krzysztof Gajewski przedstawił propozycję projektową profesjonalnego zagospodarowania terenu, który służyłby wszystkim mieszkańcom. Gmina pozyskała na ten cel blisko 2 miliony złotych w ramach Programu ?Polski Ład? jako gmina górska. Wstępny projekt zakłada miejsca rekreacji z urządzeniami dla dzieci w wieku 0 ? 6 lat, 5 ? 14 lat, dla młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Strefa zakłada montaż nowoczesnych urządzeń zabawowych, w tym huśtawek wahadłowych, bujanek, urządzeń siłowni zewnętrznej, bujanych ławek, częściowo zadaszonych w formie przykrycia żaglowego, drewnianych leżaków, wykonanie alejek spacerowych z towarzyszącą małą architekturą wraz z nasadzeniem roślinności. Strefa będzie posiadać także ścieżkę rowerową o długości 25 metrów oraz plażę o długości 45 metrów. Zbiornik wodny zostanie odmulony, wykonana będzie regulacja napływu wody poprzez zautomatyzowane zasuwy. Atrakcją zbiornika będzie 25-metrowe molo. Cały teren zostanie uzupełniony nowoczesnym, energooszczędnym oświetleniem. Z uwagi na słaby napływ wody, bez możliwości filtrowania, nie będzie kąpieliska, jednak wójt Krzysztof Gajewski nie wyklucza pojawienia się kajaków czy rowerów wodnych, a w weekendy małej gastronomii.
-Założeniem projektu jest, aby było to miejsce nie tylko integracji mieszkańców, ale też rekreacji, z możliwością spędzania aktywnie wolnego czasu przez osoby ze wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych po dzieci, młodzież, rodziców i seniorów. Obecnie projekt jest w fazie ustaleń. Zostanie on poddany konsultacjom społecznym różnych środowisk w gminie, w tym także wspólnocie gruntowej ? pointuje wójt Krzysztof Gajewski.
O tym, jak będzie wyglądało to urokliwe miejsce, zadecydują mieszkańcy. Pierwszy etap prac ruszy jeszcze w tym roku. 

Print Friendly, PDF & Email