Rynek marzeń i integracji ostrowczan?

Prawda, że spotkaliście się z określeniem ostrowieckiego Rynku, jako betonowe mauzoleum lub jak mówi krócej i dobitniej młodzież wprost betonoza albo plac bankowy? Niewykluczone, że w najbliższej przyszłości to się zmieni, bo zaproszeni do współpracy architekci niebawem rozpoczną prace nad wykonaniem dokumentacji zagospodarowania przestrzeni publicznej placu rynkowego w Ostrowcu Świętokrzyskim, a ich działania będą miały związek z planowaną przebudową terenów publicznych w naszym mieście.

Przeszklony pawilon jako miejsce spotkań i integracji

To śmiałe przedsięwzięcie ma na celu zagospodarowanie przestrzeni publicznej ostrowieckiego Rynku i stworzenia w nim miejsca spotkań, które łączyłoby i integrowało mieszkańców. Będzie to możliwe poprzez budowę lokalu integracyjnego, pawilonu w zabudowie modułowej, przeszklonej – przestrzeni, w której każdy będzie mógł się spotkać się ze znajomymi i poznać nieznajomych, pograć w gry towarzyskie, przedstawić własne dokonania, zorganizować wystawę, odczyt, prezentację lub też wziąć udział w bezpłatnych zajęciach. Taki pawilon, o powierzchni około 100 metrów kwadratowych, będzie wyposażony w meble i sprzęt multimedialny. Będzie w nim można, poprzez ruchomą ścianę, wydzielić pomieszczenie do prowadzenia zajęć. W budynku znajdzie się miejsce na niewielkie zaplecze i toaletę. Planuje się, by pawilon był częściowo schowany w istniejącej skarpie Rynku od strony północno-zachodniej. Odpowiednią ilość światła mają zapewnić przeszklone elewacje od strony południowej i wschodniej. W takim pawilonie może funkcjonować czytelnia edukacyjno-artystyczno-rozrywkowa, mogą być dostępne atrakcyjne gry planszowe i bezpłatne wifi. Na miejscu będzie też można wypić kawę,  herbatę lub coś zjeść, a także uzyskać informacje na temat obecnych oraz przyszłych wydarzeń kulturalnych, artystycznych i sportowych na terenie miasta. Pawilon, zbudowany z przezroczystych paneli PV z zastosowaniem odnawialnych źródeł energii, zostanie wyposażony w krzesła i stoliki oraz interaktywne monitory LED, regały na bezpłatne książki itp.

Plany, dotyczące ostrowieckiego Rynku zakładają także przebudowę istniejącej infrastruktury fontanny. W miejscu starej fontanny stanie nowa, multimedialna, o płaskiej powierzchni i w kształcie kwadratu o wymiarach około 10xl0 metrów. Po jej powierzchni będzie można chodzić, unikając  wszelkich barier architektonicznych. Fontanna multimedialna ma z założenia posiadać 5 takich funkcji, jak woda, światło, dźwięk, obraz oraz lasery. Składać się ma z około 100 dysz, które tryskać będą wodą na różne wysokości. Strumienie wody będą podświetlane, co sprawi szczególne wrażenie wieczorami i nocą.

Las na Rynku

Zmianę Rynku ma także przynieść stworzenie placu zieleni w południowej jego części. Ma liczyć około 800 metrów kwadratowych i stanowić enklawą odpoczynku z drzewostanem oraz krzewami całorocznymi i trawą. ?Las na Rynku? ma ożywić plac poprzez zieloną przestrzeń, w której wydzielone zostanie miejsce dla dzieci do gier i zabaw na świeżym powietrzu o powierzchni około 400 metrów kwadratowych. Ma to być plac z wieloma rodzajami urządzeń zabawowych z grami interaktywnymi wraz z multimedialnymi ekranami dotykowymi. Oczywiście, wszystkie przestrzeni placu rynku mają być dostosowane dla osób niepełnosprawnych z pochylniami dla wózków inwalidzkich od strony północno-wschodniej Rynku.

Pomysły sprzed lat

Przypomnijmy, że równo siedem lat temu ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji ?Zagospodarowanie elementami małej architektury i zielenią Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim?. Celem konkursu było uporządkowanie istniejącej przestrzeni publicznej poprzez opracowanie spójnej koncepcji zagospodarowania elementami małej architektury oraz obsadzeń roślinami Rynku. Realizacja części lub całości projektu przewidziana była na lata 2015-2016, ale nie doszło do niej. Teraz wraca się do tamtego pomysłu.

Mieszkańcy od lat mówią, że Rynek powinien być wizytówką Ostrowca i zachęcać wszystkich mieszkańców do przebywania i czerpania z tego przyjemności. Kilka lat temu do konkurs zaproszeni zostali architekci i studenci uczelni o takim profilu. Wymagało się od nich takiego powiązania poszczególnych fragmentów Rynku, aby stworzyć przyjazne przestrzenie publiczne dla mieszkańców, uwzględniając także przestrzenie bezpośrednio przylegające do niego. Ewentualne koncepcje miały wzmocnić istniejącą funkcję Rynku, jako miejsca spotkań mieszkańców, lokalizacji imprez o rożnej skali wielkości, miejsca kiermaszów i sezonowych ogródków gastronomicznych, atrakcji turystycznej o ponadlokalnym charakterze itp.

Na konkurs wpłynęło sześć projektów. Wygrała koncepcja zawierająca m.in. systemowe place zabaw dla dzieci, pawilon gastronomiczny, drewniane kramy sezonowe, pawilon wystawowy, ogródki sezonowe, zieleń mającą na celu stworzenie barwnych ram, kaskadowe konstrukcje kwietne stojące i wiszące. Dwa kolejne nagrodzone projekty zawierały koncepcje wielofunkcyjnej pergoli, skałki-poduchy, mobilnych siedzisk oraz mobilnych słupów oświetleniowych, ławek z trejażem, leżaki, kamienne ławki. Według wszystkich projektów Rynek dzięki zastosowanym rozwiązaniom mógł żyć od rana do wieczora, a także być atrakcyjny dla różnych grup społecznych. Projekty te przypominamy na publikowanych wizualizacjach.

Dziś z nieukrywaną ciekawością czekamy na kolejne projekty architektoniczne. Z pewnością będziemy o nich pisać i przedstawiać mieszkańcom do recenzji. Kto wie, może za rok, może za dwa lata Rynek faktycznie się zmieni i zacznie przyciągać ostrowczan?

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *