Rozeta sufitowa ? czy warto ją zamontować?

Rozeta sufitowa to jeden z tych elementów dekoracyjnych, które najbardziej kojarzą się z pałacowymi wnętrzami. W klasycznych wnętrzach i tych z zacięciem glamour sprawdza się najlepiej. Do każdego pomieszczenia wniesie odrobinę klasy i szyku. Czy warto zamontować ją w standardowym, nowoczesnym mieszkaniu? Dowiedz się!

Co to jest rozeta sufitowa

Rozeta sufitowa to jeden rodzaj sztukaterii. To okrągłe ozdoby, które montuje się na suficie, najczęściej jako podstawę żyrandola. Trudno dokładnie opisać, jak wyglądają. Mogą być zarówno zupełnie gładkie, jak i kwieciste, ozdobione ornamentem lub innymi dekoracyjnymi motywami. Czasami montuje się je także na ścianach z innymi ozdobnymi sztukateriami.

Rozety służą do urozmaicenia całej aranżacji pomieszczenia. Używa się ich najczęściej jako sposób na ożywienie sufitu, dodanie nieco szykowności do całej aranżacji. Najczęściej można ją spotkać w dużych pomieszczeniach, zwłaszcza w salonach i jadalniach. Może przełamać monotonię dużej połaci sufitu. Takie rozwiązanie znajduje zastosowanie także w mieszkaniach nowoczesnych. Rozety wokół żyrandoli dobrze wpisują się w trendy, zwłaszcza jeśli będą utrzymane w białym kolorze. Można jednak je pomalować na inny kolor, na przykład w barwie ścian. Będą wspaniale ze sobą synchronizować, a jednocześnie będą wyglądały naprawdę nietypowo.

Rozmiar rozety sufitowej

Rozeta sufitowa jest zawsze okrągła. Jej średnicę warto dopasować do wielkości sufitu, by była dobrze widoczna, ale nie robiła efektu przytłoczenia. W sklepach dostępne są rozety o różnych wielkościach, warto chwilę się zastanowić, zanim wybierze się odpowiedni rozmiar.

Można wybrać go bazując na kubaturze pomieszczenia. Im większa objętość pokoju (a więc także bierze się pod uwagę jego wysokość), tym większą średnicę powinna mieć rozeta. Do pomnożonej szerokości, długości i wysokości należy dodać około 30%. Wynik otrzymany w metrach zamienia się w centymetry ? taką średnicę powinna mieć rozeta.

Prostszy sposób to dopasowanie ozdoby do żyrandola. Rozeta powinna być nieco większa lub ewentualnie równa średnicy lampy. Większa będzie się naprawdę świetnie prezentować, zwłaszcza w przypadku żyrandoli giętych i szeroko rozstawionych tuż pod samym sufitem.

Jak zamontować rozetę sufitową

Montaż rozety nie jest trudny. Tak naprawdę należy ją zamontować tak samo jak każdy inny sztukateryjny element dekoracyjny. Należy jednak na środku zrobić specjalny otwór (za pomocą wiertła lub noża), który pomieści kable.

Następnie należy nałożyć klej do styropianu lub klej do sztukaterii na całej długości rozety i mocno docisnąć ją do sufitu. Rozety sufitowe warto przybić gwózdkami, ale tak, by nieco wystawały. Kiedy klej wyschnie, gwoździe można delikatnie podważyć i wyjąć. Inaczej rozeta mogłaby spaść, zanim na dobre przyklei się do sufitu. Oczywiście ozdobę można pomalować farbą, jednak najpiękniej prezentuje się biała. Jeśli powała ma inny odcień, warto rozważyć pokrycie rozety takim samym lub zbliżonym odcieniem.

Print Friendly, PDF & Email