Białe listwy przypodłogowe – do jakich wnętrz pasują?

Polacy zakochali się we wnętrzach opartych na bazowych kolorach, takich jak biel, czerń i szarości. Dodatki w neutralnych odcieniach to idealny wybór również w sferze wykończeniowej domów i mieszkań. Dobrym przykładem są białe listwy przypodłogowe, które coraz częściej zdobią domowe wnętrza, nadając im bardzo indywidualny charakter. Jakie są największe zalety białych listew przypodłogowych i które style aranżacyjne najlepiej z nimi współgrają?

Styl skandynawski a białe listwy

Skandynawskie inspiracje podbiły katalogi wnętrzarskie i tym samym trafiły w gust Polaków za sprawą pojawienia się w kraju popularnych sieci marketów meblowych z północy Europy. Styl skandynawski cechuje prostota i liczne odwołania do natury. Dominująca kolorystyka wnętrz zaaranżowanych w stylu skandynawskim to biel, szarość, beże i jasne brązy. Ważnym elementem tej stylistyki jest oczywiście drewno – najlepiej w surowej postaci. Wybierając podłogę do salonu inspirowanego domami Skandynawii warto brać pod uwagę przede wszystkim deski o jasnej, naturalnej strukturze, a nie ciemne, lakierowane panele.

Z deską sosnową lub brzozową doskonale skomponuje się biała listwa MDF, np. Lagrus Classic R1, pokryta półmatowym lakierem. Rozwiązanie takie sprawdzi się zarówno w przypadku koncepcji, w której listwa przypodłogowa ma stopić się z kolorem ściany, jak i wówczas, gdy ma z nią kontrastować. W skandynawskim salonie ciekawym połączeniem będzie zestaw składający się z szarych ścian, dębowej podłogi i białych listew przypodłogowych, które podkreślą charakter całości. Białym listwom MDF mogą partnerować zbliżone stylistycznie dodatki – np. ramy luster, białe drzwi i malowane na biało, drewniane stojaki na rośliny. Naturalna zieleń jest bowiem ważną częścią składową we wnętrzach nawiązujących do stylistyki północnoeuropejskiej, która jest mocno osadzona w surowej przyrodzie malowniczej tajgi.

Białe listwy we wnętrzach glamour

Zastosowanie białych listew przypodłogowych znajduje swoje uzasadnienie również w domach i mieszkaniach, gdzie dominującym nurtem jest barok. Styl glamour, w którym obecne są ludwikowskie meble, kryształowe żyrandole, wyraziste kolory i złote dodatki, to wręcz naturalne środowisko białych listew podłogowych, takich jak np. Lagrus Classic R10. Jak wykorzystać pełnię możliwości białych listew MDF we wnętrzu glamour? Warto zestawić je chociażby z wzorzystą tapetą, nawiązującą wyglądem do stylowych gobelinów, która nada wnętrzu bardziej ekskluzywny, pałacowy wręcz charakter.

Biała listwa przypodłogowa wydobędzie piękno z każdego typu podłogi – niezależnie od jej wybarwienia oraz wykończenia. To adekwatna propozycja zarówno do salonu, do którego wybrano ciemną, połyskliwą deskę, jak i tę jasną, cechującą się matową strukturą. Biała listwa przypodłogowa sprawdzi się doskonale także w przypadku stylowych wykładzin – nawet tych w intensywnych kolorach, jak fiolet lub granat. Biel jest uniwersalna i ponadczasowa, zatem taka listwa nie straci nic ze swojej aktualności nawet w perspektywie wielu lat – podobnie, jak zawsze na czasie będzie wytworny styl glamour, obfitujący w błyskotki i opływający luksusem.

Zastosowanie białych listew w loftach

Warto zauważyć, jak szerokie jest zastosowanie białych listew przypodłogowych MDF, niezależnie od klimatu wnętrza. Dobrze widać to na przykładzie mieszkań, w których dominuje stylistyka loftowa, czyli oparta o przestronne wnętrza, nowoczesność i inspiracje industrialne. Biała listwa przypodłogowa, taka jak Lagrus Classic R5, to trafiony wybór w przypadku wysokich pomieszczeń o dużej powierzchni, jakie spotkać można np. w zabytkowych kamienicach, ale również w luksusowych apartamentach, które powstały w miejscu dawnych zakładów przemysłowych. Białe listwy są wręcz stworzone do mieszkań, w których uwagę przyciągają wiekowe okna skrzynkowe, szerokie, drewniane parapety i masywne drzwi z fantazyjnymi rzeźbieniami. Biel doskonale podkreśla zastosowanie we wnętrzu nietuzinkowych rozwiązań, takich jak ściana z surowej cegły lub ozdobny fornir kamienny. Idealnie współgrać będzie także z białymi meblami, w tym zabudową kuchenną aneksu, który w loftach bardzo często jest połączony z salonem.

Białe listwy przypodłogowe pokochają też wielbiciele dywanów każdego rodzaju – od tych minimalistycznych, w geometryczne wzory, po przytulne, włochate modele typu shaggy. To niesamowite, jak z pozoru drobny akcent może wpłynąć na ogólny odbiór wnętrza i sprawić, że poszczególne elementy będą wydawać się bardziej wyraziste i charakterne. Warto wziąć pod uwagę ten prosty dodatek w aranżowaniu stylowej i ponadczasowej przestrzeni domowej.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.