Po Osadowej 6 czas na Osadową 5

Po tym, jak budynek przy ulicy Osadowej 6 w Ostrowcu Świętokrzyskim odzyskał swą dawną świetność i przeznaczenie, a już wkrótce wprowadzi się do niego osiem rodzin, samorząd gminny podjął decyzję o przeprowadzeniu inwestycji w kolejnym obiekcie z 1902 roku tworzącym tzw. osadę  przyfabryczną cukrowni. Skarbnik Sławomir Kijak omawiając podczas ostatniej sesji Rady Miasta wprowadzanie nowego zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa i rozbudowa budynku na potrzeby gospodarki mieszkaniowej” w ramach Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Ostrowiec Świętokrzyski na lata 2022-2029 powiedział, że chodzi o obiekt przy ulicy Osadowej 5.

– Ten budynek jest obecnie opuszczony, a był zamieszkały jeszcze w minionym roku – mówi naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, Artur Majcher. Na dzień dzisiejszy stan techniczny tego budynku nie pozwala na jego użytkowanie. W tym miejscu przygotujemy osiem lokali o podobnym standardzie, jak to ma miejsce przy finalizowanej inwestycji przy ulicy Osadowej 6. Najgorzej wygląda konstrukcja dachowa, która wymaga kompleksowej przebudowy. Musimy wymienić drewniane stropy i zastąpić je żelbetowymi. Kolejnym wyzwaniem jest docieplenie ścian, które z uwagi na to, że budynek znajduje się pod nadzorem konserwatora zabytków, system będzie zastosowany dopiero po konsultacjach. Nie obejdzie się bez czyszczenia elewacji.

Starszym ostrowczanom nie trzeba przypominać, że obok fabryki na skarpie przy obecnej ulicy Osadowej wybudowano na przełomie wieków osiedle dla pracowników, zaś niżej przy ulicy Świętokrzyskiej, bloki dla urzędników i kadry inżynieryjno –technicznej (budynki cegły za wieżowcem, gdzie dziś ma swoją siedzibę MOPS, WODR czy Straż Miejska) . Nieco dalej na wysokości fabryki w 1881 r. pojawił się pałacyk przeznaczony dla właścicieli i zarządców zakładu, który otoczono parkiem.

Pierwszy drewniany budynek w osiedlu pracowniczym przy ulicy Osadowej wybudowany przed 1900 rokiem. Na czas kampanii mieszkali tam pracownicy sezonowi. Później sprowadzili tam swoje rodziny. Kolejne budynki  już murowane z cegły, jednopiętrowe, dyrekcja cukrowi zaczęła budować na początku XX wieku.

Osadowa była klasycznym zespołem  fabryczno -osadniczym, jakie powstawały w kraju i w Europie na przełomie XIX i XX –wieku. Już po wojnie w latach 50 i 60, przy ulicy Osadowej powstało drugie osiedle pracownicze z hotelem i czterema blokami mieszkalnymi. Osiedle to zostało przejęte w latach 90. przez gminę.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *