50-złotowa, wyjątkowa moneta na jubileusz odkrycia Krzemionek

Jak już informowaliśmy, obchody 100-lecia odkrycia przez profesora Jana Samsonowicza neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach zbliżają się wielkimi krokami. Jak się okazuje, jubileusz uświetni wyemitowanie – dokładnie w dniu 12 lipca – przez Narodowy Bank Polski 50-złotowej monety.

W minionym tygodniu w Krzemionkach rozmawiali o tym, w obecności posła Andrzeja Kryja – inicjatora emisji monety, goszczący w ostrowieckim muzeum Wojciech Górski- dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach i Andrzej Przychodni – dyrektorem Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dla miłego gościa była to  niezwykła okazja do zwiedzenia neolitycznych kopalni krzemienia i poznania ich historii.

Jak się dowiedzieliśmy, jubileuszowe monety będą wyjątkowe i to ze wszech miar. Wyjątkowość ta wiąże się z technikami, które będą zastosowane przy ich produkcji. Zostaną bowiem na nich umieszczone małe kawałki krzemienia pasiastego, a same monety będą mieć kształt soczewki. Do zakupu trafi 6000 takich monet. Monety, o średnicy 45 mm i wadze 62,2 gram każda, zostaną wybite ze srebra o próbie 999 z wstawką z soczewki i krzemienia pasiastego.

Moneta „krzemionkowska” będzie jedną z 22 kolekcjonerskich, jakie w tym roku wyemituje NBP. Wśród nowych monet kolekcjonerskich znajdują się m.in. kontynuacje serii „Wielcy polscy ekonomiści” i „Skarby Stanisława Augusta” oraz upamiętniające polską reprezentację na zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie. Kontynuowane będą też popularne serie: „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” i „Odkryj Polskę”.

Z okazji 100-lecia odkrycia Krzemionek wydane zostaną również okolicznościowe karta i znaczek pocztowy, o czym poseł Andrzej Kryj został zapewniony podczas jeszcze ubiegłorocznego spotkania z prezesem Poczty Polskiej, Wiesławem Włodkiem. 

Okolicznościowe monety i karty pocztowe, to także świetna forma promocji Krzemionek. Przekonaliśmy się o tym w 2012 roku, kiedy z okazji 90-lecia Narodowy Bank Polski wypuścił na rynek kolekcjonerski srebrną, dwudziestozłotową monetę z zatopionym krzemieniem oraz monetę dwuzłotową.

Nie mogąc się już doczekać nowej monety, publikujemy zdjęcia monet wydanych w 2012 roku z okazji 90-lecia odkrycia Krzemionek.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *