Kącik relaksu po ciężkim dniu – zamiast ogrodu może być balkon!

Polacy pracują coraz więcej i coraz ciężej. Myślami wyjeżdżamy na upragniony urlop, ale nie zawsze realia pozwalają nam na podróż w egzotyczne miejsca. Szukamy wówczas wytchnienia w okolicy. Idealne, wymarzone miejsce, możesz stworzyć na własnym balkonie. Nie potrzebujesz dużego ogrodu, aby zrelaksować się po ciężkim dniu w pracy!

Jak zacząć?

Zastanów się przede wszystkim nad tym, co Cię relaksuje i jaki jest Twój styl. Wokół tych rzeczy kręcić się będzie projekt Twojego nowego balkonu. Być może to styl boho, a może kojąco działa na Ciebie szum wody lub obecność wielu zielonych roślin albo marzysz o własnym zielniku i zapachu bazylii, oregano oraz tymianku? To wszystko może znaleźć się na Twoim balkonie.

Wybierz wiec meble oraz roślinność, które mają zagościć w Twojej nowej przestrzeni. Pamiętaj jednak, aby nie było tego zbyt dużo. Na balkonie zazwyczaj nie mamy za wiele miejsca. Dokładnie zmierz powierzchnię, aby móc dobrać odpowiednio głębokie fotele czy długość hamaku albo huśtawki. Zaplanuj też rozłożenie roślinności. Ustawienie doniczek pod nogami niekoniecznie będzie dobrym pomysłem. O wiele lepiej mogą sprawdzić się półki, zamontowane na ścianach bocznych Twojego tarasu.

Cień i intymność

Aby jednak w pełni wypocząć, będziesz potrzebować prywatności. Oczywiście, można doradzić Ci, abyś nie przejmował się ciekawskim spojrzeniom przechodniów, ale jeśli można ich po prostu uniknąć, po co walczyć z dyskomfortem? Osłonki na balkon stworzono po to, aby zapewnić Ci intymność na Twoim tarasie. Gęsty splot sprawia, że nie prześwitują, a nikt przechodzący ulicą nie będzie zerkać ani na to, co znajduje się na Twoim balkonie, ani na to, co na nim robisz.

Dobrej jakości maskownice dostępne są w wielu odcieniach, które możesz dopasować np. do koloru elewacji budynku. Będą miały także przelotki, zabezpieczone metalowymi obręczami, co zabezpiecza je przed rozdarciem np. podczas silnego wiatru, a wichur w Polsce w ostatnich latach nie brakuje. Zmierz wysokość i szerokość Twojej balustrady, a następnie podaj je producentowi. Ten przyśle Ci gotowy do montażu produkt.

Utrzymuj osłony w czystości

Jeśli zainwestujesz w wysokiej jakości osłonki na balkon, nie straszny będzie im wiatr, deszcz, ani słońce. Są one bowiem odporne na działanie promieni UV. W związku z tym kolor pozostanie intensywny na długi czas, wiele sezonów. Materiał nie będzie się kruszyć, ani pruć.

Nawet najlepiej wykonane osłonki na balkon będą z czasem się brudzić. Kurz, pył, dym – to wszystko będzie osadzać się na Twojej maskownicy. Nie oznacza to jednak, że będzie nieestetyczna i należy ją wymienić. W takich sytuacjach, wystarczy, że ją zdemontujesz i zabierzesz do łazienki. Maskownicę można myć ciepłą wodą z użyciem łagodnego detergentu, aby przywrócić jej blask i intensywny kolor. Przymocujesz ją bez problemu na nowo, za pomocą opasek uciskowych, czyli tzw. trytytek.

 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.