Liceum Ogólnokształcące Nr III w partnerstwie z Politechniką Świętokrzyską

W III Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy liceum z uczelnią, którego dokonali dyrektor Robert Warda oraz prorektor prof. dr hab. Artur Maciąg, w obecności Mariusza Łaty, naczelnika Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego.

-Jesteśmy bardzo dumni, że podpisujemy umowę w III LO w Ostrowcu Świętokrzyskim. To, że nawiązujemy współpracę z technikami i szkołami technicznymi, nikogo nie dziwi,  natomiast okazuje się, że osoby kończące licea, szczególnie klasy o profilu matematyczno – fizycznym,  są znakomicie przygotowane do studiowania kierunków technicznych. Dzisiaj zaczynamy współpracę ,chociaż ona była oczekiwana i negocjowana już od dłuższego czasu. Korzyści z tego porozumienia  będą miały obie instytucje –  zarówno III Liceum Ogólnokształcące, jak i Politechnika Świętokrzyska. Chodzi o to, abyśmy pokazali uczniom, że w regionie świętokrzyskim można studiować dobre kierunki, również kierunki techniczne na Politechnice Świętokrzyskiej po to, żeby tę najzdolniejszą młodzież zatrzymać  w naszym regionie.  Oni też będą tworzyli miejsca pracy dla kolejnych pokoleń i będą powodowali rozwój naszego regionu. Z punktu widzenia Politechniki będzie też korzyść, gdyż będziemy szczęśliwi jeśli młodzież będzie studiować u nas – mówił prorektor uczelni Artur Maciąg.

To ważna inicjatywa także dla liceum. Jak podkreślił dyrektor szkoły Robert Warda, uczniowie są zainteresowani kierunkami technicznymi, a partnerstwo z Politechniką pozwoli młodzieży szkolnej poznać warunki studiowania, kierunki oraz możliwości uczelni.   

-Wszystko robimy w naszej szkole, aby zachęcić młodzież do studiowania kierunków technicznych, pomimo że to liceum, ale prowadzimy wiele przedsięwzięć protechniczych – za chwilę mamy Olimpiadę Innowacji Technicznych i Wynalazczości, gdzie uczniowie dużą grupą biorą udział i chcą pokazywać swoje umiejętności, mimo że są licealistami. Stąd ta  współpraca to również zachęta do tego, by studiować nauki techniczne Jesteśmy otwarci na wspólne działania i mam nadzieję, że nam się to uda, bo chcemy te relacje zacieśnić – mówił dyrektor Robert Warda.  

Umowa liceum z uczelnią jest bezterminowa. Dyrekcja szkoły nie wyklucza organizowania konkursów z uczelnią umożliwiających zdobycie przez licealistów dodatkowych punktów przy rekrutacji na Politechnikę Świętokrzyską.

 Jak zaznaczył naczelnik Mariusz Łata, III Liceum Ogólnokształcące jest trzecią w powiecie ostrowieckim szkołą średnią,  po Zespole Szkół Nr 1 dawnym THM i Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego, które podpisały porozumienie o współpracy z Politechniką Świętokrzyską. 

-To ważne, że młodzież ucząca się w klasach matematyczno -fizycznych  ma możliwość kontynuacji swojej kariery naukowej na uczelni, która jest blisko i jest doskonale wyposażona. Można uczyć się  w bardzo dobrych warunkach,  blisko miejsca zamieszkania. Wiem, że młodych ludzi współcześnie przyciągają wielkie aglomeracje, ale warto korzystać z   tego co  mamy lokalnie najlepsze  – mówił naczelnik Mariusz Łata.

Podczas spotkania uczniowie liceum mieli okazję poprzez prezentację multimedialną, zapoznać się z ofertą uczelni, kierunkami i warunkami studiowania.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.