Gazeta Ostrowiecka patronem medialnym Tour de Pologne. WorldTour blisko Ostrowca Świętokrzyskiego

Pod koniec ubiegłego roku na antenie TVP Sport odbyła się oficjalna prezentacja trasy nadchodzącej edycji Tour de Pologne UCI WorldTour. Czesław Lang szczegółowo przedstawił siedem etapów wyścigu, który odbędzie się w dniach 30 lipca – 5 sierpnia 2022 roku. Okazuje się, że Tour de Pologne przejdzie niezwykle blisko Ostrowca Świętokrzyskiego, co chyba jest dobrą informacją dla sympatyków kolarstwa.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, kolarze będą musieli rywalizować na dość urozmaiconej trasie, na której nie zabraknie krótkich, stromych i decydujących podjazdów. W 2022 roku wyścig rozpocznie się 30 lipca w Kielcach, a zakończy 5 sierpnia w Krakowie. Indywidualna jazda na czas ponownie będzie kluczowym punktem wyścigu. W 2022 roku trasa tego etapu będzie prowadzić mocno pod górę, kolarze będą musieli pokonać przewyższenie 415 metrów. A oto trasa 79. Tour de Pologne UCI WorldTour:

Etap 1: KIELCE- LUBLIN/220.9 KM

Etap 2: CHEŁM – ZAMOŚĆ/203.9 KM

Etap 3: KRAŚNIK – PRZEMYŚL/229.7 KM

Etap 4: LESKO – SANOK/176.8 KM

Etap 5: ŁAŃCUT – RZESZÓW/205 KM

Etap 6: SZAFLARY – BUKOVINA RESORT/15.4 KM

Etap 7: VALSIR, SKAWINA – KRAKÓW/175 KM

Uroczysty start 79. Tour de Pologne UCI WorldTour zaplanowano w Kielcach – stolicy województwa świętokrzyskiego. Na trasie pierwszego etapu do zdobycia będzie aż 6 premii. Po połowie dystansu, o pierwszą Premię Lotną LOTTO zawodnicy powalczą w Annopolu. Druga Premia Lotna LOTTO czekać będzie w Józefowie nad Wisłą. Po kilkudziesięciu kilometrach po względnie płaskim odcinku, zmieni się profil trasy i na odcinku blisko 15 kilometrów będą do zdobycia 3 premie. Na początek Premia Górska PZU IV kat. DOBRE, a następnie Premia Specjalna Kazimierz Dolny, Powiat Puławski i ostatnia na tym etapie Premia Górska PZU IV kat. Wylągi. 30 kilometrów przed metą zawodnicy powalczą jeszcze o Premię Lotną LOTTO w Nałęczowie, Powiecie Puławskim. Koniec etapu w centrum Lublina, jednak przed tym na zawodników czeka ostatni podjazd, który wyłoni zwycięzcę pierwszego etapu.

Warto wiedzieć, że w 1967 roku I etap Tour de Pologne o długości 192 km prowadził z Tarczyna do Ostrowca Świętokrzyskiego. Etap wygrał Aleksiej Kulibin i został oczywiście liderem. Następnego dnia kolarze ze startu w Ostrowcu ruszyli na metę w Przemyślu. Etap liczył 200 km. Wygrał Andrzej Blawdzin, który  jak się później okazało wygrał cały wyścig. W reprezentacji Polski jechali jeszcze Hanusik, Gazda, Zadrożny, Baścik, Mikołajczyk, Gawliczek, Kegel.

Gazeta Ostrowiecka została media patronem tegorocznego wyścigu.

-Tour de Pologne UCI World Tour to największa cyklicznie organizowana impreza sportowa w Polsce oraz najważniejszy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej – mówi dyrektor wyścigu i świetny nasz były kolarz, wicemistrz olimpijski, Czesław Lang. -Co roku przyciąga wielkie gwiazdy zawodowego peletonu i cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Jest to także znakomita forma promocji Polski i jej najpiękniejszych regionów na arenie międzynarodowej. Wyścig jest także jedną z najstarszych sportowych imprez w naszym kraju o bogatej tradycji i wspaniałej historii. Co roku zapisujemy nową kartę dokładając wszelkich starań, aby Tour de Pologne był świętem dla wszystkich Polaków.

To szczególnie ważne w trudnych czasach, w których się znajdujemy. Ubiegłoroczny Tour de Pologne, zgromadził na trasie ponad 3 mln kibiców, pokazując  jak bardzo ta impreza jest uwielbiana oraz wyczekiwana przez Polaków. Tak ogromne zaangażowanie pozwala radować się sportową rywalizacją i wspólnie przeżywanymi emocjami.

Wraz z wyścigiem Tour de Pologne, organizujemy dwie duże imprezy towarzyszące. ORLEN Tour de Pologne Amatorów. Organizowany od 2010 roku wyścig, stał się jednym z największych i najbardziej prestiżowych wyścigów szosowych w Polsce dla amatorów. Bezpośrednio na części trasy Tour de Pologne, rywalizują także dzieci i młodzież, podczas Tour de Pologne Junior, który składa się  z czterech etapów.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Gazeta Ostrowiecka patronem medialnym Tour de Pologne. WorldTour blisko Ostrowca Świętokrzyskiego

  • 17 maja 2022 at 11:20
    Permalink

    Rzeczywiście ależ blisko Ostrowca, tak samo blisko jak planowana trasa ekspresowa S74 czyli w Opatowie. Jak zwykle chciało by się rzec. Ostrowiec jest niestety na cywilizacyjnym zad***u. Szkoda, wielka szkoda. A mnie jak zawsze boli przez to serce. Chciałbym dla mojego kochanego miasta inny scenariusz niż bycie pomijanym, marginalizowanym, zostawionym samemu sobie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *