Nieprawomocne 15 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa sędzi i prokuratora

Gazeta Wyborcza podała, że Sąd Okręgowy w Radomiu skazał nieprawomocnie Pawła K. na karę 15 lat pozbawienia wolności. Paweł K. musi zapłacić sędzi i prokuratorowi po 25 tys. złotych zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a ponadto 500 zł zadośćuczynienia na rzecz jednego z policjantów.
Informację tę potwierdził prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach.
Jak informowaliśmy na łanach „Gazety Ostrowieckiej”, w 2019 roku Prokuratura Okręgowa w Kielcach wraz z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach prowadziła śledztwo przeciwko Pawłowi K.
-Do zdarzenia doszło w nocy z 3 na 4 kwietnia 2019 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim –mówił prokurator Daniel Prokopowicz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Sprawca od godzin wieczornych obserwował dom, w którym zamieszkiwało małżeństwo – sędzia i prokurator. Gdy oboje już położyli się spać, sprawca ok. godz. 1, podpalił ich dom jednorodzinny. Szczęśliwie pokrzywdzeni obudzili się chwilę później i zdołali się ewakuować z płonącego domu.
Na miejsce przybyła straż pożarna i podjęła akcję gaśniczą. Całkowitemu zniszczeniu mienia w wielkich rozmiarach udało się zapobiec. Zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy – w postaci przede wszystkim wyników oględzin miejsca zdarzenia, zeznań świadków, nagrań z monitoringu, wstępnych opinii biegłych z zakresu pożarnictwa – pozwolił na ustalenie sprawcy tego czynu, którym okazał się Paweł K. Został on zatrzymany przez funkcjonariuszy Policji wieczorem 4 kwietnia 2019 r.
W dniu 6 kwietnia 2019 r. prokurator przedstawił Pawłowi K. zarzut usiłowania zabójstwa pokrzywdzonych (sędzi i prokuratora) i sprowadzenia zdarzenia zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach w postaci pożaru domu pokrzywdzonych, które to zdarzenie zagrażało położonym w pobliżu innym zabudowaniom.
-Przesłuchany w charakterze podejrzanego Paweł K. odmówił ustosunkowania się do przedstawionego mu zarzutu i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień –powiedział prokurator Daniel Prokopowicz.
Prokurator prowadzący sprawę skierował do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosek o tymczasowe aresztowanie podejrzanego na okres 3 miesięcy i w dniu 7 kwietnia 2019 r. sąd wniosek uwzględnił w całości. 
Atak na sędzię i prokuratora nie był przypadkowy. Sprawca dobrze wiedział, co zamierzał uczynić.
-W przeszłości Paweł K. wchodził w konfl ikt z prawem, aktualnie toczy się też wobec niego postępowanie karne na etapie sądowym –mówił prokurator Daniel Prokopowicz. Za zarzucany czyn, tj. usiłowanie zabójstwa, podejrzanemu groziła kara dożywotniego pozbawienia wolności.
Jak podano, sędzia w przeszłości podejmowała wobec Pawła K. czynności procesowe. Pokrzywdzony – jej mąż to prokurator. Motywem działania sprawcy mogła być zemsta.
Prokuratura złożyła wniosek o uzasadnienie wyroku. Orzeczona kara była niższa od tej, której domagał się prokurator. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *