Klasa (z edukacją filmowo- teatralną) z tradycjami i pomysłami

Ostrowieckie szkoły średnie rozpoczęły proces rekrutacyjny. Trzeba przyznać, że w najróżniejszy sposób starają się zainteresować ofertą swoich placówek. Jedną z najciekawszych prezentacji jest filmik reklamowy LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim umieszczony na popularnej platformie TikTok.

Tam możemy zapoznać się z gronem pedagogicznym i dyrekcją szkoły, którzy prezentują się w rytm znanego przeboju grupy Queen. Chwytliwa, filmowa reklama w przypadku ostrowieckiego LO Nr I to nie przypadek.

Sukcesy w ogólnopolskich konkursach literackich, olimpiadach przedmiotowych, a przede wszystkim w prestiżowych festiwalach filmowych, składają się  na  obraz funkcjonującej niemalże od dwudziestu lat  klasy HUMANISTYCZNEJ z edukacją FILMOWO-TEATRALNĄ w LO NR I im. St. Staszica

Klasa humanistyczna (z edukacją filmowo-teatralną) – to klasa z tradycjami funkcjonująca od 2004 roku. Stworzona została z myślą o uczniu, który posiada szerokie zainteresowania humanistyczne (historia, literatura, kultura antyczna, teatr, film, historia sztuki). Nauka w tej klasie służy rozwijaniu uzdolnień literackich, artystycznych i przygotowuje do świadomego uczestnictwa w życiu kulturalnym. Wzbogaca wiedzę i rozbudza zainteresowania uczniów, kształtuje człowieka kreatywnego o krytycznym podejściu do zjawisk kultury masowej.

Niesłabnące zainteresowanie

Młodzi ludzie doceniają zwłaszcza to, że program tej klasy pozwala obcować ze sztuką żywą, poznawać to, co nowoczesne, ale i wzbudzające kontrowersje. Program wzbogacony jest m.in. o warsztaty dziennikarsko – filmowe, które przygotowują młodzież do świadomego odbioru dzieła filmowego, rozwijają  wrażliwość filmową oraz doskonalą umiejętności analizy i interpretacji zjawisk kultury. Raz w miesiącu odbywają się zajęcia Artystycznego Klubu Filmowego działającego przy kinie „Etiuda” w Ostrowcu Św. Należy nadmienić, iż Artystyczny Klub Filmowy powstał w 2008 roku i działa nieprzerwanie dzięki inicjatywie młodzieży z naszego liceum. W szkole od lata organizowane są projekcje filmów w ramach funkcjonowania Szkolnego Klubu Filmowego (odbyło się około 100 pokazów filmowych) oraz wydarzeń artystycznych: wystaw fotografii, premier filmowych, spotkań z filmowcami. W szkole odbywają się ponadto zajęcia w ramach projektu Filmoteka Szkolna realizowanego we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jesteśmy jedyną szkoła w mieście, która realizuje ten projekt od początku jego powstania czyli od roku 2009.

Liczą się fakty

Tym, co szczególnie wyróżnia klasę humanistyczną, jest  możliwość praktycznego uczestniczenia oraz kreowania wydarzeń kulturalnych. W kwietniu bieżącego roku kolejne pokolenie uczniów „Staszica” powróciło pamięcią do sylwetki Jana Rybkowskiego – pochodzącego z Ostrowca Świętokrzyskiego wybitnego polskiego reżysera filmowego. Z okazji 110 rocznicy urodzin reżysera Amelia Stępień i Natalia Ostrowska uczennice klasy humanistycznej zrealizowały film dokumentalny zatytułowany: „Zapomniany Jan Rybkowski”, którego premiera odbyła się w kinie „Etiuda”. Należy przypomnieć, że to uczniowie „Staszica” w 2012 roku, który został ogłoszony rokiem Jana Rybkowskiego współorganizowali wydarzenia kulturalne – uczestniczyli w cyklu spotkań, pokazów filmowych – m.in. przygotowywali autorskie spotkania z wybitnymi aktorami filmowymi:  Leonardem Pietraszakiem, Stanisławem Mikulskim, Beatą Tyszkiewicz, Teresą Lipowską, Magdalena Zawadzką.

Kolejny, realizowany z powodzeniem, projekt uczniów klasy „filmowej” , to reaktywacja szkolnej telewizji – TV STASZIC – chociaż początki, jak przyznają autorki projektu były trudne: szybko pojawiły się pierwsze sukcesy: pierwsze miejsce za film „Powrót do normalności” w powiatowym konkursie ,,Nowa normalność”, którego nagrodą były warsztaty z panią Klaudią Cybulską – absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi, operatorką Lokalna.TV. Na początku maja bieżącego roku kolejny sukces to zajęcie pierwszego i drugiego miejsca w wojewódzkim konkursie ,,Nasi tam byli – Westerplatte 1939. Żołnierze 2. Dywizji Piechoty Legionów WP w walkach na Westerplatte”. Dodatkowo ekipa TV Staszic jest stałym gościem wszelkiego rodzaju wernisaży organizowanych przez BWA, wydarzeń w ramach działalności  Ostrowieckiego Browaru Kultury, podczas których dokumentuje prace artystów, przeprowadza z nimi wywiady. Rejestruje spotkania z aktorami polskiego kina i teatru, między innymi z panią Magdaleną Wołłejko, panią Agnieszką Przekupień oraz panem Piotrem Furmanem.

Ekipę TV Staszic tworzą: Amelia Stępień, Natalia Ostrowska, Julia Orczyk, Martyna Swaciak, Natalia Zarzycka, Wiktoria Śmigielska

Wielki sukces odniosły uczennice klasy „filmowej”   – Aleksandra Konecka i Julia Orczyk , które zostały laureatkami tegorocznej VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach. Pokonały przeszło 150 uczestników i zakwalifikowały się do ścisłego grona 36 laureatów. Tym samym znalazły się w gronie nagrodzonych uczniów, którzy otrzymają indeksy na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach.

Czym skorupka za młodu…

Nagrody, stypendia, wolny wstęp na wybrany kierunek studiów, to wszystko składa się na obraz absolwenta, świadomego humanisty, człowieka, który aktywnie analizuje i kreuje swoja postawę. Absolwenci klasy humanistycznej niejednokrotnie pokazali, że są dobrze przygotowanie do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, że potrafią odnaleźć się na rynku edukacyjnym, a potem na rynku pracy… i że lata spędzone w murach „Staszica” na pewno zaprocentują w ich dalszej „karierze”… .

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.