„Świętokrzyskie Orły”. W najbliższą sobotę Końskie, 25 czerwca Ostrowiec Świętokrzyski

Uwaga, uwaga, nadchodzi! Druga edycja największego w województwie świętokrzyskim piłkarskiego turnieju z udziałem piłkarzy U-11. Nadlatują „Świętokrzyskie Orły”, by w Otwartych Mistrzostwach Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski stoczyć rywalizację o cenne nagrody. Tym razem mecze eliminacyjne i finałowe w duchu fair play, organizowane na najwyższym poziomie, rozgrywane będą aż w siedmiu miastach cudownej Ziemi Świętokrzyskiej. Turniej z pewnością, tak jak rok temu, przykuje uwagę nie tylko młodych piłkarzy, ale trenerów, szkoleniowców, władze samorządowe i samych kibiców piłki młodzieżowej. Do udziału w turnieju zaprasza Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu Anna Krupka, Starostowie, Prezydenci i Burmistrzowie miast współgospodarzy turnieju oraz Fundacja „Aktywni dla Polski”, która słynie nie tylko z mistrzowskiej organizacji zawodów w całej Polsce, ale i profesjonalnego postrzegania potrzeb amatorskiego sportu młodzieżowego, dając młodym sportowców w tych trudnych czasach jakże potrzebną dawkę aktywności, pozytywnej energii i szansę zagospodarowania wolnego czasu!

„Świętokrzyskie Orły” 2022, to Otwarte Mistrzostwa Piłki Nożnej o Puchar Wolnej Polski, składające się z cyklu turniejów piłkarskich, które w czerwcu i we wrześniu odbędą się w województwie świętokrzyskim. W turniejach udział weźmie półtora tysiąca dziewcząt i chłopców! Turniej rozgrywany będzie na siedmiu stadionach w Świętokrzyskiem. Eliminacje odbędą w Końskich (4 czerwca), w Opatowie (11 czerwca), w Ostrowcu Świętokrzyskim (25 czerwca), w Starachowicach (27 sierpnia), w Staszowie (10 września), w Jędrzejowie (17 września).

Turnieje piłkarskie zostaną przeprowadzone na najwyższym poziomie organizacyjnym i sportowym ze znakomitą oprawą oraz masą atrakcji i niespodzianek. Wszystko po to, by jak najbardziej zachęcać nasze dzieci do prawdziwej rywalizacji sportowej. Ceremonie wręczenia nagród będą godne finału Ligi Mistrzów, a podczas turniejów nikt nawet przez chwilę nie będzie się nudzić.

-Oprócz edukacji piłkarskiej, nasze turnieje promują również wzorce zachowań, które ważne są nie tylko na boisku, ale i poza nim, w codziennym życiu, szczególnie w tak trudnych dla naszych dzieci czasach – podkreśla Patryk Tyryłło, prezes Fundacji „Aktywni dla Polski”. -Przykładamy ogromną uwagę do każdego elementu organizacji turniejów, dlatego np. nad przebiegiem zawodów czuwać będą doświadczeni animatorzy, trenerzy, instruktorzy oraz sędziowie. Wszystko po to, aby dzieci w bezpieczny sposób mogły świetnie się bawić.

Wzorem ubiegłego roku każdy z turniejów będzie promował pamięć o regionalnych polskich bohaterach. Podczas zawodów upamiętnione zostaną postacie Wacława Króla, Adama Bienia, Jana Piwnika, ks. Kazimierza Sykulskiego i Stefana Artwińskiego.

Wszystkie drużyny otrzymają pakiety startowe, w skład których wejdzie posiłek oraz cenne sportowe upominki. Na najlepsze zespoły czekają medale, puchary oraz cenne nagrody w postaci pokaźnych voucherów na sprzęt sportowy. Każda z drużyn składać się będzie z sześciu zawodników w polu i bramkarza, a mecze będą trwały dwadzieścia minut bez przerwy.

Zapisy ruszyły na www.aktywnidlapolski.pl, a o udziale  w turniejach decydować będzie kolejność zgłoszeń.

-Zapraszamy wszystkie dzieci i ich rodziców do wspaniałej sportowej zabawy i walki o nagrody – zachęca Patryk Tyryłło.

Udział w turniejach jest bezpłatny. Impreza współfinansowana jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W pierwszej edycji „Świętokrzyskich Orłów” do finału rozgrywanego w Kielcach awansowało 16 drużyn. W meczu o Mistrzostwo Piłki Nożnej Puchar Wolnej Polski młodzi zawodnicy Akademii Piłkarskiej PAS ze Skarżyska pokonali Juventę Starachowice 4:1. Prawo startu w kieleckim turnieju uzyskały takie ekipy, jak Star Starachowice, Młodzik Radom, Juventa Starachowice, KSZO 1929 Galacticos Ostrowiec Świętokrzyski, KS Niedzica, UKS Baćkowice, Czarni Połaniec, Baszta Rytwiany, Pogoń Staszów, FA Stalowa Wola, Siarka Tarnobrzeg, OKS Opatów, a także zaproszone przez organizatora drużyny z turniejów eliminacyjnych: AP PAS Skarżysko-Kamienna, KSZO 1929 Galacticos II Ostrowiec Świętokrzyski, Pogoń Staszów II, Wisła Sandomierz oraz AKS Busko-Zdrój. Najskuteczniejszym zawodnikiem turnieju okazał się Adam Wulczyński z Juventy Starachowice, a najlepszym bramkarzem został uznany Hubert Regiec z ekipy KS Niedzica. Drużyna z Niedzicy otrzymała również nagrodę Fair Play.

Najlepsze zespoły i piłkarze otrzymali atrakcyjne nagrody i specjalne wyróżnienia. Medale i puchary wręczyła Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu, Anna Krupka. Pani Minister podkreśliła, że turniej stał się świetnym sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i był świetną promocją sportu w grupie najmłodszych mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

Obserwatorzy zawodów organizowanych przez Fundację „Aktywni dla Polski” przekonali się, że organizatorzy przykładają ogromną uwagę do każdego elementu organizacji turniejów starając się dorównać wysokiemu poziomowi biorących w nich udział drużynom. W przerwach między meczami i rywalizacją na boisku zachęcają do dodatkowej aktywności w ramach przygotowanych Sportowych Pikników Wolności. Warto czekać na finałową ceremonię wręczenia nagród każdego z turniejów, by przekonać się, że są godne finału wielkich imprez sportowych i na długo zapadną w pamięci uczestników.

Możliwość sprawdzenia się w sportowej rywalizacji, to nie wszystko co oferowały turnieje. Młodzi piłkarze mieli także okazję do spotkania z idolami. Gościem specjalnym oraz animatorem podczas turniejów był Kacper Misztal, przez młode pokolenie znany jako QESEK. Udział we wspólnych zabawach, zrobienie wspólnego zdjęcia czy wzięcie autografu od popularnego youtubera dla wielu uczestników było spełnieniem marzeń. Na stadionie przy ulicy Szczepaniaka w Kielcach pojawił się także Łukasz Chwieduk, zawodnik freestyle futbolu, który pokazał kilka swoich niezwykłych sztuczek.

Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić młodych piłkarzy na boisko w Końskich już 4 czerwca, by dokonać uroczystej inauguracji „Świętokrzyskich Orłów” 2022, a później walczyć o spełnienie sportowych marzeń.


W każdym z turniejów weźmie udział 16 drużyn dziewcząt (dopuszczalne kategorie wiekowe U – 11 i młodsze) oraz chłopców (dopuszczalne kategorie U – 10 i młodsi). Każda z drużyn składać się będzie z maksymalnie 12 zawodników. Do dyspozycji uczestników zawodów oddana zostanie cała ich infrastruktura w tym wszystkie pomieszczenia obiektów, ich zaplecze techniczne oraz całe wyposażenie. Wszystkie mecze turniejów rozegrane będą na boiskach o wymiarach 28X48 metrów. W tym celu podzielone zostaną boiska główne oraz treningowe wszystkich stadionów. Do dyspozycji trenerów, opiekunów oraz zawodników dostępne będzie biuro zawodów. W turniejach udział wezmą drużyny z minimum dwóch województw. Rywalizacja w turniejach eliminacyjnych odbędzie się mieszanym systemem grupowo – pucharowym. Drużyny składać się będą z sześciu graczy w polu oraz bramkarza. Drużyny w skład których wejdzie maksymalnie od 8 do 12 zawodniczek i zawodników w każdej z kategorii wiekowych zostaną rozlosowane do czterech grupy po 4 drużyny każda i rozegrają pierwszą – „Grupową” część turnieju. Do dalszej gry awansują zwycięzcy grup. W fazie pucharowej rywalizacja toczyła się będzie od półfinałów, które wyłonią finalistów oraz drużyny grające o III miejsce. Mecze trwać będą 2X12 minut z przerwą na zmianę stron boiska. Wszystkie mecze sędziować będą licencjonowani sędziowie Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej a nad sprawnym i bezpiecznym przebiegiem turniejów pieczę sprawować będzie delegat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej. Każdy z zawodników otrzyma od organizatora pakiet startowy w którego skład wejdą: batonik zbożowy lub kanapka oraz owoc i woda, sportowy upominek oraz pamiątkowy dyplom. Dla wszystkich uczestników turniejów ogólnodostępna będzie woda.

Grupa docelowa: Uczestnicy: Dzieci w wieku 7 – 12 lat, dziewczynki i chłopcy

Ilość uczestników: 900 osób

Rejestracja uczestników: Rejestracja drużyn będzie odbywać się drogą elektroniczną na stronie Fundacji poprzez przygotowany na cele turnieju formularz lub pocztą na wskazany adres fundacji do dnia 1 maja 2022. Dla usprawnienia rejestracji do dyspozycji będzie przeznaczony dedykowany numer telefonu. Z powodu ograniczonej ilości uczestników o przyjęciu do turnieju będzie decydowała kolejność zgłoszeń.

Nagrody i puchary: Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w każdej kategorii wiekowej otrzymają puchary, medale oraz nagrody w postaci sprzętu sportowego. Wszyscy uczestnicy zawodów dostaną sportowe upominki oraz pamiątkowe dyplomy. Organizator wręczy również statuetki w klasyfikacjach: drużyna fair play, najlepszy strzelec oraz najlepszy bramkarz. Wszystkie nagrody i puchary będą wręczane przez gości specjalnych zaproszonych przez organizatora.

Imprezy towarzyszące:

Każdemu z turniejów towarzyszyć będzie piknikowa strefa atrakcji i konkursów piłkarskich. W tej strefie organizator przewidział atrakcje dla uczestników turnieju, ich rodzin oraz widzów. Chętni do udziału w tych konkursach uczestnicy turnieju w czasie wolnym od meczów po rejestracji będą mogli wziąć udział w aktywnościach ruchowych ukierunkowanych na sprawdzenie ich umiejętności piłkarskich takich jak slalom na czas z piłką, celność i siłę strzałów, żonglerkę i wiele innych.

Dodatkowo w czasie wybranych turniejów organizator przewiduje organizację całodziennego pikniku sportowo – historycznego z oprawą muzyczną i rozrywkową, konkursami oraz sportowymi animacjami prowadzonymi przez najbardziej znanych polskich piłkarskich Tik – Tokerów oraz youtuberów. Dzięki temu dziewczynki i chłopcy uczestniczący w imprezie będą mogli w miłej atmosferze spędzić cały dzień.

Każdy z turniejów rozpocznie się uroczystym powitaniem uczestników przez organizatora oraz przedstawicieli władz lokalnych. Po części oficjalnej i odśpiewaniu hymnu każdej drużynie zostanie zrobione pamiątkowe zdjęcia. Również ceremonia wręczenia nagród będzie miała swoją wyjątkową oprawę. Zostanie ona przeprowadzona w specjalnie zaaranżowanej i obrandowanej centralnej strefie każdego stadionu gdzie przy dźwiękach muzyki oraz efektach specjalnych zostaną wręczone medale oraz nagrody dla drużyn z podium oraz dla najlepszego zawodnika, najlepszego bramkarza i drużyny fair play. Nagrody będą wręczać zaproszeni goście specjalni. Każdy z turniejów relacjonować będzie na żywo spiker turniejów, który również prowadzić będzie ich części oficjalne. Na pikniku nie zabraknie wspaniałych atrakcji dla najmłodszych, dzieci, młodzieży oraz dorosłych i seniorów. Celem organizatora jest aby wszyscy uczestnicy turniejów poczuli się jak prawdziwi sportowcy na profesjonalnej imprezie.

Strefa talentów: Wszyscy uczestniczący imprezie trenerzy i opiekunowie  będą ze szczególną uwagą przyglądać się młodym osobom biorącym udział w wydarzeniu zarówno w turnieju jak i dzieciom biorącym udział w strefie atrakcji pod kontem wychwytywania talentów, do regularnego trenowania w klubach i szkółkach piłkarskich. Piknikowe piłkarskie i sportowe konkursy i animacje będą dobrane tak aby selekcja była jak najłatwiejsza. Kiedy sytuacja epidemiczna na to pozwoli dodatkowo zostanie utworzony punkt gastronomiczny, gdzie uczestnicy zawodów będą mogli zjeść zdrowe i pożywne cieple posiłki oraz wypić napoje izotoniczne i soki owocowo-warzywne.

Konsultacje z zakresu przygotowania motorycznego: Bardzo częstą przyczyną zahamowania rozwoju talentu jest zaniedbanie ogólnego przygotowania motorycznego u dzieci zbyt wcześnie wchodzących w trening specjalistyczny. U specjalisty z zakresu treningu ogólnorozwojowego i motorycznego dzieci, rodzice i trenerzy będą mogli w trakcie eventu dowiedzieć się jak zadbać o harmonijny rozwój dziecka, zarówno uprawiającego piłkę nożną wyczynowo jak i amatorsko. Doświadczony trener, przeprowadzi diagnozę stanu podstawowych cech motorycznych i udzieli wskazówek jak podnosić sprawność i ogólną kondycję całego ciała u dzieci.

Wystawa plakatów historycznych: W trakcie każdego turnieju zostanie zorganizowana historyczna wystawa plakatów poświęcana lokalnym bohaterom i upamiętniająca postaci:

– Wacława Króla (1915-1991) – pułkownika Wojska Polskiego, pilota polskich i brytyjskich sił powietrznych w czasie II wojny światowej.

– Adama Bienia (1899-1998) – polityka, prawnika, działacza ruchu ludowego, członka władz Polskiego Państwa Podziemnego

– Jana Piwnika (1912-1944) – pułkownika Wojska Polskiego, dowódcy partyzanckiego w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie

– Kazimierza Sykulskiego (1882-1941) – polskiego duchownego, posła na Sejm RP, błogosławionego Kościoła rzymskokatolickiego oraz polskim sportowcom, którzy na przestrzeni ostatnich stu lat wykazali się szczególnym bohaterstwem i postawą patriotyczną. Wystawa ma się przyczynić do podniesienia świadomości uczestników eventu, w tym całych rodzin, dzieci i młodzieży jak ważne są właściwe postawy obywatelskie. Szczególnie zależy Nam na edukacji młodego pokolenia w duchu nie tylko aktywności fizycznej ale też kiedy zajdzie taka potrzeba obywatelskiego poświecenia dla obrony wolności i tożsamości narodowej.

Sprawy porządkowe: Organizator zapewnia opiekę medyczną, pakiet wyżywienia dla biorących udział w turniejach dzieci, napoje dla uczestników, piłki do gry, jeśli nie będzie przeciwskazań związanych z zagrożeniem epidemicznym także możliwość zakupu taniego i pożywnego ciepłego posiłku dla osób towarzyszących – kibiców i rodziców. Wszelkie informacje dotyczące szczegółowego przebiegu imprezy znajdują się w regulaminie turniejów. Wszystkie sprawy nie objęte regulaminem rozstrzygane będą wg przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej. Udział w Turnieju jest dla uczestnika całkowicie bezpłatny. Jeżeli w czasie przeprowadzania imprezy będą obowiązywały specjalne przepisy dotyczące walki z COVID-19 wnioskodawca dostosuje założenia zadania do panujących przepisów i warunków.

Zespół organizacyjny:

W skład zespołu organizacyjnego wejdą 72 osoby (12 osób na każdy turniej): dyrektor turnieju, zespół techniczny wykonujący montaże/demontaże infrastruktury sportowej i technicznej, brandingu oraz innych elementów realizacyjnych imprezy (3 osoby), opiekunowie (2 osoby), spiker/konferansjer (1 osoba), animatorzy (3 osoby), osoby prowadzące biuro zawodów i odpowiadające za przebieg rywalizacji (2 osoby).

Sędziowie: Przebieg zawodów będzie nadzorował Delegat Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej wraz z sędziami głównymi poszczególnych turniejów. Wszyscy sędziowie główni będą posiadać licencje PZPN. Delegata ZPN oraz sędziów głównych wspierać będą profesjonalnie przeszkoleni wolontariusze. W skład zespołu sędziowskiego każdego z turniejów wejdzie – delegat zawodów oraz 4 sędziów głównych i 9 wolontariuszy. ( 24 osób ). Razem da to 95 osób

Wolontariat:

Liczba wolontariuszy – 54 (9 osób na każdy turniej)

Rola: rodzaj wykonywanej pracy

Pomoc w przygotowaniu boisk, zabezpieczenie anty COVID, pomoc w prowadzeniu biura zawodów, prowadzenie punktu informacyjnego dla dzieci i rodziców, zabezpieczenie sprzętu, rozdawanie pakietów startowych, pomoc w dekoracji

Program wydarzenia:

Wszystkie turnieje przeprowadzone zostaną według takiego samego programu:

 • 8.30 rozpoczęcie pracy biura zawodów
 • 8.30 – 9.00 dodatkowa rejestracja oraz weryfikacja uczestników turnieju, omówienie przebiegu zawodów z koordynatorem sędziów oraz eventmenedżerem, trenerami oraz opiekunami drużyn.
 • 9.15 – 9.30 ceremonia otwarcia turnieju
 • 9.30 – 12.00 Mecze w grupach
 • 10.00 – 16.00 imprezy towarzyszące (pikniki z animacjami, pokazami oraz konkursami, wystawy historyczne)
 • 12.00 – 12.45 przerwa obiadowa oraz pokazy freestylu
 • 13.00 – 13.45 Ćwierćfinały
 • 14.00– 14.45 Półfinały
 • 15.00 Finał
 • 16.30 Mecz o trzecie miejsce
 • 16.00 ceremonia dekoracji i wręczenia nagród
 • 16.30 zamknięcie turnieju
Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.