Broniewski organizatorem ogólnopolskiej olimpiady wiedzy o wynalazczości

DSC_7510
DSC_7521
DSC_7547
DSC_7548
olimpiada1
DSC_7536
DSC_7544
DSC_7493
DSC_7501
olimpiada3
DSC_7513
DSC_7541
DSC_7490
DSC_7515
olimpiada4
DSC_7543
DSC_7491
1
DSC_7498
previous arrow
next arrow
DSC_7510
DSC_7521
DSC_7547
DSC_7548
olimpiada1
DSC_7536
DSC_7544
DSC_7493
DSC_7501
olimpiada3
DSC_7513
DSC_7541
DSC_7490
DSC_7515
olimpiada4
DSC_7543
DSC_7491
1
DSC_7498
previous arrow
next arrow

Nie lada wyzwanie czekało na 66 uczestników ogólnopolskiej Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości, która odbyła się w piątek i sobotę w Ostrowcu Świętokrzyskim. Organizatorem, już po raz drugi w naszym mieście ogólnopolskiej olimpiady o tej tematyce było III LO im. Wł. Broniewskiego. Tak ważny konkurs, na tak wysokim szczeblu był możliwy dzięki zaangażowaniu oraz zainteresowaniach techniką i wynalazczością dyrektora Broniewskiego Roberta Wardy.

Uczestnicy olimpiady zostali wyłonieni w poprzednim etapie olimpiady, w którym musieli odpowiedzieć na 40 pytań z ustawy o prawie własności przemysłowej i historii wynalazków.

Etap centralny składał się z części pisemnej, która odbyła się w murach LO nr III im. Wł. Broniewskiego oraz części ustnej. Część ustna miała już miejsce w sali Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie zmaganiom ścisłej dziesiątki przysłuchiwała się licznie zgromadzona publiczność. Uroczyste podsumowanie poprowadzili dyrektor III LO im. Wł. Broniewskiego Robert Warda oraz nauczyciel Ewelina Gablewska. Odpowiedzi uczestników zarówno etapu pisemnego, jak i ustnego oceniało z Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów jury w składzie: prezydent Stanisław Janowczyk, przewodniczący komitetu organizacyjnego, wiceprezydent Zbigniew Matuszczak, wiceprezydent Ryszard Bajkowski, wiceprezydent Tadeusz Wilczarski, a także wiceprezes Wojewódzkiego Klubu Techniki Rozwoju w Krakowie, członek prezydium Krajowej Rady Ryszard Hubisz, przewodniczący Wielkopolskiego Klubu Techniki Racjonalizacji w Poznaniu Zbigniew Ciupiński, dyrektor lubuskiego Centrum Techniki i Innowacji w Zielonej Górze, członek prezydium Krajowej Rady Małgorzata Gajec, rzecznik patentowy Helena Nisztuk. Przewodniczącą komisji rewizyjnej PZSWiR była Renata Kołodziej.

Zwycięzcami olimpiady zostali na I miejscu Anna Szatkowska – okręg Wielkopolska Południowa, II miejsce przypadło Filipowi Langiewiczowi – okręg Chełmski, po III miejsce sięgnął Marek Rauchfleisz – okręg Kujawsko-Pomorski, IV miejsce zdobył Mikołaj Sitko – okręg Podkarpacki.

Zwycięzcy olimpiady z rąk starosty ostrowieckiego Marzeny Dębniak, prezydenta PZSWiR Stanisława Janowczyka, przedstawicieli rektorów uczelni: WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Lubelskiej i UMCS w Lublinie, właściciela Jura Parku i Stowarzyszenia Delta Piotra Lichota, właściciela firmy Perfect Door Przemysław Lipiny oraz od Zakładów Porcelany w Ćmielowie odebrali bony podarunkowe, nagrody finansowe oraz rzeczowe. Zwycięzcy ponadto otrzymują indeksy na wybrane uczelnie w kraju.

Warto dodać, że do etapu centralnego z Liceum Broniewskiego zakwalifikowało się 5 uczestników: uczniowie klasy 3h Szymon Burda, Joanna Kwiatkowska i Kornelia Mazur, Julia Młyńska z kl. 2d, Julia Jabłońska z kl. 2e.

Szymek, Joanna i Julie zostali finalistami olimpiady. Kornelia Mazur sięgnęła po laureata konkursu.

-Organizacja tak wielkiej imprezy edukacyjnej w Ostrowcu Świętokrzyskim wymaga dużo czasu oraz zaangażowania finansowego- mówi dyrektor R. Warda. Bez pomocy osób, firm, dla których ważne jest kształcenie młodzieży nie udałoby się zorganizować na tak wysokim poziomie tego święta nauki i myśli technicznej jakimi były eliminacje ogólnopolskie Olimpiady Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Dziękuję serdecznie wszystkim patronom honorowym i finansowym za wyrażenie zgody na wsparcie tego wyjątkowego wydarzenia w naszym mieście.

Podsumowanie olimpiady wokalnie umiliła grupa muzyczna Pandora pod batutą Ewy Goworowskiej.

Patronat honorowy nad olimpiadą objęli: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Politechnika Świętokrzyska, WSBiP w Ostrowcu Św., Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, Politechnika Lubelska.

Print Friendly, PDF & Email