Rusza budowa drogi w Nowej Dębowej Woli

Lada dzień odcinek drogi o długości blisko 2,5 km w Nowej Dębowej Woli zamieni się w wielki plac budowy. W ubiegłym tygodniu przekazano teren wykonawcy i dokonano wyznaczenia przebiegu inwestycji.

-Zakres rzeczowy zadania obejmuje remont drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową w miejscowości Stara Dębowa Wola do skrzyżowania z drogą gminną nr 310005T, to jest na odcinku 2,432 km. W ramach remontu zostanie wykonana nowa nawierzchnia asfaltowa drogi o szerokości 6,3 m, obustronne pobocza z kruszywa o szerokości 0,75 m każde oraz remont istniejących zjazdów – informuje Tomasz Mroczek, naczelnik Wydziału Infrastruktury i Rozwoju Powiatu.

Droga ta stanowi skrót i łączy gminę Bodzechów z gminą Kunów. Z uwagi na to, że przebiega przez teren leśny jest także atrakcyjna turystycznie. Często w okresie wiosenno – letnim korzystają z niej rowerzyści. Niestety stan nawierzchni jest fatalny – liczne ubytki, koleiny oraz zwyczajne dziury w asfalcie miejscami przypominające sito, utrudniają bezpieczne przemieszczanie się. Odcinek nie ma też poboczy, stąd stanowi też zagrożenie dla pieszych. Doraźne remonty jedynie tymczasowo rozwiązywały problem. Kompleksowy remont drogi stał się pilnym zadaniem.

Na ten cel zarząd powiatu ostrowieckiego pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na poziomie 80 proc. Koszt zadania to ponad 2,6 mln, z czego dofinansowanie wyniosło 2,1 mln, a wkład własny w wysokości ponad pół miliona złotych, został podzielony solidarnie pomiędzy powiat ostrowiecki, a gminę Bodzechów.

Prace potrwają do późnej jesieni, stąd też kierowcy, a także miłośnicy wypraw rowerowych muszą liczyć się z chwilowymi utrudnieniami na tym odcinku.

Trwają także przygotowania do przebudowy drogi powiatowej w kierunku Starej Dębowej Woli, łączącej powiat ostrowiecki z powiatem lipskim. W zakresie prac jest przebudowa i rozbudowa skrzyżowań z drogami bocznymi, przebudowa zatoki autobusowej, wykonanie przejść dla pieszych i co bardzo ważne – budowa ścieżki rowerowej dwukierunkowej z możliwością ruchu pieszych oraz chodnika o długości 3,2 km. Jest to odcinek o dużym natężeniu ruchu, przebiegający także przez leśny trakt, bez poboczy. Droga ta jest szczególnie niebezpieczna dla rowerzystów i pieszych, którzy nie mają możliwości ucieczki w sytuacjach zagrożenia. Zadanie to od lat było przedmiotem wielu dyskusji radnych na sesjach Rady Powiatu. O budowę ciągu pieszo – rowerowego, łączącego Ostrowiec Świętokrzyski z gminą Bodzechów, upominali się radni powiatowi Robert Rogala i Piotr Maj.

Z uwagi na duży koszt inwestycji zarząd powiatu szukał możliwości dofinansowania tego zadania z różnych źródeł zewnętrznych. Udało się to w ramach drugiej edycji „Polskiego Ładu”, gdzie pozyskano środki w wysokości ponad 4,7 mln złotych na przebudowę tej drogi. Jak zapewnia starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, ruszyły już procedury formalne związane z przygotowaniem przetargu, po jego rozstrzygnięciu i podpisaniu umowy z wykonawcą ruszą prace.

-Mam nadzieję, że przetarg zostanie pomyślnie rozstrzygnięty i niezwłocznie przekażemy teren budowy. Ten odcinek drogi w Starej Dębowej Woli, który obok przebudowy drogi, zakłada budowę ciągu pieszo –rowerowego, wraz z realizowanym obecnie remontem drogi w Nowej Dębowej Woli, będzie stanowił całkiem ładny i przede wszystkim bezpieczny kompleks dróg w tym rejonie, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy. Już teraz zapraszam miłośników jednośladów na wycieczki rowerowe, gdyż teren ten otoczony lasem, po wykonanych inwestycjach, stanie się urokliwą trasą rowerową – przyznaje starosta Marzena Dębniak.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.