W Ostrowcu Świętokrzyskim jak w tropikach

Pierwsza fala gorąca dotarła w weekend do Ostrowca Świętokrzyskiego. W niedzielne południe słupek rtęci w niektórych miejscach wskazywał 31 stopni Celsjusza. Wydawać by się mogło, że mieszkańcy tłumnie będą szukać ochłody w pobliskich akwenach wodnych, tymczasem powietrze zwrotnikowe, przed którym ostrzegali synoptycy, powstrzymało od wychodzenia z domu.
Do wczesnego popołudnia ulice miasta były niemalże puste. Na osiedlowych chodnikach można było spotkać jedynie pojedyncze osoby. Place zabaw, ogrodowe skwery, a także trasy rowerowe świeciły pustakami. W kompleksie leśnym na Gutwinie nie było spacerowiczów, jak zazwyczaj. Ci, którzy przybyli do Ośrodka Rekreacyjno –Wypoczynkowego, zajmowali ławki w zacienionych miejscach. Nie brakowało plażowiczów i chętnych do kąpieli w akwenie. ednak nie było tłumów, a na parkingu było wiele wolnych miejsc. Oznacza to, że większość mieszkańców unika brawury i coraz bardziej dba o swoje zdrowie, nie podejmując ryzykownych
zachowań. Upały są groźne, co potwierdza Danuta Barańska, zastępca kierownika ds. medycznych ostrowieckiego oddziału Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i TransportuSanitarnego.
-Z każdym rokiem wzrasta świadomość mieszkańców co do dbałości o swoje zdrowie i zdrowy styl życia, jednak w okresie letnim służby medyczne mają dużo pracy. Upały są groźne i niebezpieczne szczególnie dla dzieci do 3. roku życia i osób starszych, stąd też w godzinach największego nasłonecznienia powinny one pozostać w domu. Osoby z przewlek ły mi chorobami powinny pamiętać o regularnym zażywaniu leków, ich brak jest najczęstszą przyczyną interwencji służb medycznych. Podczas spacerów pamiętajmy o nakryciach głowy oraz częstym nawadnianiu organizmu wodą niegazowaną. W żadnym wypadku nie należy utożsamiać chłodzenia organizmu ze spożywaniem alkoholu. Nie wolno takżekorzystać z kąpieli w zbiornikach wodnych po spożyciu alkoholu, gdyż wówczas jest największe ryzyko wystąpienia zaburzeń krążeniowo –oddechowych, podobnie jak w przypadku nagłego skoku do wody z rozgrzanego powietrza. Często to właśnie brawura i alkohol są przyczyną nieszczęśliwych zdarzeń. Podczas kąpieli należy zawsze korzystać ze strzeżonych obiektów. Należy także unikać nadmiernego opalania się, gdyż może dojść do poparzeń. Wychodząc na słońce należy chronić skórę kremami z filtrem dostępnymi w aptekach, a także pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów – ostrzega doktor Danuta Barańska.
Przed nami lato i długo oczekiwane wakacje, a więc kolejne fale upałów i gorąca, które z pewnością nas nie ominą. Warto więc zadbać o to, by był to spędzony radośnie, ale i bezpiecznie. Kompleks basenów „Rawka od Nowa” jest już otwarty. To już piąty sezon cieszącej się niezmienną popularnością atrakcji, która ściąga do Ostrowca Świętokrzyskiego osoby z całego regionu.
Po dwóch latach funkcjonowania w obostrzeniach epidemicznych z tzw. przerwą technologiczną teraz znów można spędzać tam całe dnie od godz.10 do 20. Całodzienne bilety wstępu kosztują: od poniedziałku do piątku 25 zł, w weekendy29 zł (normalne), 19 i 24 zł (ulgowe). Od godz. 16 można wejść odpowiednio za 16 i 12 zł (od poniedziałku do piątku) oraz 19 i 14 zł (w weekendy). Są również bilety rodzinne. Dzieci w wieku do 3 lat wchodzą za 1 złoty. Wypożyczenie leżaka kosztuje 15 złotych. Kaucja zwrotna za wypożyczenie leżaka – 20 złotych.
Jak wyjaśnia dyrekcja MOSiR w Ostrowcu Świętokrzyski nowe, wyższe ceny biletów są spowodowane wieloma podwyżkami m.in. wzrostami cen energii elektrycznej-w stosunku do 2021 roku o 43%, wzrostem wynagrodzeń powiązanym ze wzrostem płacy minimalnej, czy wzrostem cen chemii basenowej.

Print Friendly, PDF & Email