Sam(a) się obroń!

W Ostrowcu Świętokrzyskim organizowany jest finansowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, kurs instruktorów samoobrony i technik interwencji. Kurs będzie się odbywał przez sześć, wybranych weekendów. Jest bezpłatny i adresowany do żołnierzy, żołnierzy rezerwy, WOT oraz zainteresowanych cywilów. Organizatorem kursu jest Stowarzyszenie Omega. Zajęcia będą prowadzone głównie w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ulicy Sienkiewicza 70.

Aby zostać kursantem trzeba być pełnoletnim i legitymować się co najmniej średnim wykształceniem. Osoby pełnoletnie nie mające ukończonej szkoły średniej mogą uczestniczyć w kursie, ale dokumenty instruktorskie otrzymują dopiero po jej ukończeniu. Kursant musi też wykazać się niekaralnością za przestępstwa umyślne.

-Z racji tego, że jest to kurs samoobrony, od uczestników nie wymaga się specjalnej sprawności fizycznej w odróżnieniu np. od instruktorów karate czy innych. W kursie może uczestniczyć każdy. Istotą kursu jest przygotowanie uczestników do prowadzenia zajęć samoobrony w charakterze instruktorów – podkreśla Grzegorz Pietrzyk, prezes Stowarzyszenia Omega.

Jak się dowiadujemy, wszyscy uczestnicy otrzymują częściowe wyżywienie, tak zwany suchy prowiant podobnie jak w wojsku oraz materiały szkoleniowe do nauki w domu. Kawa, herbata, napoje są przewidziane w czasie przerwy. Na kurs należy zabrać notatnik i długopis oraz strój do ćwiczeń. Niezbędne jest także zdjęcie jak do legitymacji, dowodu itp., ksero świadectwa ze szkoły średniej oraz materiały do pisania i robienia notatek. Co ciekawe, osoby zamiejscowe z własnym śpiworem i karimatą, mogą nocować na sali. Kurs taki daje dodatkowe cztery punkty przy staraniu się o pracę w policji.

-Celem kursu jest nauczenie uczestnika, w jaki sposób poprowadzić trening samoobrony. Uczestnik kursu musi znać i umieć poprawnie wytłumaczyć nauczane techniki. Musi też znać sposoby i metody nauczania innych oraz mieć podstawową wiedzę adekwatną do programu kursu instruktorskiego – informuje Grzegorz Pietrzyk. -Kurs kończy się egzaminem teoretycznym i pisemnym oraz praktycznym. Egzamin praktyczny polega na poprowadzeniu przez uczestnika kursu części treningu dowolnie wybranej przez siebie lub wskazanej przez egzaminatora.

Informacje i zapisy prowadzone są e-mailowo pod adresem: taishi@vp.pl lub telefonicznie pod nr 608 730 600.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.