„Japoński” Gutwin

„Aktywni Seniorzy” relaksują się w bliskim otoczeniu przyrody na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin, korzystając z nowej formy zajęć zatytułowanej „Kąpiele leśne”. To japońska praktyka Shinrin Yoku stała się bardzo popularna na całym świecie jako skuteczna forma dbania o zdrowie fizyczne i psychiczne.

Japońska praktyka polega na uważnym, powolnym spacerze leśnym z przewodnikiem, którego celem jest zanurzenie się w lesie przy pomocy wszystkich zmysłów, a więc wzroku, słuchu, smaku, węchu i dotyku. Wszystko po to, by polepszyć zdrowie i samopoczucie. Zanurzenie się w atmosferze lasu ma dobroczynny wpływ głównie na układ nerwowy i oddechowy, ale również na układ krążenia, hormonalny oraz immunologiczny.

Zajęcia w ramach ostrowieckiego cyklu „Aktywny Senior 2022” prowadzone są przez Fundację „Z serca” Marty Kłonicy. W spacerze towarzyszyła seniorom pani Marta i Gajowy Gugała. Spacer nie wymagał dużej kondycji i sprawności fizycznej. Był to spokojny spacerek po ścieżkach leśnych Gutwinu odbywający się w ciszy, w którym seniorzy mieli wykorzystywać wszystkie swoje zmysły. W przerwach spaceru na znak od instruktorki ustawieni w kręgu opowiadali o swoich odczuciach. Rozmawiali o tym co zobaczyli, co ich zaciekawiło, co posmakowali, co poczuli przez narząd węchu, a co przez dotyk. Na koniec prowadząca poczęstowała wszystkich naparem letniej herbatki z ziół, przyrządzonej z mięty, szałwii i lawendy.

Zajęcia bardzo przypadły do gustu uczestnikom, bo wszyscy zgodnie powiedzieli, że czekają z niecierpliwością na następne. Seniorzy zanurzyli się w lesie 5D wszystkimi zmysłami i zobaczyli, poczuli i posmakowali las w pełni.

Następny cykl „Kąpieli leśnych” odbędzie się 27 lipca i 31 sierpnia, oczywiście na terenie Ośrodka Wypoczynkowego Gutwin, o godz. 16. Zbiórka uczestników będzie miała pod budynkiem kasy. Organizatorzy zachęcają do zebrania ze sobą na zajęcia pełnego, wygodnego obuwia, nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, małej pianki lub karimaty do siedzenia i preparatu od owadów.

Zapraszamy również wszystkich chętnych seniorów na zajęcia cykliczne prowadzone przez Marię Jaros i Annę Kępczyńską w każdą środę (oprócz ostatniej środy miesiąca – „Kąpiele Leśne”) przez okres wakacji w godz. 16-18 do Ośrodka  Wypoczynkowego Gutwin. Zajęcia odbywają się na świeżym powietrzu. Na początku prowadzona jest rozgrzewka i ćwiczenia w latynoskich rytmach, a następnie trening z kijkami Nordic Walking. Udział w zajęciach jest bezpłatny i każdy senior może dołączyć do grupy treningowej w dowolnym momencie.

Print Friendly, PDF & Email

One thought on “„Japoński” Gutwin

  • 3 lipca 2022 at 13:19
    Permalink

    Taniec w Kręgu też będzie? Gimnastyka Słowiańska, ćwiczenia oddechowe i medytacja też?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *