50-złotowa, wyjątkowa moneta na jubileusz odkrycia Krzemionek. Można już ją kupić… za 1200 zł!

Obchody 100-lecia odkrycia przez profesora Jana Samsonowicza neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego w Krzemionkach zbliżają się wielkimi krokami. Jak już informowaliśmy, jubileusz uświetni wyemitowanie – dokładnie w dniu 12 lipca – przez Narodowy Bank Polski 50-złotowej monety.

Przypomnijmy, że rozmawiali o tym, w obecności posła Andrzeja Kryja – inicjatora emisji monety, goszczący w ostrowieckim muzeum Wojciech Górski- dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach i Andrzej Przychodni – dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jak się okazało, w ubiegłym tygodniu na jednym z portali sprzedażowych ktoś zaoferował już do nabycia unikatową monetę w cenie, uwaga, 1200 zł.

Jubileuszowe monety, jak wynika z publikowanych przez nas zdjęć,  będą wyjątkowe i to ze wszech miar. Wyjątkowość ta wiąże się z technikami, które będą zastosowane przy ich produkcji. Zostaną bowiem na nich umieszczone małe kawałki krzemienia pasiastego, a same monety będą mieć kształt soczewki. Do zakupu trafi 6000 takich monet. Monety, o średnicy 45 mm i wadze 62,2 gram każda, zostaną wybite ze srebra o próbie 999 z wstawką z soczewki i krzemienia pasiastego.

Moneta „krzemionkowska” będzie jedną z 22 kolekcjonerskich, jakie w tym roku wyemituje NBP. Z okazji 100-lecia odkrycia Krzemionek wydane zostaną również okolicznościowe karta i znaczek pocztowy.

Jak się nam wydaje, okolicznościowe monety i karty pocztowe, to świetna forma promocji Krzemionek. Przypomnijmy tylko, że w 2012 roku, z okazji 90-lecia odkrycia Krzemionek Narodowy Bank Polski wypuścił na rynek kolekcjonerski srebrną, dwudziestozłotową monetę z zatopionym krzemieniem oraz monetę dwuzłotową.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *