10 lat z Chórem Con Anima

Prawdziwą ucztą dla duszy i serca był Jubileuszowy Koncert Chóru Con Anima, który odbył się w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Waśniowie. Chór istnieje już 10 lat.

Pierwsze spotkanie w celu jego zawiązania odbyło się 6 stycznia 2012 roku, a inicjatorami powstania Chóru byli – proboszcz waśniowskiej parafii ks. Ryszard Konecki oraz organista Arkadiusz Gryzka. Początki nie były łatwe, chór nieustannie się zmieniał, budował i powiększał aż przyjął obecną formę, którą podczas koncertu w wypełnionej po brzegi świątyni, mogli podziwiać słuchacze. 
Obecnie chór liczy 25 członków. Con Anima to chór mieszany, czterogłosowy, a jego nazwa z łaciny oznacza „Z duszą”. Jego dyrygentem jest absolwentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie oraz absolwentka studiów podyplomowych na kierunku Chórmistrzostwo i Emisja Głosu Akademii Muzycznej Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy – Monika Gryzka.
Chór w swoim repertuarze posiada pieśni patriotyczne, maryjne oraz pieśni na każdy okres liturgiczny w ciągu roku. W trakcie minionych 10 lat koncertował m. in. w Radomiu, Kielcach, Ostrowcu Św., w Lublinie, w Sanktuarium na Świętym Krzyżu, w Bogorii, Sulisławicach, czy Kałkowie. Uczestniczył także w wielu koncertach, przeglądach oraz wydarzeniach kulturalnych m. in. Ostrowieckie Kaziuki, Dni Kultury Chrześcijańskiej, Narodowe Czytanie, a także w prawykonaniu Oratorium o Męczennikach Sandomierskich pt. „Dojrzewanie drzewa. Witraż wiernością malowany”, skomponowany z okazji 200–lecia diecezji sandomierskiej. Chór jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Najważniejsze to: Nagroda Grand Prix na IV Ogólnopolskim Przeglądzie Pieśni Pokutnej i Pasyjnej na Świętym Krzyżu w 2017 roku, I miejsce na XIV Międzydiecezjalnym Przeglądzie Pieśni Maryjnej w 2020 r., III miejsce w Festiwalu Kolęd „Nocy Niepojęta” w Kałkowie w 2018 r. Wyjątkowym wydarzeniem dla chórzystów był koncert dyplomowy dyrygentki chóru w 2016 roku w Lublinie oraz występ z liderem zespołu TSA Markiem Piekarczykiem w Bazylice na Świętym Krzyżu w 2018 r. W 2019 roku latem, Chór Con Anima z zaprzyjaźnionymi muzykami wykonał cykl Koncertów Chwały, które zgromadziły wielu słuchaczy.
Jubileuszowy Koncert Dziękczynny również przyciągnął szeroką publiczność. To co wyróżnia Con Anima, to śpiew całym sercem z wiarą, radością , pogodą ducha ku chwale Stwórcy. To niesamowita energia, którą tworzą chórzyści i instrumentaliści, płynąca od pierwszych taktów do samego finału. Każdy, kto choć raz usłyszał Chór Con Anima wie, że to niezwykłe przeżycie, pozostające w pamięci na długi czas. To co poza śpiewem łączy Chór, to przyjazny klimat wzajemnych relacji. Jak mówią chórzyści, stanowią jedną, wielką rodzinę, co widać i słychać na scenie. Podczas koncertu mogliśmy usłyszeć znane i piękne kompozycje uwielbieniowe w nowych aranżacjach, ale też premierowe, autorskie wykonania. Mogliśmy podziwiać solowe wykonania – Aleksandry Tarno, 6 –letniej Zuzi Borkowskiej, Piotra Bałaty w autorskim utworze „Cud”, Michała Bajerczaka – lidera zespołu „Schizofrenia”, Urszulę Janus, Arkadiusza Gryzkę, Annę Malinowską i Kingę Karcz. Niespodzianką dla melomanów był występ zespołu „Ufam” z wokalem ks. Radosława Koterbskiego. Niezwykłym dopełnieniem śpiewu chórzystów byli instrumentaliści – Marta Klepacz – flet, Krysia Klepacz – trąbka, Mateusz Ruczyński – puzon, Marcin Walas – saksofon altowy, Kamil Ośko –saksofon tenorowy i piano, Sylwia Gryzka – Ośko – instrumenty klawiszowe, ks. Michał Wrona – gitara, Piotr Bałata – gitara i wokal, Marcin Świercz – bas oraz Gabriel Rosół – perkusja.
Zwieńczeniem koncertu były życzenia i gratulacje, które w imieniu Chóru odbierała dyrygent Monika Gryzka. Składając życzenia, wójt Krzysztof Gajewski, nazwał Chór „Waśniowskimi Słowikami”, które nie tylko rozsławiają gminę Waśniów, ale cały region. Z gratulacjami pospieszyli zaproszeni goście m. in. radni gminy, pracownicy miejscowego urzędu, dyrekcje i społeczności szkolne z Waśniowa, Boleszyna, Nowego Skoszyna i Szewny, delegacje chórów: „Bel Canto” z Bodzechowa, „Ad Deum” z Szewny oraz scholi „Wniebogłosy” z Bodzechowa, a także przyjaciele, rodziny, sympatycy i inicjator powstania Chóru ks. R. Konecki. Chórzyści nie kryli radości i łez wzruszenia, a publiczność nagrodziła koncert długimi oklaskami. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.