III Festiwal im. Gustawa Kowalskiego i koncert Heavy Metal Sextet (zapowiedź, wideo)

Burmistrz Kunowa oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Kunowie zapraszają na III Festiwal im. Gustawa Kowalskiego, wieloletniego muzyka i kapelmistrza orkiestry dętej, który tworzył i rozwijał lokalne talenty muzyczne. Festiwal to inicjatywa dzieci znanego muzyka – syna Janusza Kowalskiego i córki Grażyny Budziasz.
Gwiazdą festiwalu będzie zespół Heavy Metal Sextet.
Początek grania w bibliotece – 21 lipca. godz. 19. Wstęp wolny.

Heavy Metal Sextet powstał na początku marca 1982 roku z inicjatywy kontrabasisty Mariusza Bogdanowicza. Pierwszy występ odbyłsię 26 marca na konkursie Jazz Juniors w krakowskiej Rotundzie w składzie:
– Waldemar Szymański – tp
– Tadeusz Jakubowski – as
– Janusz Kowalski – ts
– Jarosław Małys – p
– Mariusz Bogdanowicz – b
– Henryk Stanoszek – dr


HMS zajął pierwsze miejsce w kategorii zespołowej a laureatami indywidualnymi zostali: Szymański, Kowalski, Małys i Bogdanowicz.
Wszyscy członkowie pierwszego składu studiowali wówczas na jedynym w Polsce Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach.
Henryka Stanoszka, po kilku miesiącach zastąpił Jacek Sobek, a od początku 1983 roku na perkusji grał Mirosław Sitkowski.
W latach1982-84 HMS odniósł dużo sukcesów na scenie jazzowej w Polsce i za granica.
W 1982 roku zdobył „Klucz do kariery” na Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski przyznał mu nagrodzę Złotego Dyzia. Czytelnicy Jazz Forum w ankiecie Jazz Top uznali HMS za Nową nadzieję roku 1982. W kolejnych latach zespół zajmuje trzecie miejsce w kategorii Zespół roku 1983 i drugie w 1984.
W 1983 ukazuje się pierwsza płyta HMS i w 1984 druga, obydwie wydane przez wytwórnię Poljazz.
Konkursy:
– I miejsce na konkursie jazzowym w Dunkierce (Francja) 1984.
– II miejsce w Jazz Hoeilaart (Belgia) 1984, gdzie trębacz zespołu Waldemar Szymański otrzymał główną (jedyną) prestiżową nagrodę solistyczną.
Ważniejsze festiwale:
– Jazz nad Odrą 82’, 83’, 84’,
– Jazz Jamboree 83’,
– Bratysławskie Dni Jazzowe 83’ (Czechosłowacja),
– Pomorska Jesień Jazzowa 83’
– Umbria Jazz 84’ w Perugii (Włochy)


Nie lada osiągnięciem był również udział całego sextetu w Scandinavian Jazz Week in Umea 84’ (Szwecja). Jednym z wykładowców na workshopie był Sahib Shihab, saksofonista, który współpracował z Coltranem.
Zespół wystąpił na wszystkich festiwalach jazzowych w Polsce oraz grał liczne trasy koncertowe (w jednej z nich, w 1983, wziął udział Tomasz Szukalski) i dwie „zagraniczne” – w Niemieckiej Republice Demokratycznej. HMS wielokrotnie koncertował w legendarnym klubie Akwarium w Warszawie, na jednym z nich gościnnie zagrał Kazimierz Jonkisz.
HMS, w momencie powstania sięgał do tradycji hard-bopowej, po niedługim czasie rozszerzył profil o wpływy jazz-rockowe i funkowe. Wówczas to standardy z ery Silvera, Adderleya zostały zastąpione kompozycjami Szymańskiego, Kowalskiego i Bogdanowicza.
Janusz Kowalski jest absolwentem Berklee School of Music i mieszka w Bostonie, Waldemar Szymański we Frankfurcie nad Menem, Tadeusz Jakubowski w Hamburgu. Pozostali heavymetalowcy działają w Polsce.
W grudniu 1984 roku HMS zawiesił działalność. Reaktywował się w 2010 roku i nadal koncertuje.
HMS, już w „nowożytnych” czasach, wystąpił na festiwalach: Kraków Summer Jazz Festival (2010, 2015, 2017, 2019), Jazz w Lesie w Sulęczynie (2012, 2017), Jazz na Kresach w Zamościu (2012, 2017, 2019), na Gdańskich Nocach Jazsowych (2013) wziął udział w Benefisie Mariusza Bogdanowicza.
Od roku 2010, poza członkami oryginalnego składu, z HMS występowali: Zbigniew Jakubek – p, Kuba Stankiewicz – p, Maciej Sikała – ts, Jerzy Główczewski – as,ss, Kuba Więcek – as, Marcin Ślusarczyk – as, Piotr Schmidt – tp, Dominik Mietła – tp,flgh, Marcel Baliński – p i Albert Karch – dr.
Obecnie trzon zespołu tworzą „weterani” – Bogdanowicz, Kowalski i Sitkowski, którzy do tego składu zapraszają muzyków młodszego pokolenia.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.