Budynek ZDK po remoncie już cieszy oko. Na jego efekt finalny jednak poczekamy…

Ostrowczanie, którzy bacznie śledzą prace budowlane przy obiekcie dawnego Zakładowego Domu Kultury przy alei 3 Maja, wskazują, że bryła na przestrzeni miesięcy zyskała całkiem nową jakość. Jak słyszymy, musimy się jeszcze trochę uzbroić w cierpliwość, bowiem na finalny efekt przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka tygodni.
– Za nami częściowa renowacja elewacji, która została odtworzona na podstawie tej istniejącej – mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Przez lata uległa ona niestety zabrudzeniu, stąd doszło do oczyszczenia za pomocą specjalnych gumek. Przeprowadzono też redukcję spękań. Całość zaimpregnowano. Więcej prac nie mogliśmy wykonać, bowiem obowiązywały nas wytyczne konserwatora zabytków. Przed nami jeszcze założenie oświetlenia elewacji.
O wiele okazalej niż od Alei 3 Maja, obiekt wygląda od parkingu, bowiem pojawiło się kilka nowych elementów m.in. zascenie, a nade wszystko oszklony szyb z windą.
– Musiała zostać rozebrana stara klatka schodowa, która nie spełniała przepisów przeciwpożarowych – przyznaje naczelnik Artur Majcher. W powstałej po niej wnęce i zabudowie udało się wygospodarować nową przestrzeń, w którą wkomponowano m.in. szyb windowy. Powstała winda to bardzo ważny element mający na celu dostosowanie obiektu dla osób niepełnosprawnych. Oprócz tego w tzw. dobudowanym zasceniu zainstalowana została druga winda, która ułatwi organizację wydarzeń na głównej scenie obiektu.
Z zewnątrz obiekt prezentuje się coraz okazalej, więc nie można się dziwić pytaniom ostrowczan, kiedy będziemy mogli zajrzeć do jego wnętrza. Musimy mieć na uwadze to, że nie mamy obecnie dobrego okresu w skali kraju do realizacji wszelakich inwestycji, chociażby na panująca drożyznę.

Artur Majcher, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim: -W budynku dawnego ZDK jedną z nowości będzie winda panoramiczna z pełnym przeszkleniem, całkowicie nowa, poszerzona scena, odmieniona sala kinowa i nowa, studyjna sala kinowa.

– Liczymy, że całe zadanie uda nam się dopiąć do końca września- mówi wiceprezydent Dominik Smoliński. Wówczas to dotrze do nas wystawa z Centrum Nauki Kopernik, która stanowić będzie Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA, ulokowaną na III piętrze. Niestety musimy się liczyć, że realizujemy inwestycję w trudnym czasie i dostawy związane z elementami elektronicznymi i multimedialnymi do Centrum Tradycji Hutnictwa się opóźniły. Cieszy jednak to, że front robót budowlanych został praktycznie zakończony i pozostają już tylko pojedyncze elementy, które główny wykonawca będzie musiał zrealizować do płowy września.
Jak mówi wiceprezydent Dominik Smoliński, jest szansa, że w pod koniec sierpnia zostaną zrealizowane pierwsze próby funkcjonowania wystawy Centrum Tradycji Hutnictwa, tak aby maksymalnie do końca września mieć możliwość oddania obiektu do użytku.
Przypomnijmy, że całe zadanie jest dofinansowane z trzech źródeł i projektów: ,,Rewitalizacji obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – modernizacja obiektów kultury – przebudowa budynku kina Etiuda, Centrum Tradycji Hutnictwa”, „Poprawy efektywności energetycznej budynku Kina Etiuda”, które są dofinansowane z budżetu państwa i środków unijnych oraz środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Głównym wykonawcą jest firma „ANNA-BUD” Sp. z o.o., zaś wykonawcą wystawy stałej jest firma – „Projekt Multimedia s.c.” z Lubina. Wartość brutto umowy to: 21.390.376,07 zł.

fot. Tomasz Barski

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.