Moc atrakcji z koncertem Lady Pank podczas „Dymarek Świętokrzyskich”. Spotkanie archeologii i lokalnej kultury u podnóża Łysej Góry

Od ponad pięćdziesięciu lat, a dokładnie od 1967 roku, odbywają się w Nowej Słupi pikniki historyczno-artystyczne, które są poświęcone dziedzictwu metalurgicznemu sprzed tysięcy lat. Dymarki Świętokrzyskie to nie tylko najstarsza, ale jedna z największych imprez plenerowych w naszym regionie przypominająca tradycję wytapiania żelaza u podnóża Łysej Góry. W tym roku, już po raz 54. odbędzie się trzydniowy festyn, podczas którego obejrzymy pokazy historyczne, wytop żelaza metodą sprzed kilku tysięcy lat, festiwal archeologiczny „Ludzie ognia i żelaza”, Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej oraz całe bogactwo spotkań kulturalnych i koncertów.

Musimy pamiętać o tym, że w starożytności, to właśnie tu, u podnóża puszczy jodłowej, funkcjonowało centrum metalurgii, a nasi przodkowie opanowali sztukę wytopu żelaza w dymarkach. Dr Andrzej Przychodni, który przyczynił się do rekonstrukcji procesu dymarskiego, uważa że badania starożytnego hutnictwa, które rozpoczął profesor Mieczysław Radwan jeszcze przed wojną, wciąż trwają. Kontynuacja jego prac dała efekt dobrego rozpoznania i określenia skali terytorialnej starożytnego hutnictwa, ale wciąż istnieje problem ze wskazaniem kiedy ta produkcja była najintensywniejsza. Starożytne hutnictwo, to jedna ze specyfik naszego regionu, akurat łącząca się z okresem rzymskim i występującym w trakcie jego trwania napływem importów.

Nowa Słupia od lat jest stolicą starożytnego hutnictwa, w której każdego roku odbywamy spotkanie archeologii i lokalnej kultury. Co cenne, nie zmienia się charakter imprezy, która z roku na rok jest jednak coraz bardziej atrakcyjna od strony historycznej i rozrywkowej. 54. Edycja „Dymarek” rozpocznie się 12 sierpnia na Rynku w Nowej Słupi. O godz. 20 odbędzie się wymarsz uczestników prezentacji archeologicznych z pochodniami z Rynku do Centrum Kulturowo-Archeologicznego. Tu nastąpi uroczyste otwarcie imprezy oraz rozpalenie pieca świętokrzyskiego kotlinkowego, które zwieńczone zostanie koncertem nomen omen grupy „Dym”.

W dniach od 13 do 14 sierpnia, a więc w sobotę i niedzielę, odbędzie się festiwal archeologiczny „Ludzie ognia i żelaza”. Od godz. 10 będzie już można oglądać musztrę legionu rzymskiego i trening Barbarzyńców oraz widowiskowy przemarsz na miejsce Piecowska. Na miejscu dowiemy się o starożytnym wytopie żelaza, obyczajach i strojach Rzymian i barbarzyńców. Dowiemy się, jak wyglądał „Targ Niewolników”, poznamy sekrety starożytnych łuczników, łykniemy dawkę historii o ludach, obyczajach, strojach i uzbrojeniu Międzymorza, by wreszcie o godz. 15.30 obejrzeć bitwę barbarzyńców z legionistami rzymskimi. Odbędzie się również rozbicie świętokrzyskiego pieca kotlinkowego „dymarki” oraz kompaktowanie łupki żelaznej. Przez cały czas będziemy mogli zwiedzać teren Centrum Kulturowo – Archeologicznego, odbyć spotkania z wykonawcami prezentacji na stanowiskach, wziąć udział w warsztatach organizowanych przez rzemieślników oraz prelekcjach i pokazach przy poszczególnych stanowiskach.

Tegoroczne „Dymarki Świętokrzyskie” zapraszają także na VII Świętokrzyski Festiwal Kultury Ludowej, który rozpocznie się 13 sierpnia o godz. 11 i potrwa do godz. 16. Scena usytuowana będzie pod lasem, na terenie działki Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Dojdzie na niej do występów zespołów ludowych, kapel ludowych. Koncert da Renata Drozd, odbędą się  pokazy Kół Gospodyń Wiejskich, konkursy: rzeźbiarski, malarski i ceramiczny. 54. edycja imprezy rozpocznie 13 i 14 sierpnia I Folk Festiwal, gdzie w sobotę i niedzielę w godz. 17 – 20.30 koncertować będą zespoły Czeremszyna, Drewutnia, Roksana Vikaluk i Tomasz Kordeusz, „Bum Bum ORKeSTAR”, formacja taneczna „Impuls” ze szkoły Kieleckiego Teatru Tańca, Krzysztof Jaros – zwycięzca programu „Mam Talent”, Anna Hameli, wspomniany „Dym” z pokazem multimedialnym Dariusza Makaruka. W niedzielę, 14 sierpnia, w godz. 17-21, zaplanowano koncert finałowy, w którym wystąpią zespoły Bracia Pajek, Noya, Mafia i wreszcie legendarny Lady Pank.

Rozpoczęła się już, na portalu imprezy dymarki.pl,  sprzedaż biletów na tegoroczne „Dymarki Świętokrzyskie”. I tak, bilet dzienny normalny kosztuje 25 zł, a ulgowy 20 zł. Na zniżki i bilety w kwocie 15 zł mogą liczyć tylko mieszkańcy gminy. Zapraszamy więc do Nowej Słupi!

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.