KSZO gotowy na Wieczystą. Wieczysta czeka na KSZO

Do trzecioligowego KSZO 1929 dołączyło trzech nowych zawodników. Klub tymi trzema transferami zamknął już kadrę i jest gotowy do sobotniej rywalizacji ligowej w Krakowie z Wieczystą.

Nowym piłkarzem KSZO został 20-letni Jakub Cukrowski. Trafił do naszego klubu na zasadzie wolnego transferu. To mierzący 185 cm wzrostu obrońca, będący wychowankiem Granatu Skarżysko –Kamienna. Kuba już w wieku juniora zasilił kielecką Koronę. Później grał w ekipie rywalizującej w Centralnej Lidze Juniorów, rezerwach, by zasilić w sezonie 2021/2022 Stal Stalową Wolę. Wiosnę minionego sezonu spędził na wypożyczeniu do ŁKS Łagów.  Kuba w KSZO będzie występował na pozycji lewego obrońcy.

Drugim, nowym piłkarzem naszego klubu został dobrze już znany z meczów sparingowych 23-letni, mierzący 190 cm wzrostu Illia Tymoshenko. Ukraiński piłkarz grał w takich pierwszoligowych klubach, jak RVUFK Kijów, FK Łuck, Wołyń Łuck, Olimpic Donieck, FK Polesie, Girnyk Sport i przed wyjazdem z kraju z powodu działań wojennych w Lubomir Stawyszcze. Wiosną tego roku trafił do II ligi czeskiej i grał w FK Usti nad Łabą. Illia potrafi zagrać zarówno na pozycji defensywnego pomocnika, jak i środkowego obrońcy.

Do KSZO trafił także inny Ukrainiec, 30-letni napastnik Kostiantyn Chernii. Kostiantyn w swojej karierze występował w I i II – ligowych klubach ukraińskich takich, jak FK Stakhanov, Illichivets, Stal Donieck, Nowa Kachovka, Kremin, Naftowyk, Girnyk Sport, MFK Metalurg, Krywbas, a ostatnio przed wojną w Obołoniu Kijów. Nowy napastnik KSZO występował także w łotewskiej ekstraklasie w klubie FC Valmiera. Wiosną tego roku zakotwiczył w Polonii Przemyśl.

Do szerokiej kadry także zostali włączeni wychowankowie naszego klubu, uzdolnieni juniorzy: Adam Dymanowski, Kacper Lenard, Kacper Żebrowski, Maciej Kosik, Paweł Zdyb, Patryk Potocki, Maciej Stachurski.

Wypożyczeni do innych klubów zostali: Kacper Dereń, Dawid Szymański, Kamil Grudziński (wszyscy trzej do Pogoni Staszów) i Dawid Zalewski (Alit Ożarów). Z piłkarzy, którzy definitywnie odeszli jak wiemy Karol Szymkowiak zakotwiczył w pierwszoligowej Skrze Częstochowa, Bartosz Żurek znalazł miejsce w Podhalu Nowy Targ, a Szymon Kuzior w Wiśle Sandomierz.

-Czekamy na ligę, nie wiem, czy konkretnie na inaugurujące sezon spotkanie w Krakowie z Wieczystą – mówi trener KSZO, Rafał Wójcik. -Nasz niezwykle rozpoznawalny rywal, z racji tego że ma znanych piłkarzy i byłego trenera reprezentacji,   jest na ustach wszystkich, ale stać nas na to, by zadziwić piłkarską Polskę. Każdy punkt będzie przyjęty przez nas z radością. Po meczu sparingopwym w Sandomierzu jestem przekonany o tym, że 13-14 piłkarzy prezentuje dość dobry poziom i na pewno nie przyniosą wstydu. Mamy w kadrze wielu młodych i uzdolnionych piłkarzy, ale jeszcze niedoświadczonych i tym samym nie mamy drugiej jedenastki, grającej na poziomie, który by się chciało, by grała. Świadczy o tym II połowa sparingu w Sandomierzu. Spodziewam się, że liga będzie mocniejsza, niż w ubiegłym sezonie, bo też wiele drużyn się wzmocniło. Duża zawodników, po wcześniejszym rozpoczęciu rozgrywek w I i II lidze dostępnych było jeszcze na transferowym rynku. Trzech pozyskanych przez nas Ukraińców potwierdziło w sparingach swoją jakość, dając nam spodziewany rytm gry w drugiej, środkowej linii.  

Wieczysta, to obecnie najbardziej medialny w całej Polsce klub z III ligi. Nic dziwnego, bo słynie z tego, że grają w jej barwach wyjątkowo znani piłkarze. Właśnie z piłkarzami z Krakowa zmierzymy się na początek sezonu w wyjazdowym, sobotnim meczu, który rozpocznie się o godz. 12.

Jak wiemy, w krakowskiej drużynie grają nasz wychowanek Adrian Frańczak (przedłużył kontrakt o kolejny rok) oraz były reprezentant Polski Sławomir Peszko, który występował m.in. w takich klubach jak Wisła Płock, Lech Poznań, FC Koeln, Wolverhampton FC, Lechia Gdańsk i Wisła Kraków. Łącznie rozegrał 268 meczów w Ekstraklasie, zdobywając 31 bramek. Występował też w reprezentacji Polski, w której w 44 meczach zdobył 2 gole. Przypomnijmy, że szkoleniowcem Wieczystej jest były trener reprezentacji Polski, Franciszek Smuda.

Wieczysta w grupie zachodniej IV ligi małopolskiej w 34 meczach (30 wygranych, 3 remisy, 1 porażka) zdobyła 93 punkty, strzelając aż 163 gole i tracąc zaledwie 19.W barażowych meczach o udział w III lidze Wieczysta dwukrotnie pokonała rezerwy Bruk Bet Termalica Nieciecza – 4:0 u siebie i 3:0 na wyjeździe. 

Po awansie Wieczysta wzmacnia się nowymi piłkarzami. Drużynę zasilili Jakub Kowalski z Sokoła Aleksandrów Łódzki, Piotr Bujak z Legionovii Legionowo, a Paweł Koncewicz został wypożyczony z Wisły Kraków. Prawdziwym hitem transferowym jest zasilenie Wieczystej przez 30-letniego Michała Maka. W zakończonym sezonie Mak wystąpił w 24 spotkaniach PKO Ekstraklasy w barwach Górnika Łęczna. Jest wychowankiem klubu Babia Góra Sucha Beskidzka, a w swojej karierze występował m.in. w Ruchu Radzionków, GKS Bełchatów, Lechii Gdańsk, Śląsku Wrocław czy Wiśle Kraków.

Nowym zawodnikiem Wieczystej został także 31-letni Denys Favorov. Ukraiński prawy obrońca związał się z „żółto-czarnymi” kontraktem na 2 lata z opcją przedłużenia o rok. Urodzony 1 kwietnia 1991 roku zawodnik do tej pory występował w lidze ukraińskiej. W najwyższej klasie rozgrywkowej rozegrał 80 meczów, zdobywając 8 goli. Ostatnio był zawodnikiem Zorii Ługańsk.

Wieczysta przebywała na zgrupowaniu w Austrii, gdzie rozegrała sparingi m.in. z RCD Mallorca (0:3), Dynamo Czeskie Budziejowice (1:2), Salernitaną w składzie ze słynnym Frankiem Ribery (0:2) i Al-Wahda Abu Zabi (2:3). W minioną sobotę podopieczni Franciszka Smudy pokonali w Zabierzowie rezerwy Podbeskidzia Bielsko-Biała aż 8:1.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.