Uniwersytet Ludowy w Chocimowie (zdjęcia)

Na tę chwilę wszyscy czekali z niecierpliwością. W starym, chocimowskim dworku, uroczyście otworzono Uniwersytet Ludowy, który będzie integrował nie tylko mieszkańców gminy Kunów.

Jego utworzenie to efekt wielu starań Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów, ale to też  powrót do dawnej tradycji, bowiem w 1946 roku w dworku funkcjonował już Uniwersytet Ludowy.

Przed wielu laty majątek należał do znanej i cenionej rodziny Ośniałowskich. Po II wojnie światowej dobra należące do dziedzica Ośniałowskiego zostały podzielone pomiędzy mieszkańców pobliskich wsi. XIX -wieczny  dworek przejęły ówczesne władze samorządowe z przeznaczeniem na działalność oświatową. Funkcjonowała tu szkoła podstawowa oraz równolegle Uniwersytet Ludowy. W 2008 roku, w wyniku reformy oświatowej szkoła została zamknięta. Dworek niszczał i nie było pomysłu, ani pieniędzy na jego zagospodarowanie. Jednak dzięki inicjatywom podejmowanym przez Barbarę Domagałę, radną Rady Miejskiej w Kunowie i prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów, miejsce to zawsze integrowało mieszkańców, stając się kulturalnym centrum. Jednocześnie Stowarzyszenie nie ustawało w szukaniu sposobu ocalenia  zabytkowego obiektu wraz z  przyległym, dworskim parkiem. Na ten cel udało się pozyskać ponad 900 tysięcy złotych z Narodowego Instytutu Wolności, dzięki czemu Stowarzyszenie wyremontowało i wyposażyło część pomieszczeń., które już służą mieszkańcom.

Uroczystość otwarcia Uniwersytetu Ludowego, którą rozpoczęła Msza św., zgromadziła wielu zacnych gości. Wśród nich byli świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, stowarzyszeń z terenu gminy Kunów oraz sąsiednich gmin m.in. przedstawiciele ostrowieckiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno –Kulturalnych „PISK”.

Radości z utworzenia Uniwersytetu Ludowego nie krył burmistrz Kunowa Lech Łodej, który wspiera inicjatywy wsi Chocimów. W ostatnim czasie wykonano tu zadania związane z infrastrukturą drogową i oświetleniem, a dzięki wsparciu posła Andrzeja Kryja w parku podworskim zamontowano urządzenia zabawowe dla dzieci oraz urządzenia siłowni zewnętrznej dla dorosłych. Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, gratulowała inicjatywy, a także wyraziła uznanie dla działalności Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów. Jak mówiła Barbara Domagała, prezes Stowarzyszenia – Uniwersytet Ludowy to spełnienie marzeń, które nie byłoby możliwe bez wsparcia i dobrej energii wielu ludzi, a przede wszystkim dzięki Narodowemu Instytutowi Wolności, który pomaga małym, lokalnym społecznościom, które mogą robić tak wielkie rzeczy.

Podczas uroczystości nie zabrakło prezentacji artystycznych. Z programem „Słowem, nutą i tradycją” wystąpił zespół ludowy „Chocimowianie”. Lokalni aktorzy – amatorzy prezentowali scenki dworskie, nawiązujące do tego wyjątkowego miejsca. W sali kominkowej odbył się także koncert fortepianowy, a lokalni artyści prezentowali swoje wytwory. Był czas także na zabawę integracyjną i degustację smakołyków przygotowanych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich, w tym słynnych pierogów chocimowskich i kaszy po chocimowsku, przygotowanych  według tajemniczych i  starych receptur.

Uniwersytet Ludowy  już tętni życiem. Zgodnie z założeniem ma to być centrum kultury i integracji mieszkańców. Jak mówi Barbara Domagała, spektrum zajęć jest rozległe. Prowadzone są już zajęcia jogi, warsztaty kulinarne i florystyczne, szkolenia z cyklu „Twórz i zarabiaj” dla miłośników rękodzieła, a także szkolenia dla liderów, organizatorów społeczności lokalnej. W szkoleniach i warsztatach może brać udział każdy, kto ma skończone 18 lat. Uniwersytet Ludowy w dawnym dworku Ośniałowskich będzie gromadził mieszkańców także podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych. To wyjątkowe miejsce zapisuje nowe karty w swojej historii, tworzonej przez wyjątkowych ludzi, z ogromną pasją, posiadających mnóstwo pomysłów i zapału do ich realizacji.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.