XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Miniony weekend zgromadził w Bałtowie pszczelarzy i miłośników bartnictwa z całej Polski i nie tylko. Jubileuszowe Świętokrzyskie Święto Pszczoły przyciągnęło tysiące gości, w tym mieszkańców i turystów.

Wszystkich witali organizatorzy: Jarosław Kuba prezes LGD „Krzemienny Krąg”, Józef Misiura prezes Stowarzyszenia Ziemi Ostrowieckiej oraz Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów. Wśród gości byli m .in. minister Anna Krupka, posłowie – Andrzej Kryj i Agata Wojtyszek, marszałek województwa Andrzej Bętkowski, członek zarządu Marek Jońca, w imieniu zarządu powiatu radny Piotr Maj, prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński, przedstawiciele samorządów Pszczelarskich, Związków Zawodowych, organizacji i stowarzyszeń pszczelarskich, w tym także z Ukrainy i Węgier oraz sympatycy bartnictwa.

Przez trzy weekendowe dni podczas Pszczelarskich Targów można było na Bałtowskiej Okręglicy degustować różne rodzaje miodów, kupować kosmetyki na bazie propolisu, nalewki oraz inne wyroby i produkty pszczele. Nowością w tym roku były miody fasolowe, czy słonecznikowe, a także miody z dodatkiem pokrzywy, lawendy, imbiru, maliny, cytryny, czy czarnej porzeczki lub czarnego bzu. Nieustającą popularnością cieszyły się zapachowe mydełka z propolisem i oczywiście miody pitne. Pszczelarze najczęściej odwiedzali stoiska ze sprzętem pszczelarskim, roślinami miododajnymi, ulami i pszczelimi matkami. W sumie na placu było 70 stoisk związanych z pszczelarstwem. Były też stoiska towarzyszące, w tym z warsztatami artystycznymi, rękodzielniczymi, malarskimi, czy manualnymi z wypiekaniem ciasteczek „miodowych całusków”, które najbardziej cieszyły najmłodszych.

Tradycyjnie imprezie towarzyszyła sfera naukowa, która skupiła ponad 200 osób, a prelegentami byli naukowcy światowej sławy: prof. dr hab. Jerzy Demetraki – Paleolog, dr hab. Aneta Strachecka, dr Ewa Waś, dr Dariusz Teper, dr hab. Małgorzata Wrzesień oraz Irina Maslij z Instytutu Zootechniki w Charkowie.

Jak przystało na jubileusz nie zbrakło wspomnień, o które pytałam inicjatorów i organizatorów I Święta Pszczoły – radnego powiatowego i pszczelarza Piotra Maja oraz Jarosława Kubę, prezesa LGD Krzemienny Krąg.

-15 lat temu byłem na świetnie zorganizowanej imprezie święta miodu i lasu w Przemkowie koło Legnicy. Byłem pod wielkim wrażeniem, a wtedy ówczesny prezes Rejonowego Koła Pszczelarskiego Piotr Maj szukał możliwości i pomysłów, gdyż chciał zorganizować jubileusz 70-lecia Koła, taki który jednoczyłby wszystkich pszczelarzy ziemi świętokrzyskiej. Piotr zajął się organizacją tej imprezy, występował do samorządowców o środki i tak zrodziło się Świętokrzyskie Święto Pszczoły – wspomina Jarosław Kuba.

-Chciałem, aby było to święto jednoczące wszystkich zajmujących się pszczelarstwem, ale też miłośników lasu i innych pokrewnych dziedzin, wszystko to w sobie łączy pszczoła i tak powstało Świętokrzyskie Święto Pszczoły – wspomina radny Piotr Maj.

Każdego roku obchodom towarzyszy także niezwykła oprawa. W miejscowym kościele pw. Matki Bożej Bolesnej odbyła się uroczysta Msza św. w intencji pszczelarzy i ich rodzin, po której barwny korowód ze sztandarami przeszedł ulicami Bałtowa przy akompaniamencie orkiestry dętej. Święto jest także okazją do odznaczeń. Medale Zasłużonych dla Rolnictwa odebrali: Bronisław Kuczer, Sylwester Kusiak, Marek Sudy, Krzysztof Ronduda, Janusz Stefański, Piotr Frańczak, Henryk Góra i Józef Nowak. Dyplomy otrzymali: Kazimierz Rej, Wiesław Socha, Marian Kuzka, Józef Misiura, Agnieszka Pawlikowska i Piotr Maj.

Przez cały czas trwania obchodów na scenie odbywały się występy artystyczne z ludowym i biesiadnym klimatem. Swoje zdolności wokalne prezentowało ostrowieckie Studio Piosenki Metro, zespół „No To Gramy”, a także zespół „Wianki znad Krępianki” oraz Polowa Orkiestra Dęta Polskich Drużyn Strzeleckich z Kunowa. Wiele emocji towarzyszyło także powiatowemu etapowi Konkursu Kół Gospodyń Wiejskich „Bitwa Regionów”.

Pszczelarska biesiada trwała do późnego, niedzielnego wieczora, a jej uczestników bawił muzycznie DJ Mateusz.

A. Mroczek

Jarosław Kuba, prezes LGD Krzemienny Krąg

Najważniejsze dla mnie jest, aby to święto jednoczyło wszystkich pszczelarzy, niezależnie od kół, czy stowarzyszeń w jakich działają. I to podczas XV Święta Pszczoły się dzieje. Są tu przedstawiciele kół rejonowych, regionalnych, Polskiego Związku Pszczelarskiego, Pszczelarskich Związków Zawodowych, ect. Tu jest miejsce dla wszystkich.

Piotr Maj, radny powiatowy, pszczelarz

Cieszę się, że to święto, które zainicjowałem 15 lat temu, wpisało się w życie naszego regionu, a świętokrzyska pszczoła nadal łączy pszczelarzy oraz sympatyków bartnictwa w idei wartości dla ochrony środowiska.

Print Friendly, PDF & Email