„Wszystkie Dzieci Świata” znów w Galerii Fotografii MCK

Od piątku w Galerii Fotografii MCK mieszczącej się w Ostrowieckim Browarze Kultury będziemy mogli obejrzeć plon 15. Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Wszystkie Dzieci Świata”, Pacanów 2021. Poprzednia edycja również prezentowana w Ostrowcu Świętokrzyskim spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem. Wernisaż rozpocznie się o godz.17.30. Wstęp wolny.

15.Międzynarodowy Konkurs Fotograficzny „Wszystkie Dzieci Świata” Pacanów 2021 był adresowany do wszystkich amatorów i profesjonalistów zafascynowanych sztuką fotografii, gotowych pokazać w swych pracach życie dziecka we współczesnym świecie. Jury w składzie: Tomasz Sobczak EFIAP, AFRP, TTF, AIPS, KDS ; Adam Ksieniewicz EFIAP, AFRP, TTF i Sebastian Kuczyński – zwycięzca 14. edycji, zakwalifikowano do wystawy 86 prac 51 autorów spośród nadesłanych 335 prac 89 autorów.

Jury przyznało następujące nagrody: I miejsce, statuetkę, 1500 zł, złoty medal FIAP otrzymała Anna Mucha, Polska,  za fotografię „Niewinna piękność”, II miejsce 1000 zł, srebrny medal FIAP otrzymała Ewa Jeżowska-Charchut, Polska, za fotografię „Chochlik” zaś III miejsce 500 zł, brązowy medal FIAP otrzymała Agnieszka Pazdykiewicz, Polska.

– Fotografia dzieci jest czymś wyjątkowym, jednocześnie niemal każdy we współczesnym świecie próbuje utrwalić szybko przemijające chwile swoich najważniejszych w życiu istot – dzieci, wnuków, i to bez względu na ich wiek, umiejętności fotograficzne, za pomocą profesjonalnych aparatów czy wszechobecnych smartfonów, aby w przyszłości mieć możliwość powrotu do tak szybko przemijających ulotnych momentów życia, zarówno tych szczęśliwych jaki smutnych, by sprawić aby choć na chwilę wróciły chwile sprzed kilku dni, miesięcy czy lat- uważa członek jury, Sebastian Kuczyński. Ocena fotografii dzieci jest niezwykle subiektywna. Dużo łatwiej jest dostrzec w fotografii jej artystyczną stronę niż tę związaną z ukrytymi emocjami, kontekstem. Jej wykonanie jest tak ważne dla każdego z autorów, dla których dziecko na fotografii nie jest tylko przedmiotem uchwyconym gdzieś w świecie, ale kimś najważniejszym na świecie. I to właśnie staraliśmy się dostrzec w fotografiach nadesłanych na konkurs, ale czy nam się udało?

– Każdy autor związany jest emocjonalnie ze swoim zdjęciem, jeśli do tego fotografuje osobę bliską to bywa tak, że emocje wykraczają poza sferę wizualną- dodaje Tomasz Sobczak, przewodniczący jury. Są znane tylko autorowi, choć czasem również „modelowi”. Konsekwencją powyższego jest fakt, że juror czy widz nie zobaczy tego samego co autor. Poprzez ten krótki wykład staram się Państwu wytłumaczyć z wyborów, do których zostaliśmy zobowiązani. Wystawa i konkurs posiadają swoje ograniczenia, i tak z nadesłanych zdjęć do wystawy zakwalifikowane zostało około 25% fotografii, czyli w przybliżeniu co czwarte zdjęcie. Jestem jednak przekonany że każdy uczestnik posiada w sobie potencjał, który wcześniej czy później może zostać obudzony. Trzeba jednak dawać sobie szanse i wykazać się cierpliwością (…)

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.