Nowa koncepcja zagospodarowania Rynku zaprezentowana! (zdjęcia, wizualizacje). Czas wyrazić swoją opinię!

Przez najbliższe tygodnie ostrowczanie, ale nie tylko, mogą pod adresem https://um.ostrowiec.pl zapoznać się z koncepcją przebudowy i zagospodarowania Rynku w Ostrowcu Świętokrzyskim i wyrazić swą opinię co do zaproponowanego rozwiązania.

– Miasto zainwestowało w okalające Rynek ulice, a teraz czas zająć się jego główną częścią- mówi prezydent Jarosław Górczyński. Chcemy zaproponować koncepcję, na temat której teraz wypowiedzą się mieszkańcy. W miejsce obecnej fontanny chcemy usytuować budynek, w którym mogłaby znaleźć się   kawiarnia lub sokbar wraz z niezbędnym zapleczem sanitarnym, gospodarczym, kuchennym. O potrzebie takiego miejsca mówiła wielokrotnie młodzież, aby móc się spotkać i miło spędzić czas. Chcemy zachować główną część płyty Rynku na miejsce organizacji obchodów uroczystości państwowych, zaś pozostałą będziemy się starali zazielenić. W centralnej części nowego Rynku ma stanąć nowa fontanna interaktywna składająca się z 85 dysz z tryskającą wodą w formie różnorodnych gejzerów i mgły. Wodnym widowiskom ma towarzyszyć muzyka i zmienne, kolorowe oświetlenie. Jako, że będzie pozbawiona wystających elementów, w czasie gdy nie będzie funkcjonowała będzie służyć jako plac podczas uroczystości.   

– Kolejną nowością są ogrody deszczowe, gdzie będziemy chcieli skumulować wody opadowe- wymienia prezydent. Nie zmieni się cześć, w której zlokalizowany jest pomnik, ale uzupełnimy go o zlokalizowane w sąsiedztwie multimedialne nośniki informacji, gdzie każdy z odwiedzających pozna historie miasta i tego miejsca. Propozycji jest więcej, ale chcemy, aby to mieszkańcy się na ich temat wypowiedzieli.

Zdaniem prezydenta Jarosława Górczyńskiego taka formuła dotycząca Rawki od Nowa się sprawdziła, więc i teraz warto z niej skorzystać. Pod adresem https://um.ostrowiec.pl można zapoznać się z koncepcją Rynku i odpowiedzieć na pytania: Czy uważacie Państwo, że powinna zostać zrealizowana inwestycja odnawiająca, zazieleniająca i nadająca temu miejscu prawdziwie społeczne i integracyjne funkcje? Co szczególnie na zaprezentowanej wizualizacji przypadło Państwu do gustu? Czy uważają Państwo, że czegoś jednak brakuje? Czy macie Państwo pomysł jak rozwinąć i uzupełnić zaproponowane pomysły?

– Liczę, że uda nam się stworzyć miejsce , które chętnie odwiedzać będą mieszkańcy, przychodzić tu na spacery i szukać relaksu i odpoczynku w upalne dni. Będą mogli przyjść z dziećmi, ale spotkać się też ze znajomymi. Będzie miejscem atrakcyjnym dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami- mówi prezydent Jarosław Górczyński.

Po przeprowadzeniu konsultacji, mając ostateczną wersję miasto chce aplikować o środki zewnętrzne m.in. z programu Zielona Transformacja Miast (środki UE) gdzie można uzyskać nawet do 85% dofinansowania.

Jarosław Górczyński, prezydent miasta: -Ostrowiecki Rynek to serce naszego miasta. Niebawem przystąpimy do jego rewitalizacji, tak aby stał się on miejscem spotkań i integracji mieszkańców naszego miasta. Dzięki zagospodarowaniu zieleni w formie rabat, multimedialnej, podświetlanej fontannie, placowi zabaw, jak również pawilonowi w zabudowie modułowej rynek stanie się prawdziwą wizytówką naszego miasta, która mam nadzieję przypadnie Państwu do gustu. Ciekawy jestem Państwa opinii co do tak ważnego przedsięwzięcia, dlatego zachęcam do wyrażania swojego zdania. 

Jakie ciekawe rozwiązania można zrealizować na Rynku?

W piątek odbyła się oficjalna prezentacja koncepcji przebudowy i zagospodarowania Rynku, oto co może się tam znaleźć:

 • Nawierzchnia z kostki antysmogowej. Kostki i płyty antysmogowe są wykonane z mieszanki betonowej wzbogaconej o dodatek dwutlenku tytanu wykazującego właściwości fotokatalityczne i który nie ulega zużyciu w mieszance betonowej. Dwutlenek tytanu wykazuje działanie redukujące w przypadku szkodliwych tlenków azotu NOx obecnych w spalinach silników pojazdów. Dodatkowo kostki i płyty antysmogowe wykazują właściwości hamujące rozwój grzybów, porostów i glonów oraz właściwości samoczyszczące.
 • Street Art. – czyli kompozycja 3d namalowana na powierzchni utwardzonej. Tu też jesteśmy ciekawi opinii mieszkańców, bo tu można puścić wodze fantazji, w jakim klimacie miałby być ten street art. utrzymany.
 • Ogrody deszczowe: Ogród deszczowy to obniżenie (naturalne lub w wyniku działania człowieka) terenu z gruntem o zwiększonej przepuszczalności, obsadzone roślinami pomagającymi zbierać i wchłaniać, a także filtrować wodę deszczową spływającą powierzchniowo po nawierzchniach utwardzonych lub z dachów.
 • Podziemne kontenery na odpady
 • Zadaszenia przeciwsłoneczne: W obrębie ścieżek w zachodniej części Rynku projektowane są zadaszenia przeciwsłoneczne wykonane z dedykowanej tkaniny rozpiętej między metalowymi słupami. Zadaszenia będą demontowane na czas zimy.
 • Budki dla owadów: Profesjonalne, oryginalne i bezpieczne budki dla owadów typu hotel mieszany, przeznaczone dla trzmiela, motyla, pszczoły murarki, złotooka, skorka, biedronki i innych owadów błonkoskrzydłych gniazdujących w szczelinach murów.
Print Friendly, PDF & Email

One thought on “Nowa koncepcja zagospodarowania Rynku zaprezentowana! (zdjęcia, wizualizacje). Czas wyrazić swoją opinię!

 • 4 września 2022 at 12:16
  Permalink

  Z pewnością ostrowiecki Rynek powinien zmienić swój charakter i wygląd na przyjazny człowiekowi z zachowaniem funkcji placu zebrań społeczności miasta.Pomysłów z tej okazji będzie tyle ilu zainteresowanych osób ale koniecznie trzeba wyciągać wnioski z poprzednich rewitalizacji tego miejsca a były one niezbyt udane jak uważa duża część Ostrowczan. Sama płyta główna,technicznie, jest w stanie bardzo dobrym więc może trzeba najpierw zająć się elewacjami budynków ,które to najbardziej stanowią o wyglądzie i charakterze Rynku miasta – nie do pomyślenia jest że wokół świeżo odnowionego ładnego placu stoją zaniedbane domy,najczęściej pustostany straszące swym wyglądem.Sam plac nie będzie tu przyciągać mieszkańców bo posiedzieć na ławce można i w innych miejscach miasta choćby w parku czy na skwerkach osiedlowych.
  Koniecznie trzeba rozważyć czy to jest najlepszy czas na takie inwestycje w tych coraz trudniejszych czasach bacząc że mogą nadejść jeszcze gorsze lata gdy może zabraknąć funduszy na uzupełniające remonty ulic czy nawet na utrzymanie na nich porządku. Już dziś wszystko drożeje a nie ma przesłanek że do kasy miasta będą wpływać większe pieniądze z podatków mieszkańców czy firm.
  Moim zdaniem to nie jest najpilniejsza potrzeba Ostrowca bo już dziś musimy każdą złotówkę dobrze oglądać zanim ją wydamy.
  Wstępnie to mój głos z którym nie wszyscy muszą się zgadzać.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.