„Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika”. Pierwsza wystawa w wyremontowanym Pałacu Wielopolskich

Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza na wystawę „Leon Wyczółkowski – malarstwo, rysunek, grafika”, która rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 11 września o godz. 16, w Pałacu Wielopolskich w Częstocicach, Oddziale Muzeum Historyczno-Archeologicznego. Dzieła eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Będzie to pierwsza wystawa po remoncie budynku muzealnego w Częstocicach. Bryła wyremontowanego pałacu prezentuje się niezwykle okazale. W Pałacu Wielopolskich remontem objęto dach, instalacje wodno-kanalizacyjną, centralnego ogrzewania oraz renowację ścian zewnętrznych. Nową jakość odzyskały również schody prowadzące do wejścia do budynku, renowacji poddano podłogi, wymieniono stolarkę drzwiową i okienną. Przebudowano niektóre ściany. Obiekt doczekał się nowej instalacji elektrycznej i alarmowej oraz wentylacji mechanicznej. Prace porządkowe objęły również pałacowy park oraz jego małą architekturę. Dużą ciekawostką dla odwiedzających będzie stworzona zewnętrzna ekspozycja dymarek. Przypomnijmy, że prace trwały od 2019 roku. Co ciekawe, udało się przywrócić niektóre elementy, które funkcjonowały w pałacu tuż po jego wybudowaniu. Mamy tu na myśli hol wejściowy i kolorystykę wnętrz. W trakcie remontu odtworzono także parkiet taflowy oraz północny i południowy taras.  

Wystawa stanowi przekrój dorobku artystycznego mistrza Wyczółkowskiego i to zarówno jeśli chodzi o techniki, wśród których prezentowane będą malarstwo olejne i akwarele, jak i pastele oraz różnorodne odsłony grafiki. Mamy także pełen wachlarz tematów – portrety, pejzaże, architektura, martwe natury – przedstawienia drzew oraz kwiatów. Szczególny element ekspozycji stanowią dzieła łączące Wyczółkowskiego z regionem świętokrzyskim. Są to lokalne widoki, pejzaże oraz portrety wybitnych ludzi z tych okolic.

Z myślą o podkreśleniu m.in. takich związków ekspozycję dzieł artysty w Muzeum Historyczno-Archeologicznym w Ostrowcu Świętokrzyskim przygotowały: Monika Kosteczko-Grajek – kustosz, kierownik Działu Sztuki oraz Kornelia Pawlak – kierownik Galerii Leona Wyczółkowskiego z Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w kooperacji z Barbarą Dziobą – kustoszem Działu Sztuki i Rzemiosła Artystycznego.  Sponsorem wystawy jest Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.


Leon Wyczółkowski urodził się 24 kwietnia 1852 roku w Hucie Miastkowskiej w powiecie garwolińskim. Edukację artystyczną rozpoczął w 1869 roku w Szkole Rysunku i Malarstwa w Warszawie. Artysta, który miał szczególny wpływ na jego twórczość był Wojciech Gerson, u którego nauki pobierał od 1872 roku, malując sceny historyczne i religijne, zachowane w konwencji akademickiej. Od października 1875 roku do końca kolejnego roku młody Wyczółkowski szkolił się w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium pod okiem Aleksandra Wagnera, tworząc sceny salonowe i portrety. Następnym przełomowym dla artysty rokiem był 1877, kiedy wrócił do Krakowa i doskonalił warsztat pod kierunkiem Jana Matejki, w Szkole Sztuk Pięknych. W 1879 roku opuścił szkołę krakowską, kończąc tym samym edukację artystyczną. W kolejnych latach przebywał we Lwowie, wykonując liczne portrety na zamówienie.

Od 1883 roku, przez dekadę, regularnie przebywał w Ukrainie. Malował tam portrety, sceny rodzajowe z życia ziemiaństwa oraz kontrastujące z nimi, przesycone słońcem i kolorem obrazy życia tamtejszych chłopów. Zainspirowany dziełami impresjonistów, Wyczółkowski wielokrotnie interpretował te same motywy: pejzaże ukraińskich wsi i codzienną pracę na roli.

W roku 1895, po namowach Juliana Fałata, wrócił do Krakowa, obejmując stanowisko profesora malarstwa tamtejszej ASP, by w latach 1909-1910 pełnić funkcję rektora uczelni. Tworzył wówczas dzieła inspirowane historią ojczyzny, widokami Krakowa wraz z jego architekturą, aż po przedstawienia Tatr, szczególnie korzystając z techniki pastelu. Znakomicie operował kolorami poprzez liczne przedstawienia kwiatów, zarówno w martwej naturze, jak i bukietach czy motywach pejzażowych. Jego mistrzowski warsztat podziwiać możemy także w licznych portretach, oddających studium emocji modela. W roku 1900, Wyczółkowski zainteresował się tworzeniem grafiki, która dzięki malarskiemu doświadczeniu, wyróżniała się płynnością i barwnością.

W 1921 roku, dzięki przekazaniu do Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu części swoich prac oraz kolekcjonowanej przez niego sztuki orientalnej, otrzymał gratyfikację finansową, która pozwoliła mu kupić wymarzony dworek w Gościeradzu. Od tego czasu życie Wyczółkowskiego związane było z okolicznymi terenami, a zwłaszcza położoną niedaleko Bydgoszczą. Pod koniec życia rozwinął fascynację naturą i przyrodą tworząc liczne, delikatne pejzaże, a także wspaniałe widoki drzew. Artysta zmarł 27 grudnia 1936 roku w Warszawie. Zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu parafialnym we Wtelnie, a jego prace przekazane zostały bydgoskiemu Muzeum Miejskiemu. Obecnie dzieła mistrza można podziwiać w poświęconej mu Galerii, stanowiącej część Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.


Jesienią odbędzie się także wystawa ukazująca „Ukrainę przed wiekami”. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *