Wakacje 2022 na wodzie

W okresie wakacji 2022 r. na terenie kraju odnotowano 168 utonięć osób,  tj. o 1 osobę więcej niż w sezonie wakacyjnym 2021 roku i o 42 mniej niż w roku 2020.

-Najczęściej do wypadków utonięć dochodziło w: jeziorach (57), rzekach (35) stawach (22) –poinformowało Biuro Prasowe Komendy Głównej Policji w Warszawie. W morzu odnotowano 7 utonięć osób. Do powyższych zdarzeń doszło pomimo dużej aktywności podmiotów uprawnionych do ratownictwa wodnego oraz innych służb, które reagując na zdarzenia zagrażające życiu wielokrotnie podejmowały akcje ratownicze. Przyczyn powyższych utonięć należy upatrywać w przecenianiu umiejętności, czy też braku ostrożności, braku respektu do ostrzeżeń sygnalizowanych przez służby ratownicze o niekorzystnych warunkach panujących nad morzem.

Najczęściej do wypadków utonięć osób dochodziło w weekendy (72 osoby), a jeśli brać pod uwagę pory dnia to były to popołudnia i wieczory (87 osób). Na podstawie czynności wykonanych przez Policję na miejscu zdarzenia stwierdzono, iż alkohol jako przyczyna utonięcia osób występował w 24 przypadkach. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć stanowili mężczyźni (145). Pozostałe przypadki utonięć to kobiety – 13 oraz dziesięcioro dzieci.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.