II Ostrowieckie Dożynki Pszczelarskie

W minioną niedzielę mszą św. w kolegiacie pw. św. Michała Archanioła, w intencji pszczelarzy i ich rodzin rozpoczęły się obchody II Ostrowieckich Dożynek Pszczelarskich. Organizatorem wydarzenia było Rejonowe Koło Pszczelarzy w Ostrowcu Świętokrzyskim we współpracy z Miejskim Centrum Kultury.

Po nabożeństwie uczestnicy przeszli korowodem ze sztandarami do Parku Miejskiego. Tam też zaproszonych gości, wśród których byli: wicestarosta Andrzej Jabłoński, członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska, prezydent miasta Jarosław Górczyński, powitał prezes ostrowieckiego Koła Pszczelarzy, Mirosław Gemzała.

-Cieszy mnie, że pomimo kapryśnej aury wiele osób odpowiedziało na nasze zaproszenie i możemy razem, w rodzinnej atmosferze obchodzić nasze pszczelarskie święto – mówił Mirosław Gemzała, prezes Koła.

Obchody zgromadziły dwudziestu wystawców z terenu miasta i powiatu ostrowieckiego. Wśród nich był nestor ostrowieckiego pszczelarstwa 92 -letni Gustaw Leszczyński, który bartnictwem zajmuje się 53 lata i nadal jest aktywnym pszczelarzem, choć dziś tradycje rodzinne, zarówno bartnicze, jak i łowieckie, kontynuuje jego wnuk Łukasz Białowąs, którego wspierają – żona Justyna oraz dwóch synów – Jakub i Filip. Stąd też stoisku Pana Gustawa można było nie tylko degustować rozmaite miody, ale też spróbować przepysznego bigosu oraz obejrzeć myśliwskie trofea, bowiem Łukasz jest myśliwym Koła Łowieckiego „Jarząbek”.

Na rodzinnym stoisku Jana Bidzińskiego z Szewny także można było degustować słodkie nektary pszczele. Tam też można było podpatrzeć jak wygląda produkcja miodu. Na każdym stoisku można było skosztować oraz zakupić miody, a także inne produkty pszczele. Każde stoisko było pięknie ozdobione i zachwycało nie tylko podniebienia, ale też wzrok. Swoje wyroby prezentowali: pszczelarze z Gromadzic, Szewny, Dołów Biskupich, Nowej Dębowej Woli, Opatowa, Barć Ćmielów oraz pszczelarze z Ostrowca Świętokrzyskiego.

Podczas obchodów odbywały się pokazy pszczelarskie, prelekcje oraz tematyczne konkursy. Chętnych nie brakowało do degustacji, a także nabycia miodów z rodzimych pasiek. Dożynki Pszczelarskie wpisały się w Festiwal Kół Gospodyń Wiejskich, który także odbywał się w parku Miejskim.

Ostrowieckie Koło Pszczelarzy kontynuuje rodzime tradycje bartnictwa od 1938 roku. Dożynki Pszczelarskie w Ostrowcu Świętokrzyskim odbywają się po raz drugi, po długiej przerwie. Obchody zakończyła zabawa integracyjna przy miodzie i przysmakach tradycyjnej kuchni gospodyń z KGW. Patronat nad wydarzeniem objęli: starosta ostrowiecki Marzena Dębniak oraz prezydent miasta Jarosław Górczyński.

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.