Piknik Zdrowotny dla mieszkańców

Mnóstwo atrakcji czekało na mieszkańców, chcących sobotnie popołudnie spędzić na Pikniku Zdrowotnym, który odbył się na boisku Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego. Choć  chmury straszyły deszczem, wokalistki Studia Pandora MCK swoim śpiewem zaczarowały ciemne smugi obłoków, które ustąpiły promieniom słońca.

Piknik wpisał się w realizowany dla mieszkańców przez Powiat Ostrowiecki Program Profilaktyczny „Akademia Pełna Zdrowia”, a jego ideą było zachęcenie uczestników do udziału w bezpłatnych badaniach, aktywności i zdrowego stylu życia. Na placu znajdowało się ponad 20 barwnych stoisk, na których każdy – i ten mały i ten duży – mógł znaleźć coś dla siebie.

Imprezę otworzyła starosta ostrowiecki Marzena Dębniak, która serdecznie powitała wszystkich uczestników, zapraszając do udziału w proponowanych atrakcjach. A było z czego wybierać. Chętni mogli spędzić radośnie czas w strefie zabaw, degustować rozmaitości w strefie gastronomicznej,  odwiedzić  „białe miasteczko”, gdzie prowadzono bezpłatne badania i konsultacje lekarskie, albo przed sceną na leżaku wysłuchać koncertu. Był też czas na naukę tańców – Belgijka i Makarena oraz „Tańca Kowboja”,  dla aktywnych uczestników.

-Profilaktyka, zdrowy styl życia,  a także integracja są bardzo ważne, dlatego jesteśmy tu razem z mieszkańcami i zachęcamy wszystkich do korzystania z różnych form aktywności, a także z propozycji oferowanych w ramach realizowanego przez powiat Programu Akademia Pełna Zdrowia – mówiła starosta Marzena Dębniak.

W „białym miasteczku” przez cały czas odbywały się badania w Mobilnym Centrum Diagnostyki Osteoporozy, które wykonywał Marcin Murawski. Panie, w tym kobiety  wykluczone z badań refundowanych przez NFZ z uwagi na wiek mogły zgłosić się na  bezpłatną cytologię, którą wykonywała położna ŚCO w Kielcach, Katarzyna Majka. Chętni mogli także przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19 w mobilnym punkcie szczepień z koordynatorem Teresą Kutwin.  Stowarzyszenie „Amazonki” z prezes Danutą Ogórek i „Gladiator” z Tomaszem Perczakiem,  służyli poradami w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów i walki z nimi. Bezpłatnych porad i konsultacji lekarskich udzielały: lek. Danuta Barańska, lek. Małgorzata Bień, lek. Małgorzata Krysa -Kowal, lek. Irena Kowalczyk – Kwiecień oraz lek. Bożenna Morycińska, a także dietetyk Emilia Żelazowska. Nad całością czuwały dr Katarzyna Kowalska i Edyta Góra z Referatu Zdrowia Starostwa Powiatowego.

Na bigos, kiełbaski z grilla, wyśmienitą pomidorówkę i „zakręcone „ziemniaki  zapraszało Stowarzyszenie „Eldorado” z prezesem Krzysztofem Jankowskim. Wyśmienitą gorącą czekoladę z fontanny wraz z owocami oraz przepyszne desery można było degustować na stoisku Domu Pomocy Społecznej na os. Słonecznym z dyrektor Ewą Orłowską. Dom Pomocy Społecznej z ul. Grabowieckiej z dyrektor Karoliną Nowak natomiast zapraszał mieszkańców na soki świeżych owoców. Atrakcje w formie zabaw, także z owocami,  oferowały stoiska Zespołu Szkół Specjalnych z dyrektor Agnieszką Wziątek -Dryjas, Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego z dyrektor Katarzyną Krzyżanowską, Zespołu Szkół Nr 1 (dawnego Ekonomika) z dyrektor Małgorzatą Węglewicz.

Dużo działo się także na stoisku  Centrum Rozwoju Lokalnego oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z dyrektor Joanną Pikus. Swoją ofertę prezentowała też Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna z dyrektor Magdaleną Kalistą – Jasiak, Gabinet „Dobre Miejsce” Anny Gębury. O profilaktyce, w tym bezpieczeństwie  wiele można było dowiedzieć się na stoisku KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim od Anny Wasilewskiej lub też oznakować rowery u Mai Słowik.

W Harcerskim Centrum Pierwszej Pomocy z Dariuszem Czupryńskim można było zdobywać tematyczną wiedzę na fantomach. Swoje stanowisko miała także Państwowa Stacja Sanitarno -Epidemiologiczna z dyrektor Wiolettą Adamczyk – Nowak , a także roześmiani podopieczni WTZ „Szansa” z kierownikiem Robertem Rogalą, WTZ „Razem” z kierownik Anną Kolasą oraz  WTZ „Zintegrowani” z kierownik Barbarą Jakubowską.

Wszystkie stoiska odwiedziła także starosta Marzena Dębniak wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Mariuszem Pasternakiem, członkiem zarządu Agnieszką Rogalińską oraz radnymi Rady Miasta i Powiatu, którzy wraz z mieszkańcami uczestniczyli  w Pikniku.

Na scenie swoje zdolności wokalne prezentowały Martyna Cieśla, Julia Jarzębak i Anna Filipczak ze Studia Pandora MCK pod kierunkiem Ewy Goworowskiej oraz Justyna Jedlikowska, Dominika Bugajska, Amelia Ruszkiewicz i Bartek Kościołek z Ogniska Pracy Pozaszkolnej. Swoim głosem urzekła publiczność także Aleksandra Gołdyn.  Zwieńczeniem koncertu był niezwykły recital plenerowy w wykonaniu  Marcina Walasa. Dobra zabawa trwała do wieczora. 

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.